Gdzie szukać pomocy podczas konfliktu zbrojnego?

Gdzie szukać pomocy podczas konfliktu zbrojnego?

24 lutego 2022 rozpoczął się konflikt zbrojny w Ukrainie. Miliony niewinnych ludzi walczą o zdrowie i życie. Wydarzenia te wywołały wśród Polaków dużą mobilizację. Gdzie obywatele Ukrainy mogą szukać pomocy w trakcie konfliktu zbrojnego?

Czym jest konflikt zbrojny?

Konflikt zbrojny to sytuacja, w której dochodzi do użycia sił zbrojnych. Jego stronami mogą być m.in. dwa państwa. Od sporu międzynarodowego różnią go metody konfrontacji. W przypadku konfliktu zbrojnego, do osiągnięcia celów dąży się przy pomocy zorganizowanych, uzbrojonych grup. Konflikty zbrojne mogą mieć różne podłoże. Najczęściej mają one jednak charakter polityczny, ekonomiczny lub religijny. Ich przyczyną jest głównie rozbieżność interesów i celów konkretnych stron.

manifestacja przeciw wojnie na Ukrainie

Punkty recepcyjne

Osoby uciekające z ogarniętej wojną Ukrainy mogą skorzystać ze wsparcia w punktach recepcyjnych. Są one zlokalizowane zarówno przy granicach, jak i w centrach wielu polskich miast. To miejsca stworzone dla tych, którzy nie mają gdzie się udać po przekroczeniu granicy. Narodowość uchodźców nie ma znaczenia. Mogą oni liczyć na nocleg, napój oraz ciepły posiłek. Ponadto, otrzymują podstawową opiekę medyczną i tymczasowe zakwaterowanie. Działacze obecni w punktach recepcyjnych udzielają im wszelkich informacji na temat pobytu w Polsce. Obecnie na terenie Polski działa 27 takich miejsc. Pobyt w nich jest całkowicie bezpłatny. Punkty zlokalizowane są we wszystkich województwach. Miasta, w jakich udzielana jest pomoc, to[1]:

·       Kraków – Dworzec Główny, ul. Pawia 4;

·       Łódź – Łódzki Dom Kultury, ul. Traugutta 18;

·       Warszawa – Dworzec Warszawa Zachodnia, Al. Jerozolimskie 142;

·       Opole – Dom Studenta "Sokrates", ul. Małopolska 22;

·       Przemyśl –Dworzec Kolejowy, Plac Legionów 1;

·       Gdańsk – Dom Harcerza, ul. Za murami 2/10;

·       Katowice – Caritas, ul. Wita Stwosza 20;

·       Kielce – Świętokrzyski Urząd Wojewódzki, al. IX Wieków Kielc 3;

·       Poznań – Międzynarodowe Targi Poznańskie, ul. Głogowska 14;

·       Olsztyn – al. Piłsudskiego 7/9;

·       Gorzów Wielkopolski – Lubuski Urząd Wojewódzki, ul. Jagiellończyka 8;

·       Szczecin – ul. Al. Piastów 40A;

·       Hrubieszów – Hrubieszowski Ośrodek Sportu i Rekreacji, ul. Ciesielczuka 2;

·       Wrocław – ul. Wittiga 4;

·       Toruń – Hotel Kopernik, ul. Wola Zamkowa 16;

·       Wasilków – Kompleks Hotelowy JARD "Nad Zalewem", ul. Białostocka 94-98.

Największa ilość punktów funkcjonuje w regionach graniczących Ukrainą.

Bezpłatna pomoc medyczna w większości placówek

Obywatele Ukrainy, którzy przybyli do Polski, mogą skorzystać z darmowej pomocy medycznej. Według NFZ, mają oni prawo do leczenia u lekarza rodzinnego, w poradniach specjalistycznych i w szpitalach. Bezpłatne konsultacje możliwe są również w placówkach prywatnych. Pomocy zdecydowała się udzielić m.in. grupa Lux Med. Stworzyła ona specjalny Pakiet POMOC dla Ukrainy[2], w którego skład wchodzi:

·       nagła pomoc medyczna;

·       wsparcie ze strony ratowników Lux Med, obecnych blisko granicy polsko-ukraińskiej;

·       pomoc logistyczna, prawna i materialna podczas relokacji rodzin pracowników Lux Med;

·       współpraca z Polską Akcją Humanitarną;

·      zapewnienie miejsc pracy dla personelu medycznego przybyłego do Polski z Ukrainy;

·       wsparcie ukraińskich szpitali.

