Do końca świata i o jeden dzień dłużej – historia WOŚP

Do końca świata i o jeden dzień dłużej – historia WOŚP

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy znana jest niemal każdemu Polakowi. Z Jurkiem Owsiakiem na czele co roku pomaga ona tysiącom chorych dzieci z całego kraju. Już od prawie 30 lat możemy wspierać jej działania podczas styczniowych zbiórek pieniędzy. Dziś przybliżymy nieco historię tej wyjątkowej fundacji!

Powstanie WOŚP, czyli jak to się właściwie zaczęło

Początki Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy sięgają roku 1991. Wówczas Jerzy Owsiak użył po raz pierwszy jej nazwy, a już rok później odbył się pod nią pierwszy koncert w Ciechocinku. W swojej audycji radiowej działacz również zachęcał do przesyłania datków na rzecz chorych dzieci. W trakcie Festiwalu w Jarocinie w 1992 miała miejsce pierwsza zbiórka funduszy na rzecz najmłodszych z wadami serca. Owsiak, występując w programie telewizyjnym „Róbta co chceta”, uruchomił 3 stycznia 1993 pierwszą akcję. Była to zbiórka na Oddział Kardiochirurgii Dziecięcej w Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie. Po jej sukcesie, w czerwcu tego samego roku zdecydował się on utworzyć Fundację WOŚP. Współtwórcami organizacji byli jego żona Lidia Niedźwiecka-Owsiak, Bohdan Maruszewski oraz Piotr Burczyński. Kolejne zbiórki odbywały się podczas corocznych finałów WOŚP. Stały się one jedną z najpopularniejszych polskich imprez charytatywnych. Jurkowi Owsiakowi zależało m.in. na pomaganiu chorym, bez względu na podziały polityczne czy światopoglądowe. W 2017 roku miał miejsce pierwszy mecz charytatywny WOŚP vs TVN. Środki zebrane podczas sprzedaży wejściówek przekazane zostały wówczas na zakup karetek. Trafiły one do szpitali w Warszawie, Poznaniu i Ustrzykach Dolnych.

Wolontariuszy z charakterystycznym serduszkiem możemy spotkać do dziś w drugą styczniową niedzielę. Stoją oni z puszkami WOŚP na rynkach, przy kościołach, w marketach czy innych miejscach użyteczności publicznej. Co najciekawsze, jest ich już ponad 120 tysięcy! Co roku w większości polskich miast odbywają się finałowe koncerty. Według Owsiaka, ich celem jest rozgrzanie serc ludzi głośną muzyką. Pomysł na muzyczne wydarzenie był całkiem spontaniczny, a spotkał się z bardzo dobrym odbiorem. Podczas każdego finału o godzinie 20:00 zobaczyć można też tzw. „Światełko do nieba”. To pokaz sztucznych ogni, który ma duże znaczenie dla akcji. Jest on też jej symbolicznym zakończeniem w danym roku.

Pierwsze finały WOŚP

Pierwszy finał WOŚP miał miejsce 3 stycznia 1993 roku. Tak jak obecnie, było to charytatywne wydarzenie przepełnione muzyką i miłością. Celem imprezy było wtedy zgromadzenie funduszy na dzieci chore na serce. Pięć tysięcy wolontariuszy zaangażowało się w tamtym dniu w pomoc chorym dzieciom. Przeszkodą nie było dla nich nawet 17 stopni mrozu! Nie było wówczas puszek WOŚP, które możemy zobaczyć obecnie. Pieniądze zbierano do słoików po ogórkach i przetworach. Ważne było to, aby pomieściły one jak najwięcej datków na rzecz chorych dzieci. Już w tamtym czasie udało się zebrać aż 2,5 miliona złotych! Zostały one przeznaczone na kilka polskich Oddziałów Kardiochirurgii Dziecięcej oraz na Centrum Zdrowia Dziecka w stolicy. Drugi finał odbył się 2 stycznia 1994, kiedy to gromadzono pieniądze dla szpitali noworodkowych. Podczas trzeciego finału WOŚP zbierano je z kolei na zakup sprzętu dla klinik onkologicznych. W kolejnych latach, aż do 2001 roku, finały organizowano w pierwszą niedzielę stycznia. Po 2001 – aż do dzisiaj – przełożono je na drugą niedzielę tego miesiąca. Z roku na rok na koncertach z okazji finału WOŚP pojawiają się kolejne gwiazdy. Kwoty w puszkach w porównaniu z pierwszymi finałami również rosną w niezwykłym tempie! Pierwsze 50 milionów udało się zgromadzić już w 2012 roku, podczas 20. finału WOŚP.

