Co z tymi podatkami? To nie takie straszne zapłacić podatek od darowizny

Co z tymi podatkami? To nie takie straszne zapłacić podatek od darowizny

Portale zbiórkowe od jakiegoś czasu bardzo szybko zyskują popularność. Coraz więcej osób decyduje się na korzystanie z tego typu platform, by zdobyć środki na ważne cele. Co ciekawe, dotyczy to już nie tylko celów charytatywnych. Sporo ludzi zakłada zbiórki pieniędzy, aby rozkręcić swój biznes, wyruszyć w wymarzoną podróż, czy wyremontować dom po zalaniu. W inicjatywach tego typu tkwi ogromny potencjał sprawczy. Najważniejsze, aby z informacją o zbiórce dotrzeć do jak największej liczby osób. Wówczas, nawet jeżeli każdy darczyńca zasili cel symboliczną złotówką, nadal można liczyć na pokaźną sumę wpłat. Bardzo dobrze zaplanuj więc sposoby dotarcia do odbiorców i korzystaj ze środków, które pozyskasz dzięki swojej zbiórce.

W całym tym planowaniu nie zapomnij, że pieniądze, które uzbierasz to w istocie darowizna, którą fiskus odpowiednio opodatkował. Wysokość pojedynczych wpłat nie jest bez znaczenia. Im są one wyższe, tym większa szansa, że będziesz musiał odprowadzić od nich podatek od darowizny. Zanim więc założysz zbiórkę finansową, dobrze zapoznaj się z obowiązującymi przepisami.

Czym jest darowizna?

Zgodnie z art. 888 § 1 Kodeksu cywilnego „przez umowę darowizny darczyńca zobowiązuje się do bezpłatnego świadczenia na rzecz obdarowanego kosztem swego majątku”. Jest to umowa prawna, która może mieć formę pisemną, np. może zostać spisana notarialnie, tak samo wiążące jest jednak oświadczenie ustne. Istotą tej czynności prawnej jest zwiększenie majątku obdarowanego. Wpłaty zbiórkowe są więc bez wątpienia przykładem darowizny, którą z kolei regulują odpowiednie przepisy.

Darowizna a podatek

Wysokość kwoty, którą należy zwrócić fiskusowi, zależy od kilku czynników. Pierwszym z nich jest stopień pokrewieństwa z darczyńcą, a drugim wspomniana wyżej wysokość pojedynczej wpłaty. W przypadku zbiórek publicznych, darowizny w większości dotyczą osób niespokrewnionych ze sobą. Wówczas kwota wolna od podatku przy wpłacie od jednej osoby to 5308 zł. O ile żaden z darczyńców nie wspomoże Twojej zbiórki wyższą kwotą – podatek od darowizny Cię nie dotyczy. Sytuacja zmienia się, jeżeli wpłata przekroczy ten próg. Wtedy Ty, jako osoba obdarowana, masz obowiązek zgłosić ją do skarbówki. Służy do tego druk SD-3, który z łatwością pobierzesz ze strony podatki.gov.pl lub znajdziesz w urzędzie. Od momentu otrzymania pieniędzy masz miesiąc na zgłoszenie tego faktu.

Teraz pozostaje Ci czekać na informację zwrotną o kwocie naliczonego podatku, którą powinieneś uiścić w terminie 14 dni od otrzymania decyzji. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, abyś samodzielnie obliczył, jak wysoki będzie Twój podatek od darowizny.

Najpierw musisz ustalić, do której grupy podatkowej zakwalifikujesz swojego darczyńcę. Każda z nich jest zależna od waszego stopnia pokrewieństwa. Grupy I i II dotyczą rodziny bliższej i dalszej, tzw. zstępnych i wstępnych. Tutaj kwota wolna od podatku wynosi kolejno 10434 zł oraz 7878 zł. Dla III grupy, czyli osób niespokrewnionych, tak jak możesz przeczytać wyżej, wynosi ona 5308 zł.

Gdy już wiesz, do jakiej grupy należy Twój darczyńca i jaka kwota będzie w danym przypadku wolną od podatku, możesz przejść do dalszej kalkulacji. Przy założeniu, że niespokrewniony sponsor zasili Twoją zbiórkę wpłatą 6000 zł, należy od tej kwoty odjąć tą wolną od podatku, czyli 5308 zł. Różnica wyniesie 692 zł, na którą nałożony zostanie 12% podatek od darowizny, czyli 83,04 zł.

Poniżej znajdziesz informacje, ile wynosi kwota podatku w zależności od grupy podatkowej i wysokości darowizny:

I grupa podatkowa

· Kwota poniżej 11 128 zł – podatek wynosi 3%

· Kwota od 11 128 zł do 22 256 zł – podatek wynosi 333,90 zł + 5% z nadwyżki ponad 11 128 zł

· Kwota powyżej 22 256 zł – 890,30 zł + 7% z nadwyżki ponad 22 256 zł

II grupa podatkowa

· Kwota poniżej 11 128 zł – podatek wynosi 7%

· Kwota od 11 128 zł do 22 256 zł – podatek wynosi 779 zł + 9% z nadwyżki ponad 11 128 zł

· Kwota powyżej 22 256 zł – 1780,60 zł + 12% z nadwyżki ponad 22 256

III grupa podatkowa

· Kwota poniżej 11 128 zł – podatek wynosi 12%

· Kwota od 11 128 zł do 22 256 zł – podatek wynosi 1335,40 zł + 16% z nadwyżki ponad 11 128 zł

· Kwota powyżej 22 256 zł – 3115,90 zł + 20% z nadwyżki ponad 22 256

Darowizna a podatek – co jeśli go nie opłacisz?

Bardzo istotne jest, aby przed założeniem zbiórki pieniędzy zapoznać się z funkcjonującymi przepisami. Brak wiedzy może mieć nieprzyjemne dla Ciebie skutki. Wielu zdarza się zapomnieć lub spóźnić ze zgłoszeniem faktu otrzymania darowizny. Niedopełnienie tego obowiązku skutkuje wykroczeniem karnoskarbowym. W takiej sytuacji możesz posiłkować się tzw. czynnym żalem. Jest to dobrowolne przyznanie się do winy. Należy złożyć przed urzędem oświadczenie o popełnieniu przestępstwa lub wykroczenia skarbowego wraz z informacją o jego okolicznościach. Dla każdego taka sytuacja wiąże się niestety ze sporym stresem, dlatego warto unikać takich zaniedbań. Korzystaj więc z zaufanych platform zbiórkowych, które posiadają serwis pomocowo-doradczy i w razie wątpliwości konsultuj je z nim.

Wbrew pozorom podatek od darowizny regulowany jest przejrzystymi przepisami, dlatego nie powinieneś mieć problemów z ich zrozumieniem. Jeżeli decydujesz się na założenie zbiórki publicznej, upewnij się, czy nie nastąpiły znaczące zmiany w procesie zeznań podatkowych od darowizn. Wszystkie niezbędne informacje łatwo odnajdziesz w sieci lub na infolinii urzędu skarbowego. Nie taki diabeł straszny, jak go malują! Bądź na bieżąco z informacjami i korzystaj bez obaw z możliwości, jakie dają Ci portale crowdfundingowe.