Fundacja Pomaganie Jest Trendy w akcji!

Fundacja Pomaganie Jest Trendy w akcji!
Joanna Moro i Duszek BABU

Od projektu do organizacji – tak właśnie powstała kaliska Fundacja Pomaganie Jest Trendy. W 2010 nikt nie spodziewał się, że utwór muzyczny i teledysk przerodzą się w coś tak wielkiego. Jak wygląda działalność fundacji i jakie są jej główne cele?

Wielki sukces projektu

W 2010 roku w życie wszedł projekt pod hasłem „Pomaganie Jest Trendy”. Była to akcja na rzecz wsparcia fundacji DKMS oraz chorujących na białaczkę. Jego pierwsza edycja powstała w formie teledysku i piosenki Krzysztofa Gorzkiewicza, stworzonych z myślą o osobach chorych. Wzięli w nim udział polscy artyści, m.in. Krzysztof Ibisz, Piotr Świerczewski, Alicja Węgorzewska czy Agnieszka Włodarczyk. Wśród nich pojawił się również Mopreme Shakur – brat tragicznie zmarłej ikony światowego hip-hopu, 2Pac’a. Jak mówi Krzysztof Gorzkiewicz, będący obecnie prezesem fundacji:

Już pierwsza edycja projektu wiązała się z ogromnym zainteresowaniem medialnym, dlatego postanowiliśmy go kontynuować.

W kolejnych latach powstało wiele nowych utworów muzycznych i teledysków z udziałem polskich i zagranicznych gwiazd. Regularnie realizowano też kolejne festiwale na terenie całego kraju. W 2013 wydany został tomik bajek dla dzieci “Anielskie bajki” autorstwa Gorzkiewicza. Ich czytanie przez polskich aktorów czy głowy Państwa stało się częścią programu akcji. W roku 2016 projekt został zawiązany formalnie – to właśnie wtedy powstała Fundacja Pomaganie Jest Trendy. Aktualnie akcja polega na corocznym nagraniu piosenki, bajki oraz raperskiego nagrania z udziałem amerykańskich gwiazd.

Organizacja działa dzięki wsparciu Darczyńców. Jeśli chcesz dołożyć swoją cegiełkę do jej rozwoju i nowych inicjatyw, możesz w kilku krokach założyć zbiórkę na rzecz fundacji lub wesprzeć już istniejące zbiórki.

Walka z FOMO – duszek BABU

Tuż po formalnym zawiązaniu organizacji, powstała również fundacyjna postać Duszka BABU. Prezydenci Polski z poszczególnych lat oraz gwiazdy – polskie i zagraniczne – każdego roku nagrywają o nim video bajki. Są one publikowane w sieci i ogólnodostępne dla najmłodszych oraz rodziców. W trzeciej odsłonie bajki z 2021 roku Duszek BABU wraz z polskimi gwiazdami zachęca dzieci i nastolatków do zdrowego stylu życia. BABU to także aplikacja, dostępna bezpłatnie na stronie www.duszekBABU.pl.

Jej celem jest integracja opiekunów z dziećmi na przestrzeni ruchowej oraz walki z FOMO.

– mówi prezes Fundacji Pomaganie Jest Trendy. FOMO to strach przed brakiem dostępu do informacji. Od FOMO niedaleko do uzależnienia. W grupie ryzyka znajdują się szczególnie osoby młode, ale nie tylko. Bojąc się, że ominą je ważne wydarzenia, niemal bez przerwy sprawdzają newsy w sieci i dzielą się w niej wydarzeniami ze swojego życia. Fundacja chcąc przekuć tego typu zachowania na korzyści, utworzyła specjalną aplikację. Korzystając z BABU-apki, użytkownicy mogą brać udział w wyzwaniach duszka w zamian za „monety BABU”. Otrzymują je m.in. spacerując po okolicznych parkach lub wtedy, gdy… nie używają przez dłuższy czas smartfona. Zebrane monety mogą później przekazać na cele charytatywne lub wymienić na ciekawe nagrody. To inicjatywa, która może pomóc wielu osobom wyjść z uzależnienia od dostępu do informacji.

