Jak pomóc osobom w kryzysie bezdomności?

Jak pomóc osobom w kryzysie bezdomności?

Okres jesienno-zimowy to wyjątkowo trudny czas dla osób w kryzysie bezdomności. Pozostawione same sobie na zimnie, bez okrycia i jedzenia, potrzebują one wówczas szczególnej pomocy. W jaki sposób możemy wspierać je na co dzień, aby przetrwały one w zdrowiu i cieple zarówno te miesiące, jak i pozostałą część roku?

Problem bezdomności w Polsce

Bezdomność to problem, który dotyka wielu tysięcy żyjących w Polsce osób, zwłaszcza w województwach śląskim, mazowieckim i pomorskim. To nawet 30 000 ludzi, głównie mężczyzn, którzy z dnia na dzień zostali bez dachu nad głową[1]. Mimo, że badania wskazują na spadek tego zjawiska, osoby w kryzysie bezdomności wciąż nie otrzymują wystarczającej pomocy i szansy na zmianę swojej codzienności. Najczęściej spotykanymi przyczynami bezdomności są m.in. kwestie związane z różnego rodzaju uzależnieniami, rodzinne konflikty, a co za tym idzie – eksmisja. Każda taka osoba ma jednak swoją własną historię i trzeba mieć to na uwadze – nie oceniać, lecz starać się pomóc. Odrzucone przez społeczeństwo osoby bezdomne każdego roku spędzają całe zimy na zewnątrz, często bez możliwości chociaż chwilowego ogrzania się czy zjedzenia ciepłego posiłku. Dlatego właśnie tak ważne są działania każdego z nas – im większa grupa zacznie angażować się w pomoc potrzebującym w kryzysie bezdomności, tym więcej osób odzyska ciepły dom i szansę na nowe życie.

bezdomny mężczyzna

Uruchom zbiórkę pieniędzy w sieci

Jednym z najskuteczniejszych sposobów na pomoc osobom w kryzysie bezdomności jest uruchomienie internetowej zbiórki funduszy. To bardzo proste! Wybierz serwis crowdfundignowy, sformułuj treść zbiórki, a po jej założeniu postaraj się rozpowszechnić ją na jak największą skalę, m.in. za pośrednictwem mediów społecznościowych. Zebrane pieniądze będziesz mógł wykorzystać na dwa sposoby – samodzielnie kupując żywność, ubrania czy ciepłe okrycia dla potrzebujących lub przekazując całą sumę najbliższej fundacji lub schronisku, które pomagają osobom bez dachu nad głową na co dzień. Przeznaczą oni daną kwotę na zakup jedzenia, leków, pościeli czy opłacenie rachunków w noclegowni. Możesz również utworzyć zbiórkę na ciepłe posiłki dla osób w kryzysie bezdomności żyjących z Twojej okolicy.

Zorganizuj zbiórkę odzieży i artykułów codziennego użytku

Oprócz zbiórki pieniędzy, warto zorganizować również akcję gromadzenia odzieży dla osób w kryzysie bezdomności z Twojej miejscowości. Jeśli skontaktujesz się z konkretną fundacją, zarejestruje ona Twoją zbiórkę i będziesz mógł prowadzić ją w miejscu publicznym przez określony czas. Poza ubraniami, możesz poprosić o przekazywanie także innych darów, takich jak środki higieniczne, artykuły spożywcze czy środki opatrunkowe. Zanim rozpoczniesz zbieranie odzieży i innych artykułów, które mogą przydać się potrzebującym, nie zapomnij o odpowiednim nagłośnieniu akcji. Możesz rozwiesić plakaty informujące o zbiórce na słupach oraz tablicach informacyjnych lub skontaktować się z miejscową prasą, która da o niej znać w najnowszym wydaniu gazety. Po zakończeniu akcji to, co udało się zebrać dzięki chęciom Twoim oraz innych osób, przekaż fundacji lub schronisku dla osób bezdomnych.

wolontariuszki pakujące paczki żywności

Poinformuj służby lub odpowiedni ośrodek

Jeżeli widzisz w swojej najbliższej okolicy osoby, które pozostały bez dachu nad głową i potrzebują wsparcia – zwłaszcza w nadchodzących zimowych miesiącach – możesz spróbować skontaktować się z najbliższym ośrodkiem, który zapewnia darmowe noclegi dla osób bezdomnych. Być może dzięki Tobie ktoś po wielu dniach lub tygodniach na zimnie w końcu trafi do miejsca, w którym będzie mógł wyspać się w łóżku i zjeść ciepły posiłek. Osoby w kryzysie bezdomności często niechętnie same zgłaszają się do tego rodzaju ośrodków – dlatego warto nieco im pomóc. Właściciele konkretnego schroniska na pewno zainteresują się sprawą i sprawdzą, jak wygląda sytuacja. Możesz przyprowadzić ich na miejsce, w którym zazwyczaj widzisz daną osobę, aby mogli sami zachęcić ją do noclegu, bądź też zadzwonić do konkretnych służb i podać szczegóły. Twoje zgłoszenie może uratować czyjeś zdrowie i życie.