dzieci w szpitalu

Historia i znaczenie serduszka WOŚP

Znanym wszystkim symbolem Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy jest czerwone serce. Można było zobaczyć je już w trakcie pierwszego finału w 1993 roku. Podczas pierwszej zbiórki zbierano środki na dzieci z chorobami serca. Prawdopodobnie stąd właśnie wziął się pomysł na logo o właśnie takim kształcie. Symbol WOŚP związany jest również z powiedzeniem „serce na dłoni”. Okazują je wszyscy ludzie wspierający fundację. W 2005 logo delikatnie odświeżono, nieco modyfikując jego kształt oraz odcień czerwieni. Zmianie uległa również czcionka – z równych liter stały się one nieregularne, niczym wycięte z gazety. Aby pokazać, że działalność fundacji skupia się głównie wokół dzieci, szukano także twarzy, która przywodziłaby na myśl cel akcji. Po długich poszukiwaniach odpowiedniego „kandydata”, sfotografowano pewną dziewczynkę. Była to córeczka znajomych fotografa Wojciecha Makary. Jej twarz widniała na plakatach podczas trzeciego i czwartego finału WOŚP. Dziewczynka trzymała w rączkach kubek z logo orkiestry. Po kilku latach Jurek Owsiak i pozostali założyciele fundacji odnaleźli dziecko ze zdjęcia i zaprosili je na kolejny finał.

Efekty działań fundacji

Już pierwszy finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy pozwolił na zakup takich sprzętów, jak inkubatory, pulsoksymetry, defibrylatory czy respiratory. Trafiły one do polskich szpitali, w których brakowało funduszy na tego typu inwestycje. Podczas kolejnych finałów skupiono się m.in. na noworodkach, dzieciach, które uległy wypadkom oraz najmłodszych z wrodzonymi wadami. Pieniądze przeznaczone zostały również na leczenie dzieci z chorobami nerek, nowotworami i problemami laryngologicznymi. Dużą pomocą ze strony Fundacji WOŚP było również otoczenie opieką wcześniaków. Dzięki WOŚP sfinansowano zakup sprzętu medycznego dla specjalistycznych szpitali dziecięcych, na oddziały niemowlęce i dla młodszych dzieci. Zwrócono również uwagę na godną medyczną opiekę dla seniorów i zajęto się zbiórkami dla Gdańskiego Hospicjum. Dzięki zakupionej aparaturze, każdego dnia noworodki w Polsce są odpowiednio diagnozowane. To nawet tysiąc dzieci dziennie! Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy co roku doposaża szpitale w sprzęty, które uratowały życie wielu walecznym maluchom. Tym samym, daje ona nadzieję również ich rodzicom. Fundacja prowadzi także ogólnodostępne kursy pierwszej pomocy i programy edukacyjne. Ponadto, jednym z najpopularniejszych działań WOŚP jest coroczny festiwal Pol’and’Rock, znany dawniej jako Przystanek Woodstock. W 2020 roku, kiedy Polską i całym światem zawładnęła pandemia, WOŚP również postanowił wesprzeć polskie szpitale. Dzięki działaniom Fundacji zakupiono m.in. respiratory, łóżka, koncentratory tlenu czy kardiomonitory. Sfinansować udało się nawet system zdalnego monitorowania chorych na COVID-19.

dłoń dziecka i mamy

Aukcje WOŚP – Ty też możesz licytować!

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy zachęca również do udziału w aukcjach. Wylicytować można na nich nie tylko rozmaite przedmioty. To także spotkania ze znanymi osobistościami, np. ze świata sportu czy polskiej muzyki. Najpopularniejsze aukcje na rzecz WOŚP dotyczyły m.in. treningu z polską reprezentacją piłki nożnej czy kolacji z Robertem Lewandowskim. Na aukcjach często pojawiają się również koszulki piłkarzy, rakiety tenisistów czy płyty najsłynniejszych wokalistów. Znaleźć można wśród nich książki internetowych twórców czy zdjęcia znanych aktorów. Wszystkie przedmioty opatrzone są autografem danego celebryty. Jedną z licytacji wzbudzających wiele zainteresowania była m.in. ta z sernikiem upieczonym i dostarczonym pod drzwi przez… Dawida Podsiadło. Ostatecznie ciasto wylicytowano na 40 tysięcy złotych! Kwoty zgromadzone podczas aukcji sięgają setek tysięcy. Ludzie wystawiają na nich nawet bardzo nietypowe rzeczy, a mimo to chętnych na udział nie brakuje. Niektórzy przekazują darowizny, nawet jeśli ostatecznie nie kupują przedmiotu. Każdy chce wspomóc WOŚP na tyle, na ile pozwalają mu na to fundusze! Licytacje możemy znaleźć m.in. w serwisie Allegro, który od lat jest partnerem najsłynniejszej orkiestry w Polsce. Chcąc wystawić przedmiot, również wystarczy posiadać konto na portalu. W aukcje WOŚP może zaangażować się każdy z nas, niezależnie od tego, co chce wystawić!

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy uratowała już zdrowie, a nawet życie, milionom dzieci w Polsce. Z jej sukcesów mogą być dumni nie tylko założyciele oraz członkowie fundacji. Do ratowania i leczenia najmłodszych przyczyniają się wielcy Darczyńcy! Każdy z nas, wrzucając do puszki nawet symboliczną złotówkę, wspiera chore dzieci i polskie szpitale. WOŚP to niepowtarzalna forma pomocy innym. Niech zatem ta wyjątkowa orkiestra gra nam do końca świata i o jeden dzień dłużej!