Dlaczego warto zakładać zbiórki używając serwisów crowdfundingowych?

Dlaczego warto zakładać zbiórki używając serwisów crowdfundingowych?

Crowdfunding, czyli finansowanie społeczne znakomicie funkcjonuje w coraz większej ilości krajów i zyskuje coraz większą popularność. Umożliwia pozyskanie funduszy w przypadku inicjatyw, w których inny rodzaj finansowania byłby ogromnie trudny lub wręcz niemożliwy do zrealizowania. Crowdfunding opiera się na zbieraniu drobnych wpłat od znacznej ilości ludzi, tak by sumarycznie pozyskać nawet bardzo duże kwoty. Obecnie z powodzeniem finansuje się już w ten sposób nawet ogromne inwestycje - budowy szpitali, kościołów, ośrodków rekreacji. Osobną działką są też tak zwane startupy, czyli zbiórki dzięki którym można rozkręcić swój biznes czy założyć organizację. W odpowiedzi na zwiększające się zainteresowanie taką formą finansowania, pojawiają się portale crowdfundingowe, które znacznie ułatwiają zbieranie środków. Oto kilka powodów dla których warto skorzystać z takiej opcji!

Wygoda

W dzisiejszych czasach zbieranie pieniędzy poza Internetem jest przeżytkiem i często nie jest już najlepiej odbierane, ze względu na trudniejszą do weryfikacji transparentność. Zbiórki "w realu" mogą być dobrym wspomaganiem zbiórek internetowych, ale trudno uzyskać w ten sposób większe kwoty. Serwisy crowdfundingowe oferują nam internetową przestrzeń w której krok po kroku możemy stworzyć zbiórkę. Dzięki temu odpada nam konieczność organizowania tej przestrzeni na własną rękę, na przykład w formie wykupionej domeny internetowej, którą potem musielibyśmy samodzielnie projektować, lub komuś ten projekt zlecić, Korzystając z platformy finansowania społecznego nie potrzebujemy mieć specjalnych umiejętności, wystarczy podstawowe zdolności komputerowe, gdyż operujemy prostym, intuicyjnym szablonem, w który jedynie wpisujemy treści i dołączamy zdjęcia. W przypadku problemów technicznych, treści naszych zbiórek są zabezpieczone i możemy liczyć na pomoc informatyczną. Ponadto, jeśli brakuje nam weny, możemy podpatrzeć inne, udane zbiórki na danym serwisie i zainspirować się tworząc własną, samo więc założenie zbiórki jest proste i bardzo wygodne.

kobieta w łóżku z laptopem

Wsparcie merytoryczne

Platformy umożliwiające tworzenie zbiórek finansowania społecznego zatrudniają sztab fachowców, którzy służą radą i pomocą jeśli osoba zakładająca zbiórkę ma wątpliwości. Możemy w łatwy i szybki sposób uzyskać odpowiedzi na pytania, które pojawić się mogą na każdym etapie tworzenia naszej zbiórki. Samo założenie nowej zbiórki nie gwarantuje sukcesu, trzeba poświęcić jej czas i odpowiednio zadziałać w mediach społecznościowych – Facebook, Twitter i Instagram. Firmy crowdfundingowe często oferują w tym zakresie pomoc fachowców, którzy podpowiedzą jak wypromować stronę na fb na tt czy ig, gdyż zbiórka bez dobrej promocji w mediach społecznościowych ma niewielkie szanse powodzenia. Jeśli czujemy w sobie potencjał, mamy ciekawy nietuzinkowy pomysł na życie lub po prostu potrzebujemy wakacji, ale brakuje nam na to pieniędzy – warto założyć zbiórkę i pod okiem profesjonalistów osiągnąć finansowy cel.

Większe zasięgi

Wybierając któryś z serwisów crowdfundingowych do stworzenia zbiórki, korzystamy nie tylko z ich know how, ale również z kanałów, które wypracowali. Dookoła platform tego rodzaju powstają niewielkie społeczności ludzi zaangażowanych, którzy rozumieją i popierają ideę finansowania społecznego. Często są to osoby z różnego rodzaju fundacji, co dodatkowo zwiększa szanse, aby nasza inicjatywa trafiła do odpowiednich respondentów. Osoby, którym udało się rozkręcić interes dzięki zbiórce założonej w danym serwisie crowdfundingowym, chętnie wspomogą ludzi będących na początku tej drogi.

dwóch mężczyzn przy komputerach

Lepszy odbiór

Prywatna zbiórka na serwisie crowdfundingowym wygląda lepiej, profesjonalniej i wiarygodniej niż prośba typu „proszę wpłacić mi na prywatne konto”. Nawet jeśli pieniądze i tak trafią na nasze konto, estetyka i transparentność strony zbiórkowej działają na naszą korzyść. Dobrze na wyobraźnię darczyńców działa graficzne przedstawienie postępów zbiórki, przyjemna jest możliwość napisania od siebie kilku słów wsparcia przy okazji wpłat, jak również ważna dla niektórych opcja wpłaty anonimowej. Dodatkowo dużym ułatwieniem dla wpłacających jest szybka opcja płacenia blikiem, bez konieczności robienia przelewów, wypełniania rubryczek itd. Wpłata od razu zostaje publicznie odnotowana, a suwak postępu zbiórki przesuwa się, co daje wpłacającemu satysfakcję i poczucie sprawczości. Jeśli nasza zbiórka trafi na podatny grunt i będzie odpowiednio promowana, transparentność i ładna oprawa graficzna mogą zdziałać cuda. Jeśli myślimy o zbiórce typu startup, organizowanie jej na poważnym portalu crowdfundingowym możemy potraktować jako badanie rynku, sprawdzić na ile nasz pomysł przemawia do ludzi. Wówczas również profesjonalna, ładnie skonstruowana zbiórka zadziała na naszą korzyść, bo potencjalni inwestorzy mogą śledzić nasze poczynania.

Korzystając z pomocy profesjonalistów możemy wyłącznie zyskać. Polegając na doświadczonych, wykształconych specjalistach, otrzymamy nie tylko odpowiedzi na pytania, ale również instruktaż, jak krok po kroku, łatwo i szybko przeprowadzić zbiórkę. Otrzymujemy przestrzeń na opisanie naszych celów i potrzeb, na zaprezentowanie się i zrobienie dobrego wrażenia. Nasza zbiórka światłowodem może obiec cały świat w zaledwie kilka minut – nie warto się wahać! Jeśli masz ciekawy pomysł, ale brakuje Ci środków – załóż zbiórkę już dziś, skorzystaj z wiedzy i narzędzi jakie oferują serwisy crowfoundingowe.