W związku z obecną sytuacją, portal Znany Lekarz również uruchomił specjalny serwis. Dzięki niemu osoby z Ukrainy mogą bezpłatnie skorzystać z pomocy lekarzy różnych specjalizacji.

patrol medyczny

Pomoc informacyjna i prawna przez telefon

W związku z konfliktem zbrojnym w Ukrainie, Ministerstwo Spraw Zagranicznych uruchomiło infolinię dla jej obywateli. Osoby przekraczające granicę z Polską mogą kierować pytania, dzwoniąc na numer: +48 47 721 75 75. Na wątpliwości dotyczące samego przekroczenia granicy uzyskają odpowiedź pod numerem: 510 011 846. Jest to bezpośredni kontakt do Instytutu Praw Migrantów. Udziela on darmowej pomocy informacyjnej oraz prawnej. Setki ludzi czekają w gotowości, aby odebrać połączenie i pomóc poszkodowanym.

Wsparcie ze strony osób prywatnych

Konflikt zbrojny w Ukrainie zjednoczył Polaków i zmobilizował ich do wspólnego działania. Każdego dnia setki ludzi przekazują na rzecz uchodźców niezbędne artykuły. To m.in. odzież, koce, środki higieny osobistej oraz żywność. Zbiórki organizowane są w tysiącach punktów w całej Polsce. Ilość produktów dostarczanych przez dobrych ludzi rośnie z minuty na minutę. Wielu obywateli Polski dało także osobom z Ukrainy schronienie we własnych domach. Na bieżąco organizowany jest również ich transport z granicy. Polacy udają się tam zarówno busami, jak i samochodami osobowymi. Każdy pomaga na miarę swoich możliwości.

Jak pomóc Ukrainie?

W obliczu wydarzeń w Ukrainie, znaczenie ma każda pomoc. Możliwości wsparcia jest naprawdę wiele. Jeden z nich to bezpośrednia wpłata darowizny na oficjalne zbiórki. Są one organizowane zarówno na rzecz cywilów, jak i na rzecz ukraińskiej armii. Przekazując fundusze, warto zawsze upewnić się, czy dane źródło jest wiarygodne. Oprócz datków, możemy przekazywać także dary rzeczowe dla osób z Ukrainy. Najważniejsze, aby dowiedzieć się wcześniej, jakie artykuły są w danej chwili najbardziej potrzebne. Poza odzieżą czy środkami higienicznymi, niezbędne okazują się leki i opatrunki. W wielu miejscach poszukiwane są również artykuły dla dzieci, np. łóżeczka czy wózki. Chcąc pomóc Ukrainie i przybywającym z niej osobom, warto zgłosić się do wolontariatu. Obejmuje on m.in. pomoc w sortowaniu darów rzeczowych czy wydawaniu posiłków. Wolontariusze działają także w wymienionych wyżej punktach recepcyjnych. Ważną formą pomocy jest również oddawanie krwi. Każda z wymienionych opcji jest istotna i potrzebna. Nie wszyscy mamy taką samą możliwość działania. Znaczenie ma jednak nawet najdrobniejszy krok. Jeśli chcemy pomóc, warto pamiętać też o działaniach w Internecie. To ważne, aby dzielić się z innymi wyłącznie informacjami ze sprawdzonych źródeł. Odkąd rozpoczął się konflikt zbrojny w Ukrainie, w sieci krąży wiele fałszywych treści. Nietrudno zatem o dezinformację. W obecnej sytuacji wprowadza ona jedynie większy lęk i panikę.

manifestujący mężczyźni

W ostatnich dniach Polacy pokazali, że wiedzą, jak pomóc Ukrainie. Jej obywatele mogą liczyć na duże wsparcie ze strony Polski. Działamy w dzień i w nocy, aby stworzyć dla nich przestrzeń pełną spokoju i bezpieczeństwa. Ważne, aby pamiętać, że sytuacja ta może potrwać przez wiele miesięcy. Rozłóżmy więc siły, aby móc pomagać również za jakiś czas. Jeśli chcesz założyć zbiórkę funduszy na rzecz osób z Ukrainy, nie wahaj się. Fundusze na pomoc naszym Sąsiadom są w tym momencie niezbędne.


[1] Punkty recepcyjne dla uchodźców z Ukrainy w całej Polsce. Gdzie są, jak działają, jaką pomoc oferują, https://tvn24.pl/polska/uchodzcy-z-ukrainy-punkty-recepcyjne-w-calej-polsce-gdzie-sa-jak-dzialaja-jaka-pomoc-oferuja-5618193

[2] Maja Błaszczyk: Prywatne placówki medyczne bezpłatnie pomogą uchodźcom z Ukrainy, https://zdrowie.wprost.pl/medycyna/profilaktyka-zdrowia/10637074/prywatne-placowki-medyczne-bezplatnie-pomoga-uchodzcom-z-ukrainy.html