Czy warto planować urlop poza sezonem?

Czy warto planować urlop poza sezonem?

Coraz częściej decydujemy się na wyjazdy na urlop po zakończonym sezonie bądź jeszcze przed jego rozpoczęciem. Opcja ta wydaje się być naprawdę korzystna – sprawdźmy więc, czy warto planować urlop poza sezonem i jakie są jego plusy oraz minusy!

Tańsze loty

Poza sezonem bilety lotnicze można zakupić w znacznie niższej cenie niż w jego szczycie. Jeżeli dobrze i cierpliwie poszukamy, znajdziemy je nawet za kilkadziesiąt złotych! Najtańsze oferty dostępne są właśnie po zakończonych miesiącach wakacyjnych lub przed nimi. Operatorzy linii lotniczych obniżają ceny ze względu na mniejsze zainteresowanie wycieczkami. To doskonały moment, aby odwiedzić kraj lub konkretne miasto, które chcieliśmy zobaczyć już od dawna, lecz rezygnowaliśmy z powodu cen biletów! Może się okazać, że idealna oferta czeka tuż za rogiem. Jeżeli brakuje Ci odpoczynku, relaksu nad brzegiem morza czy atrakcji podczas zwiedzania, a masz możliwość wzięcia urlopu, korzystaj z niego właśnie w tym okresie. Podziękuje Ci za to również Twój portfel!

A jeśli marzysz o wyjeździe za granicę od wielu lat, lecz nie pozwalają Ci na to fundusze – nie bój się założyć zbiórki! Portale crowdfundingowe to miejsce, w którym możesz prosić o pomoc niezależnie od celu – taki wyjazd może mieć przecież dla Ciebie ogromne znaczenie. Wielu ludzi na pewno zechce dołożyć swoją cegiełkę do Twojego spełnionego marzenia!

Niższe ceny za pobyt

Urlop poza sezonem to spora oszczędność. Podobnie jak w przypadku lotów, zdecydowanie niższe są wtedy również ceny za pobyt. Opłaty noclegowe w okresie wakacyjnym są bowiem nawet dwukrotnie wyższe niż w innych miesiącach roku! Ceny obniżają nie tylko biura podróży, pragnące przyciągnąć klientów w okresie mniejszego zainteresowania, ale również znane wyszukiwarki noclegów. Nie ma lepszego momentu na wyjazd do ekskluzywnego kurortu czy zwiedzanie urokliwych, wymarzonych zakątków świata. Jeśli możemy zaoszczędzić, nie ma się nad czym zastanawiać! Dzięki niższej cenie możemy także zdecydować się na dłuższy pobyt, niż wybralibyśmy w droższym okresie. Warto skorzystać także z ofert last minute, które umożliwiają spędzenie wyjątkowego czasu w ciepłych krajach w dużo niższej cenie. Połączenie tanich noclegów z tanimi lotami może skutkować wakacjami marzeń za przysłowiowe grosze!

Brak tłumów

Dużą zaletą urlopów poza sezonem jest brak tłumów w miejscach, do których w wakacje podróżuje mnóstwo ludzi. Pozwala to na spokojniejsze i przyjemniejsze zwiedzanie – do wielu wartych zobaczenia miejsc mamy dużo lepszy dostęp, a dzięki temu możemy zobaczyć więcej. Mniej zapełnione są również plaże, w restauracjach wolnych jest więcej stolików, a i komunikacja miejska jest znacznie mniej zatłoczona. W takich warunkach mamy szansę prawdziwie odpocząć po wielu miesiącach pracy, w ciszy i spokoju, których często nie da się uświadczyć w szczycie sezonu. Tłok na parkingach oraz ruch na drogach po sezonie również jest znacznie mniejszy, a to oznacza brak konieczności stania w korkach. Brak tłumów w pięknych miejscach pozwala zrobić również dużo ładniejsze zdjęcia, które staną się wyjątkową pamiątką na lata.

mężczyzna na plaży

Mniejsze kolejki

Z mniejszą ilością turystów wiążą się także znacznie mniejsze kolejki do różnego rodzaju obiektów, np. dużych lunaparków czy znanych muzeów. Dzięki temu możemy skorzystać z wielu świetnych atrakcji turystycznych, do których w sezonie moglibyśmy po prostu się nie dostać lub zrezygnować z powodu długiego czekania. Mniejsze kolejki dają nam także możliwość sprawdzenia większej ilości atrakcji w czasie, który w wakacje wystarczyłby nam zaledwie na jedną z nich! To kolejny powód przemawiający za planowaniem urlopu poza sezonem.

