Gdzie szukać pomocy w przypadku sytuacji losowych?

Gdzie szukać pomocy w przypadku sytuacji losowych?

Sytuacje losowe mogą przydarzyć się każdemu. Nie jesteśmy w stanie ich przewidzieć ani się na nie przygotować. Warto więc wiedzieć, jakie mamy możliwości, kiedy już się w takiej znajdziemy. Gdzie w kryzysowych momentach szukać potrzebnej pomocy?

Zbiórki pieniędzy w sieci

Pierwszym sposobem, który bierzemy pod uwagę w losowej trudnej sytuacji, jest organizacja zbiórki funduszy. Jeśli potrzebne jest kosztowne leczenie, zakup drogich leków czy pokrycie wysokich kosztów nagłego remontu – jest to najlepsza metoda. W przypadku operacji ratujących życie czy remontów po pożarach liczy się czas. Zbiórki umożliwiają szybkie zgromadzenie potrzebnej sumy pieniędzy, nawet jeżeli jest ona naprawdę duża. Portali crowdfundingowych jest mnóstwo, a samo założenie zbiórki trwa bardzo krótko. Jeśli obawiasz się, że nie zdołasz udostępnić jej na odpowiednią skalę, poproś o pomoc. Ze wsparciem znajomych, właścicieli serwisu oraz fundacji, Twoją akcję bardzo szybko zauważy wielu Darczyńców. Dzięki dobroci ludzi wpłacających darowizny, odzyskasz nadzieję na poprawę sytuacji. Portale zbiórkowe stworzone są m.in. w tym celu – aby pomagać w najtrudniejszych momentach życia. Zwrócenie się do innych z prośbą o pomoc nie jest oznaką słabości. Wręcz przeciwnie – to znak prawdziwej odwagi.

Pomoc społeczna – wsparcie dla każdego

Jeśli znalazłeś się w sytuacji kryzysowej, możesz również zwrócić się do gminnego ośrodka pomocy społecznej. Uzyskasz tam potrzebne wsparcie, dostosowane do Twojego przypadku. Niezależnie od tego, czy chodzi o utratę dachu nad głową, brak środków do życia czy przemoc – każdy może szukać tam ratunku. Pomoc społeczna okazuje wsparcie także osobom, które dotknęła sytuacja losowa, jak pożar, choroba czy  ubóstwo. Mogą na nie liczyć również obcokrajowcy, mający trudność z integracją, czy osoby bezradne w sprawach opiekuńczo-wychowawczych, np. w rodzinie wielodzietnej. Pomoc społeczna nie tylko pomaga konkretnej osobie czy rodzinie. Jej działania mają na celu zapobieganie podobnym trudnym sytuacjom w przyszłości.

pakowanie darów

Na czym polega cały proces?

Złożenie wniosku w ośrodku pomocy społecznej nie jest trudne. Początkowo powinieneś przygotować najważniejsze dokumenty. To m.in. dowód lub paszport, informacja o dochodach, zaświadczenia lekarskie, orzeczenie o stopniu niepełnosprawności czy dokument o pozostawaniu w ewidencji bezrobotnych. Warunkiem otrzymania świadczenia jest złożenie wszystkich wymaganych dokumentów – wymienione to tylko część z nich. Wniosek możesz złożyć bezpłatnie w ośrodku pomocy społecznej – osobiście lub za pomocą listu. Gdy zostanie on przyjęty, rozpocznie się postępowanie. Sprawa załatwiana jest w ciągu miesiąca lub dwóch od otrzymania wniosku. Dwa miesiące dotyczą bardziej skomplikowanych sytuacji. Jeśli uważasz, że to za długo, spójrz na to z innej strony. Czas i tak upłynie, a dzięki wsparciu pomocy społecznej będziesz mógł poprawić jakość swojego życia. W trakcie rozpatrywania Twojej sprawy, pracownik socjalny przeprowadzi wywiad środowiskowy w Twoim miejscu zamieszkania bądź pobytu. Pytania będą dotyczyły źródła dochodów, sytuacji rodzinnej, zawodowej czy zdrowotnej. W przypadku przemocy, wypełniana jest również Niebieska Karta. Pamiętaj – wywiad jest podstawą otrzymania świadczeń. Pracownik socjalny odbierze od Ciebie dokumenty i zapyta o sytuację Twoich rodziców oraz dzieci. Następnie dowiesz się, jaką pomoc możesz uzyskać.