Podziel się posiłkiem

Prostą formą pomocy osobom w kryzysie bezdomności jest również ofiarowanie im czegoś do jedzenia. Niezależnie od tego, czy będzie to bułka, owoc, sok czy ciepły posiłek, z pewnością sprawisz, że ktoś choć na chwilę przestanie czuć głód, który doskwierał mu przez długi czas. Możesz również skontaktować się z fundacją Podzielmy się – to organizacja non-profit, która każdego dnia walczy o świat, w którym każdy ma stały i łatwy dostęp do pożywienia, niezależnie od sytuacji życiowej. Jeśli masz możliwości i odrobinę wolnego czasu, zgłoś się jako wolontariusz w podobnej fundacji – wówczas nie będziesz działał wyłącznie na własną rękę, ale z innymi, a co za tym idzie – na znacznie większą skalę. Podziel się posiłkiem z osobą, która sama nie może sobie na to pozwolić, a zobaczysz, jaka radość ogarnie Was oboje!

Podaruj ciepłe okrycie i artykuły higieniczne

Jeżeli w swoim codziennym otoczeniu coraz częściej trafiasz na konkretną osobę, która potrzebuje pomocy w postaci ubrania czy artykułów higieny osobistej, zorganizuj choć jedno ciepłe okrycie, aby mogła się ona ogrzać. Postaraj się także zgromadzić najważniejsze artykuły higieny osobistej i podaruj je potrzebującemu. Kurtka lub bluza, której Ty lub Twój domownik od dawna nie używacie, dla kogoś może stać się wyjątkowa i uratować go przed chłodem kolejnych miesięcy. Najczęściej nawet nie zastanawiamy się nad tym, jak to jest spędzić cały dzień na zewnątrz przy tak niskich temperaturach. Wychodzimy ubrani w puchowe kurtki, ciepłe czapki, rękawiczki… Osoby bez dachu nad głową w okresie jesienno-zimowym mierzą się z ogromnym wyzwaniem – nasz drobny gest może znaczyć dla nich naprawdę wiele i uratować nawet ich życie.

wolontariusze rozpakowują żywność

Skontaktuj się z konkretną fundacją

Jak jeszcze możesz pomóc osobom w kryzysie bezdomności? Kontaktując się z fundacją, na co dzień zajmującą się pomocą tym, którzy zostali pozbawieni domowego ciepła. Nie tylko dają oni dach nad głową, ale i przekazują osobom mieszkającym w pustostanach, na ulicy i w noclegowniach jedzenie, odzież czy śpiwory. Jedną z najbardziej znanych organizacją działających w tym obszarze na terenie Polski jest Fundacja Kapucyńska. Jej główną misją jest wsparcie osób wykluczonych społecznie, w tym bezdomnych oraz ubogich. Inną organizacją non-profit, działającą na rzecz osób w kryzysie bezdomności, jest Dobra Fabryka. Jej członkowie regularnie organizują akcje takie jak „Ciepła paka” czy Święta z Ubogimi, dzięki którym ludzie dotknięci tym problemem mogą chociaż na chwilę odzyskać radość, usłyszeć życzliwe słowo i zjeść ciepły posiłek. Tego rodzaju fundacje funkcjonują w każdym większym mieście, jednak w mniejszych miejscowościach również warto się za nimi rozejrzeć. Jeżeli skontaktujesz się z daną organizacją i nakreślisz sytuację konkretnej osoby lub grupy osób bezdomnych, które regularnie widujesz, jej działacze na pewno postanowią wyciągnąć do nich pomocną dłoń.

Zostań streetworkerem

Streetworking to jedna z form pracy socjalnej, a streetworkerzy – inaczej pedagodzy uliczni – to osoby, które pomagają osobom bezdomnym, uzależnionym od alkoholu czy dzieciom żyjącym na ulicy. Podejmują oni całkowicie dobrowolne działania, mające na celu poprawę jakości życia takich osób, znalezienie im dachu nad głową czy wsparcie we wszelkich innych problemach. Zostając streetworkerem, zetkniesz się bezpośrednio z problemami ludzi, którzy nie mogą każdego dnia wrócić do ciepłego domu. Swoją aktywnością możesz w znacznym stopniu zmienić ich życie na lepsze. Co będziesz robił jako streetworker? Przede wszystkim – udawał się do miejsc, w których żyją osoby w kryzysie bezdomności i informował ich o możliwych sposobach pomocy. Ponadto, będziesz mógł udzielać im wsparcia w formie pożywienia, ciepłego ubrania czy kontaktu z odpowiednią instytucją, która zainteresuje się ich sytuacją. Będziesz mógł nieść nadzieję na poprawę życiowej sytuacji wszystkim tym, którzy zostali odrzuceni przez społeczeństwo i starają się przetrwać z dnia na dzień. Streetworking to jedna z najważniejszych form pomocy osobom dotkniętym bezdomnością.

Problem bezdomności w Polsce dotyka zbyt wielu osób – z naszą pomocą każdego dnia ta liczba może się zmniejszać. Założenie zbiórki pieniędzy w sieci, gromadzenie odzieży czy podzielenie się posiłkiem nie kosztuje nas wiele. Ktoś może dzięki nam poczuć się lepiej pierwszy raz od wielu tygodni. W te zimne jesienne dni pomyślmy o takich osobach i zróbmy wszystko co w naszej mocny, aby okazać im wsparcie.


[1] Dobra Fabryka: https://www.dobrafabryka.pl/fundacja/gdzie-dzialamy/polska/