Niższe temperatury, sprzyjające zwiedzaniu

Jeśli decydujemy się na urlop poza sezonem, najczęściej czekają na nas niższe temperatury – o ile nie wybieramy się do kraju, gdzie upały panują niemal przez cały rok. Chłodniejsze dni sprzyjają komfortowemu zwiedzaniu i objazdowym wycieczkom. Czasem lepiej zabrać ze sobą dodatkową bluzę, ale w spokoju przejść pół miasta, niż w zmęczeniu gorączkowo szukać cienia, w którym można byłoby skryć się przed piekącym słońcem. Nieco niższe temperatury są idealne także wtedy, gdy w ramach urlopu planujemy górskie wędrówki i zdobywanie szczytów. Jeśli jednak martwi Cię pogoda i nie wiesz do końca, co zabrać w góry na swoją wycieczkę, pamiętaj, aby kontrolować prognozę jeszcze na tydzień przed urlopem. Dzięki temu odpowiednio się przygotujesz i Twój wyjazd będzie przyjemny niezależnie od warunków pogodowych.

Zamiana zimowej aury na morze, piasek i palmy

Urlop w ciepłych krajach zorganizowany w miesiącach zimowych, gdy ceny biletów i pobytu są dużo niższe, to doskonała opcja dla wszystkich „zmarzluchów”. Kiedy w naszym kraju za oknem szaleje wiatr, mróz i śnieg, możemy opalać się na gorącej plaży pod palmą i zachwycać temperaturą wody w morzu bądź oceanie. W wielu państwach w Afryce, Azji czy na południu Europy można cieszyć się temperaturami w okolicach 25-30 stopni, nawet jeśli u nas panuje już późna jesień lub zima. Dla każdego, kto uwielbia ciepło i słońce, taki wyjazd to idealna okazja na przedłużenie ukochanego lata!

kobieta brodzi stopami w wodzie

A czy wyjazdy poza sezonem mają jakieś wady?

Planowanie urlopu poza sezonem wiąże się również z pewnymi wadami i ryzykiem. Przykładowo, niektóre atrakcje turystyczne po sezonie mogą być już zamknięte lub otwarte w zmienionych godzinach. Jeżeli więc nastawiamy się na odwiedzenie konkretnego miejsca, przed wyjazdem warto dokładnie sprawdzić, czy na pewno jest ono czynne. Podobnie sytuacja wygląda w kwestii hoteli –może być w nich nieco mniej możliwości rozrywki niż w wakacje. Dla części animatorów to także czas urlopów, więc często nie ma ich w kurortach tak wielu, a z tym wiąże się mniej wieczornych animacji, pokazów itp. Wyjeżdżając na wczasy po sezonie, zwłaszcza w Polsce, nigdy nie możemy być w 100% pewni pogody i może się okazać, że pół urlopu spędzimy w strugach deszczu. W przypadku dzieci, wyjazd na „wakacje po wakacjach” wiąże się z kolei z koniecznością nadrabiania zaległości w szkole. O ile na początku roku szkolnego materiału nie ma jeszcze zbyt dużo, o tyle w późniejszych miesiącach dzieci zwykle muszą nadrabiać więcej.

Wymieniliśmy wyżej zarówno wady, jak i zalety urlopu poza sezonem. Wydaje się nam jednak, że plusy takiego rozwiązania mocno przewyższają jego minusy – według nas wyjazd w okresie innym niż czerwiec-wrzesień naprawdę ma sens! Oszczędność pieniędzy, mniejszy ruch na drogach, możliwość spokojnego zwiedzania… A jeśli w trakcie wyjazdu uznamy, że jednak lepiej było pojechać w lecie, nic nie stoi na przeszkodzie, aby następny urlop zaplanować właśnie na ciepłe miesiące! Życie jest po to, aby z niego korzystać i spełniać swoje cele. Jeżeli od dawna chcesz odwiedzić jakieś miejsce za granicą, ale brakuje Ci środków na taką wycieczkę, załóż zbiórkę i walcz o swoje marzenia. Bez obaw – mnóstwo osób postanawia pomóc sobie w realizacji celów właśnie w ten sposób. Portal zbiórkowy już czeka na Twój krok!