pracownicy rozpatrują wnioski

Pomoc pieniężna i niepieniężna

Pomoc społeczna obejmuje wsparcie pieniężne oraz niepieniężne. Na to pierwsze możesz liczyć w przypadku choroby, bezrobocia czy bezdomności. Otrzymasz ją również w każdej innej wymienionej wcześniej sytuacji oraz jeśli Twój dochód lub dochód na osobę w Twojej rodzinie nie przekracza konkretnej kwoty. Możesz liczyć na zasiłek czasowy, stały, lub celowy – m.in. na lekarstwa czy odzież. To także pożyczka na usamodzielnienie czy świadczenie na naukę języka polskiego dla obcokrajowców. Wszystko zależy od Twojej osobistej sytuacji! Pomoc niepieniężna obejmuje z kolei posiłek, podstawową odzież, specjalistyczne poradnictwo czy interwencję kryzysową. Niezależnie od rodzaju wsparcia, instytucja pomocy społecznej ma pomóc osobie lub rodzinie pokonać trudną życiową sytuację. Sytuacje losowe mogą przytrafić się każdemu z nas. Jeśli spotkała ona Ciebie, nie obawiaj się zwrócić po pomoc!

Fundacje

Oprócz pomocy społecznej, wsparcie w trudnych sytuacjach okazują również fundacje. Funkcjonują one w niemal każdym mieście, aby działać na rzecz osób potrzebujących, ubogich i chorych. Otaczają one m.in. wsparciem finansowym, pomagając w opłaceniu leczenia, rehabilitacji czy zakupu leków. Ponadto, dzięki fundacjom wielu ludzi może zapłacić bieżące rachunki i każdego dnia zjeść pożywny posiłek. Jeśli musisz zapewnić wyprawkę szkolną czy ciepłe ubrania dla kilkorga dzieci, fundacja pomoże Ci również skompletować odpowiednie przedmioty. To wszystko za sprawą zbiórek prowadzonych przez tego typu organizacje. Jeżeli z różnych powodów pozostaniesz bez dachu nad głową, wiele fundacji oferuje także ciepłe schronienie, a później pomaga znaleźć mieszkanie. Fundacje umożliwiają również uzyskanie wsparcia medycznego czy psychologicznego.

Rodzina, znajomi, specjalista

Jeśli niespodziewanie znalazłeś się w ciężkiej życiowej sytuacji, nie ukrywaj tego. Bycie samemu, niezależnie od problemu, może wyłącznie pogorszyć sprawę. Nie bój się zwrócić do kogoś bliskiego – członka rodziny, przyjaciela lub znajomego. To trudne, lecz jeśli możesz polegać na danej osobie, być może stres będzie mniejszy. Rozwiązywanie problemów jest znacznie łatwiejsze wraz z drugim człowiekiem. Już sama rozmowa może sprawić, że spadnie z Ciebie duży ciężar. Jeżeli doświadczasz kryzysu psychicznego bądź przemocy, powinieneś skontaktować się także ze specjalistą. Pomoc psychologiczna jest w takiej sytuacji konieczna. Na telefony zaufania możesz dzwonić w każdej chwili, przez całą dobę. Specjalista zawsze okaże Ci wsparcie i zrozumienie. Co więcej, pomoże znaleźć sposób na zmianę danej sytuacji.

dziewczyny, rozmawiające na huśtawkach

A co w przypadku… stłuczki?

Za sytuację kryzysową uznaje się również wypadek na drodze. Jeżeli doszło do stłuczki, warto sprawdzić polisę OC samochodu. Mowa nie tylko o własnym pojeździe, ale i o aucie drugiego kierowcy, jeśli to on ją spowodował. To konieczne zwłaszcza, jeśli kolizja jest nieduża i nie wzywacie policji. Jak sprawdzić czy samochód jest ubezpieczony? Wystarczy, że będziesz miał przy sobie telefon z dostępem do Internetu. Najłatwiejszym sposobem na sprawdzenie ważności polisy jest skorzystanie ze strony Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. Na podstawie wpisanych danych, np. numeru rejestracyjnego lub VIN i daty, UFG da Ci jasną odpowiedź. Możesz skorzystać również z aplikacji mobilnej „Na Wypadek”. Najważniejsze to zachować spokój – dalsze postępowanie zależy wyłącznie od woli dwóch stron. Często udaje się zażegnać problem rozmową i odpowiednimi ustaleniami, bez udziału osób trzecich.

Każdy z nas może w dowolnej chwili znaleźć się w nagłej, trudnej sytuacji. Życie bywa naprawdę nieprzewidywalne. Warto więc wiedzieć, co można wówczas zrobić, aby wyjść na prostą. Internetowa zbiórka funduszy, kontakt z pomocą społeczną czy zwrócenie się do fundacji to żaden wstyd. Dzięki takim rozwiązaniom i instytucjom, mamy szansę odzyskać spokój w nawet najtrudniejszym życiowym momencie.