Fundacja Pomaganie Jest Trendy w akcji
Fundacja Pomaganie Jest Trendy

Wsparcie oddziałów neonatologicznych i autyków

Fundacja Pomaganie Jest Trendy wspiera także oddziały neonatologiczne w szpitalach na terenie całej Polski. Szczególną pomoc kieruje ona w stronę tych oddziałów, na których każdego dnia ratuje się wcześniaki. Działacze organizacji zajmują się m.in. pozyskiwaniem środków finansowych na zakup sprzętu medycznego dla oddziałów noworodków. Zachęcają oni swoich Darczyńców m.in. do przekazywania 1% podatku na dzieci urodzone przedwcześnie. Fundacja zajmuje się również szerzeniem świadomości na temat autyzmu i wspiera dotknięte nim dzieci. Swoimi działaniami chce ona zachęcać rodziców do szukania diagnozy na wczesnym etapie – w znacznym stopniu wpływa ona na skuteczność terapii.

Kaliski Dom Walecznej Matki

Jednym z najważniejszych celów organizacji jest budowa Domu Walecznej Matki. Ma być on bezpieczną przystanią dla dzieci oraz matek uciekających przed wszelkiego rodzaju agresją. Schronienie znajdą w nim również kobiety w ciąży oraz matki z dziećmi, które uciekają do Polski przed wojną w Ukrainie. Obecnie Fundacja Pomaganie Jest Trendy prowadzi zbiórkę na rzecz ośrodka. Na jego rozwój zostaną jednak przeznaczone nie tylko fundusze, które uda się pozyskać z 1% podatku. Organizacja sprzedaje także suplementy diety z Duszkiem BABU – środki z ich sprzedaży również pomogą w pokryciu kosztów związanych z budową DWM. Działacze fundacji planują organizację imprez flagowych, takich jak Charity Ride With The Stars w Kaliszu czy Wielka Bitwa Kaliska. Podczas wydarzeń zbierane będą środki na budowę ośrodka. W ramach ostatniego eventu w Kaliszu spotkają się tłumy chętnych, aby pobić rekord Polski – a może i rekord Guinessa! Wszystko zależy od tego, ile osób zdecyduje się zatańczyć „BABU Dance”.

Rafał Olbiński z duszkiem BABU
Rafał Olbiński i Duszek BABU

Współpraca z polskimi mediami

Kaliska Fundacja Pomaganie Jest Trendy współpracuje z mediami – m.in. Telewizją Polską czy agencją reklamową Vixon Media. Dzięki temu o jej inicjatywach może dowiadywać się coraz większa społeczność. Organizacja działa również wspólnie z marką CannaWin. To producent olejków CBD, pomocnych w walce z niepokojem, stresem, bezsennością i bólem. Kupując olejki w polskich aptekach i sklepach, każdy z nas może wspierać działalność fundacji. Organizacja współpracuje również z Wojewódzkim Ośrodkiem Ruchu Drogowego. Ponadto, Fundacja Pomaganie Jest Trendy wydaje książki, tomiki bajek z płytami CD oraz płyty audio i DVD. Dochód ze sprzedaży pomaga jej prowadzić kolejne akcje i działać na coraz szerszą skalę.

Fundacja Pomaganie Jest Trendy to kolejna polska organizacja, o której wszyscy powinni usłyszeć. Wsparcie dla autyków i wcześniaków, pomoc w integracji rodziców z dziećmi, walka z FOMO, wyjątkowe eventy i inicjatywy… Jeśli masz możliwość, możesz wesprzeć fundację zakładając własną zbiórkę, przekazując 1% podatku lub kupując jeden z promowanych przez nią produktów. Jedno jest pewne – Duszek BABU będzie Ci wdzięczny za każdą pomoc!