Fundacje jako pomoc dla osób przewlekle chorych

Fundacje jako pomoc dla osób przewlekle chorych

Liczba fundacji działających na rzecz przewlekle chorych dzieci i dorosłych wzrasta z roku na rok. To m.in. Fundacja „TVN – nie jesteś sam”, Słoneczko lub Rak’n’Roll, które z pomocą Darczyńców każdego dnia pomagają chorym odzyskać nadzieję na lepsze zdrowie i poprawę jakości życia. W jaki sposób działają fundacje, jakie mają cele i gdzie szukać pomocy?

Fundacje a przewlekle chorzy – działania i cele

Wielu ludzi znajdujących się w trudnej sytuacji zdrowotnej często nie wie, gdzie szukać pomocy. Nierzadko chorzy dodatkowo boją lub wstydzą się poprosić o wsparcie, mimo, że problemu nie da się rozwiązać bez osób trzecich. W takim momencie najlepiej skontaktować się z odpowiednią fundacją – a  tych jest w Polsce całe mnóstwo. Celem większość fundacji, pomagających przewlekle chorym, jest zarówno wsparcie ich zdrowia fizycznego, jak również psychicznego. Dzięki codziennym działaniom członków fundacji oraz Darczyńców z całej Polski, chore dzieci i starsi otrzymują możliwość godnego leczenia, nawet najbardziej kosztownego. Fundacje oraz osoby, którzy angażują się w ich działania i zbiórki, mają niezwykłą moc – moc dzielenia się dobrem. Nie liczy się wiek, pochodzenie czy status społeczny, lecz to, że człowiek potrzebuje pomocy. Poprzez finansowanie zabiegów, zakupu leków czy codziennej rehabilitacji, fundacje realizują swoją misję i zapewniają innym lepsze życie. Zakres działań niektórych fundacji obejmuje również doradztwo zawodowe – tak, aby każdy miał równe szansę na otrzymanie pracy, niezależnie od stanu zdrowia i sytuacji życiowej.

Jeżeli Ty lub osoba, którą znasz, potrzebujecie pomocy, nie bój się zwrócić do fundacji – funkcjonują one właśnie po to, aby na nowo przywracać wiarę w dobre życie. Możesz również założyć w sieci zbiórkę, dzięki której zgromadzisz fundusze na pokrycie kosztów leczenia. Szukaj pomocy i nie bój się mówić o tym głośno – zjednoczeni Darczyńcy pomogą Ci przenosić góry!

Polskie fundacje pomagające przewlekle chorym dzieciom

W Polsce działa wiele fundacji, które pomagają osobom przewlekle chorym. Część z nich poświęciła się całkowicie działaniom na rzecz dzieci. Przykładowo, Fundacja Iskierka od 2006 roku wspiera dzieci chorujące na nowotwory oraz ich rodziny. Założycielką fundacji jest mama chłopca, który zmagał się z białaczką. Fundacja zajmuje się zarówno zakupem niezbędnych leków i finansowaniem rehabilitacji, jak również szkoleniem lekarzy czy remontem oddziałów onkologii dziecięcej w Polsce. Inna fundacja – Fundacja Dzieciom „Zdążyć z pomocą” – pomaga rodzinom, które z powodu choroby onkologicznej dziecka znajdują się w trudnej sytuacji finansowej. Podopieczni fundacji to dzieci chorujące na dziecięce porażenie mózgowe, dystrofię mięśniową, wady serca czy autyzm. Fundacja prowadzi trzy ośrodki rehabilitacyjne zlokalizowane w Warszawie i obsługuje subkonta chorych dzieci. Fundacja Polsat jest znana większości z nas choćby z licznych akcji charytatywnych emitowanych również w telewizji. Jej działania obejmują przede wszystkim wyposażenie oddziałów szpitalnych w specjalistyczny sprzęt oraz prowadzenie systemu szybkiej reakcji na prośby o wsparcie. Fundacja przeznacza fundusze głównie na operacje, rehabilitacje i terapie najmłodszych, niezależnie od rodzaju schorzenia. Fundacja Pomocy Dzieciom Przewlekle Chorym „Jerzyk” zbiera środki podczas zbiórek, wydarzeń charytatywnych oraz bezpośrednio od Wspierających. Są one przeznaczane na pomoc dzieciom i młodzieży chorującej przewlekle, również na nowotwory. Celem fundacji jest także łagodzenie psychicznych skutków leczenia oraz prowadzenie inicjatyw o charakterze dobroczynnym. Dzieci otrzymujące pomoc od tych – i wszystkich pozostałych – fundacji odzyskują nadzieję na lepsze jutro, szczęśliwe życie oraz możliwość spełniania marzeń. Dzięki dobrym ludziom będą mogły wejść w dorosłość z maksymalnym wsparciem.

