9 sposobów, jak zdobyć pieniądze na biznes

9 sposobów, jak zdobyć pieniądze na biznes

Jeżeli chodzi Ci po głowie założenie własnego biznesu to zapewne masz już wizję, jak powinien on wyglądać i czym miałby się zajmować. Na pewno jednak nie znasz jeszcze odpowiedzi na wszystkie nurtujące Cię pytania. Jedno z podstawowych zagadnień, które wymaga analizy to: skąd wziąć pieniądze na jego otwarcie? Sposobów jest oczywiście kilka. Możesz wykorzystać swoje oszczędności, postarać się o dotacje unijne albo poprosić swoją społeczność o pomoc, zakładając zbiórkę funduszy.

Mało kto posiada wystarczająco duże oszczędności, aby samodzielnie rozruszać biznes. Większości osób potrzebna jest pomoc w założeniu firmy i jej finansowaniu. Aby zdobyć odpowiednią sumę pieniędzy na start możesz skorzystać z kilku rozwiązań jednocześnie.

Pożyczka od rodziny

Jeżeli nie chcesz sięgać po wysoko oprocentowane kredyty bankowe, które musiałbyś spłacać latami, poproś o pomoc najbliższych. Być może są wśród nich osoby, które dysponują dodatkowymi pieniędzmi i chętnie pomogą Ci rozpocząć własny biznes. Jeśli sytuacja tego wymaga spiszcie krótką umowę, gdzie zawrzecie najważniejsze ustalenia. W przypadku otrzymania darowizny - pamiętaj o odprowadzeniu ustawowego podatku do Urzędu Skarbowego.

Dotacje z Unii Europejskiej

Odkąd Polska stała się krajem członkowskim Unii Europejskiej na rynku pojawiło się mnóstwo różnego rodzaju dotacji. W ramach rozwoju przedsiębiorczości oraz walki z bezrobociem Fundusz Europejski dofinansowuje rozpoczęcie działalności gospodarczej. Sprawdź, czy spełniasz wymagania i złóż odpowiedni wniosek. Co do zasady dotacje unijne w większości są bezzwrotne, o ile nie złamiesz warunków podpisanej umowy.

Akademickie Inkubatory Przedsiębiorczości

Być może dobrym rozwiązaniem dla Ciebie na start będą Akademickie Inkubatory Przedsiębiorczości. Są one tworzone przez uczelnie wyższe, by wspierać przedsiębiorczość akademicką pracowników uczelni, doktorantów i studentów. Wśród inkubatorów znajdziesz tzw. preinkubatory, które zajmują się wsparciem przedsiębiorcy przed założeniem działalności gospodarczej. Nie musisz jej rejestrować, bo w urzędach korzystasz z osobowości prawnej inkubatora. Występują też inkubatory, które oferują Ci pomoc w założeniu firmy już na etapie jej rejestracji, użyczając lokal, udzielając porad prawnych, czy księgowości. Nie musisz również płacić ZUS-u - obecności w Inkubatorze nie traktuje się jako prowadzenia działalności.

kobiety rozmawiające przy biurku

Kredyt na działalność gospodarczą

Na rynku istnieje mnóstwo kredytów stworzonych z myślą o rozpoczęciu działalności gospodarczej. Jest to jeden z najpowszechniejszych sposobów pozyskiwania funduszy na rozruch firmy. Rzeczy, na które należy zwrócić szczególną uwagę podczas wyboru takiego kredytu to:

  • oprocentowanie kredytu,
  • opłaty i prowizje

Poza tym zwróć też uwagę na aktualne promocje. Być może uda Ci się skorzystać z naprawdę konkurencyjnej oferty. Istotny też jest termin od kiedy możesz ubiegać się o kredyt. Ryzyko straty oczywiście istnieje tak, jak w przypadku każdego innego kredytu. Środki przeznaczamy jednak na inwestowanie, czyli ich pomnażanie, a nie na konsumpcję.

Konkursy biznesplanów

Jeżeli masz obiecujący pomysł, a jedyną rzeczą, która uniemożliwia Ci otwarcie działalności są fundusze, poszukaj konkursów na biznesplan. W Polsce istnieje kilka fundacji i firm, które organizują tego typu inicjatywy, by wesprzeć rodzimych przedsiębiorców. Sprawdź, gdzie warunki są dla Ciebie najkorzystniejsze, spisz projekt i zgłoś swoją kandydaturę. Konkurs może też posłużyć Ci jako weryfikacja rokowań Twojego pomysłu. W komisjach zasiadają często praktycy, którzy dzięki doświadczeniu potrafią odróżnić projekty z szansą na powodzenie.

kobieta pracująca w kawiarni

Aniołowie Biznesu

Jeśli Twój pomysł na biznes wymaga sporego wkładu  finansowego możesz zwrócić się o pomoc do inwestorów prywatnych, określanych mianem Aniołów Biznesu. Takie osoby mają dużą wiedzę na temat rozwoju działalności gospodarczych. Pomagają przedsiębiorstwom, będącym na początku swojej drogi. Inwestorzy w zamian za pomoc otrzymują część udziałów firmy a firma przekształca się w spółkę. Dla niektórych pomoc prywatnych inwestorów wiąże się z pewnymi obawami. Prawdą jest jednak, że wiele dojrzałych dziś brandów nie rozwinęłaby się bez ich wsparcia.

Znalezienie wspólnika

Jeśli brakuje Ci pieniędzy na otwarcie biznesu pomyśl o znalezieniu wspólnika. Wiąże się to z podziałem kapitału, niezbędnego do zainwestowania na starcie. Ponadto partner może okazać się specjalistą w niezbędnej dla firmy dziedzinie. Bez wątpienia będzie też dodatkową parą rąk do pracy. Pamiętaj, by znaleźć kogoś, kogo cechuje uczciwość i zaangażowanie. Bez tego wspólny biznes może okazać się dla Ciebie zmorą.

Dotacje z Urzędu Pracy

W Polsce jedną z form walki z bezrobociem są dotacje, przyznawane przez Urząd Pracy. Tak naprawdę każdy początkujący przedsiębiorca, chcący założyć firmę może się o nie ubiegać. Podobnie, jak dotacje unijne są one bezzwrotne. Jeżeli otrzymasz pozytywną decyzję możesz być pewien, iż pieniądze bardzo szybko wpłyną na Twoje konto. Jest to ogromną zaletą, ponieważ nie musisz ponosić kosztów z własnej kieszeni. Jest jednak kilka warunków, które musisz spełnić, aby otrzymać pomoc. Zweryfikuj więc swoje szanse - być może jest to dla Ciebie idealne rozwiązanie.

Finansowanie społecznościowe

Coraz bardziej popularną i skuteczną formą uzyskania środków na otwarcie biznesu jest crowdfunding. Nasze społeczeństwo staje się coraz bardziej empatyczne a kreatywna pomoc jest teraz "na czasie". Mając dobry pomysł i zapał do pracy na pewno przekonasz do siebie społeczność, która dzięki swoim wpłatom urzeczywistni start Twojej firmy.

Jak widzisz możliwości finansowania biznesów jest naprawdę sporo. Wybierz źródło odpowiednie dla Ciebie lub skorzystaj z kilku niewykluczających się opcji. Nic nie stoi na przeszkodzie, abyś skorzystał z dotacji, a jednocześnie założył zbiórkę na wymagany przez UP wkład własny. Tak naprawdę, aby osiągnąć sukces liczą się chęci, pracowitość i zapewne odrobina szczęścia!