pacjentka na łóżku szpitalnym

Polskie fundacje wspierające przewlekle chorych starszych

Na mapie naszego kraju istnieje również mnóstwo fundacji wspierających dorosłych przewlekle chorych. Celem fundacji Rak’n’Roll. Wygraj życie! jest poprawa jakości życia osób zmagających się z rakiem. Jej założycielka, Magda Prokopowicz, również przeszła trudne chwile związane z nowotworem i zapragnęła dać wsparcie innym chorującym. Idea Rak’n’Roll, o której od kilku lat jest w Polsce bardzo głośno, sprawiła, że kobiety z rakiem zaczęły na nowo odkrywać swoją kobiecość. Fundacja Zofia działa z kolei na rzecz osób przewlekle i nieuleczalnie chorych, niepełnosprawnych oraz marginalizowanych w społeczeństwie. Jej celem jest przede wszystkim aktywność na rzecz promocji i ochrony zdrowia, poprawienia jakości życia osób chorych oraz edukacja i pomoc społeczno-środowiskowa. Fundacja prowadzi wypożyczalnię specjalistycznego sprzętu do rehabilitacji i organizuje bezpłatne badania profilaktyczne. Jej członkowie pomagają również osobom uzależnionym, ofiarom wypadków i klęsk żywiołowych oraz kombatantom. Inna fundacja – DKMS – to z kolei największy w naszym kraju ośrodek zajmujący się dawstwem szpiku. Każdego dnia gromadzi setki ludzi o wielkich sercach, którzy postanawiają zostać dawcami i uratować komuś życie. Poprzez Organizację Dawcy Szpiku temat staje się coraz bardziej głośny wśród Polaków. „Mimo wszystko” to kolejna fundacja działająca w Polsce na rzecz przewlekle chorych, założona przez Annę Dymną. Zajmuje się głównie wspieraniem leczenia i rehabilitacji osób dorosłych z niepełnosprawnością intelektualną. Prowadzone przez fundację domy terapeutyczno-rehabilitacyjne „Dolina Słońca” każdego dnia dają chorym osobom moc opieki i wsparcia. To tylko część wyjątkowych polskich fundacji, które ratują życie oraz zdrowie dorosłych ludzi i pomagają im odzyskać uśmiech na twarzach.

starsza osoba na wózku

Formy pomocy fundacji

W celu zebrania funduszy dla swoich podopiecznych, fundacje pomagające przewlekle chorym podejmują rozmaite działania. To między innymi koncerty charytatywne, podczas których każdy może okazać pomoc, wrzucając do puszki nawet przysłowiową złotówkę. Organizowane są internetowe licytacje na rzecz chorych dzieci, z dnia na dzień powiększa się też liczba internetowych zbiórek pieniędzy. Na charytatywnych festynach, mających miejsce w niemal każdej polskiej miejscowości, również za każdym razem pojawiają się tłumy osób pragnących okazać swoje wsparcie. Fundacje zajmują się również opieką nad osobami chorymi – pomagają im w wykonywaniu codziennych czynności i wspierają rodziny chorych podopiecznych w bieżących obowiązkach. Starają się dostrzegać wszystkie ich potrzeby i z pomocą Wspierających nigdy nie zostawiają chorych w potrzebie. Fundacje to ogrom dobra, ciepła i miłości.

Zwracając się do fundacji, każdy ma szansę na otrzymanie pomocy i poprawę jakości swojego życia. Miejsca tego typu pokazują kolejnym chorym, że wszyscy zasługujemy na szczęście tak samo – niezależnie od stanu zdrowia. Jeśli Twój bliski potrzebuje pomocy w drodze po codzienne lepsze samopoczucie, spróbuj uruchomić zbiórkę w sieci lub znajdź fundację, która może okazać się dla Was prawdziwą iskierką nadziei.