Jak zamieniać marzenia w cele i je realizować?

Jak zamieniać marzenia w cele i je realizować?

Każdy niezależnie od wieku, płci, czy narodowości ma marzenia. Na ich obecność nie wpływa ani pochodzenie, ani zawartość portfela. Jednak, by zrealizować te marzenia, musimy zamienić je na cele, czyli zaplanować. Jak powiedział Napoleon Hill cel to marzenie z datą realizacji. Na sukces największy wpływ ma więc nasz sposób myślenia, czynniki zewnętrzne odgrywają mniejszą rolę.

Samozaparcie

Podróż dookoła świata to cudowne marzenie. Dużo łatwiej jest je spełnić mając na to środki finansowe. Z jednej strony faktycznie, pieniądze w tym przypadku mają ogromne znaczenie; z drugiej jednak strony i wtedy na przeszkodzie może nam stanąć tysiące innych rzeczy, takich jak brak czasu, natłok innych planów, czy zwyczajny słomiany zapał. Decydującą rolę odgrywa tu więc nasz sposób myślenia: samozaparcie. Dzięki niemu łatwiej jest pokonać pozostałe przeszkody, np. brak funduszy. Możemy je przecież szybko zdobyć, np. organizując zbiórkę crowdfundingową. Spełnianie marzeń to jeden z tych celów, które inspirują innych, dlatego coraz chętniej są wspierane przez darczyńców.

Poczucie sprawczości

Kolejną ważną rzeczą, o której powinieneś pamiętać, chcąc realizować marzenia jest uświadomienie sobie, że leży to w Twojej mocy. Przypomnij sobie, jak wiele Twoich  marzeń trafiło do kosza, tylko z powodu braku wiary w jego powodzenie i swoje umiejętności. Pamiętaj: marzenia nie spełniają się same - to my sami je spełniamy. Jeżeli więc będziesz czekać na dogodny moment lub na to, że okazja sama Cię znajdzie - najprawdopodobniej nigdy go nie spełnisz. Pierwsze, co musisz zrobić to wziąć się do działania, a następnie krok po kroku zmierzać do celu.

Planowanie

Jeżeli podejdziemy do marzenia z planem - mamy dużą szansę na jego realizację. W przeciwnym wypadku pozostanie ono tylko w naszej głowie i prawdopodobnie zniknie w natłoku codziennych obowiązków. Pierwszym krokiem jest więc nazwanie swojego celu. Potem metodą małych kroczków po kolei odhaczaj wykonanie kolejnych etapów jego realizacji. Skutecznym pomysłem jest zapisywanie sobie tych zadań na kartce i zawieszenie w widocznym miejscu, np na lodówce, lub na lustrze. Dzięki temu wizualizujesz sobie cele oraz stale sobie o nich przypominasz, co działa motywująco. Dzieląc sobie trudny cel na mniejsze zadania, tworzysz kilka łatwiejszych do wykonania.

mężczyzna zapisuje cele na karteczce

Historie prawdziwe

Na świecie jest mnóstwo osób, które udowodniły, że spełnianie marzeń jest możliwe - trzeba po prostu działać. Inspirująca jest historia Marka Kamińskiego, który jako pierwszy Polak zdobył biegun północny i południowy - i to wszystko w jednym roku! Podróże były jego pasją od dziecka, przez całe życie pokonywał przeszkody, by realizować założone cele. Jak sam wyznaje, kierował się zasadą małych kroków i samomotywacji, dzięki którym dotarł tam, gdzie zamierzył:

Nawet jeśli w pierwszym momencie coś nie wychodzi, nie trzeba się złościć ani denerwować, ale próbować dalej. W końcu znajdzie się sposób lub rozwiązanie. Trzeba powtarzać próby i ćwiczyć. 1

Inną znaną osobistością, realizującą swoje zamierzenia z determinacją, wchodzącą przez okno, gdy zamykano mu drzwi był słynny polski reżyser filmowy - Krzysztof Kieślowski. Zanim dostał się do wymarzonej łódzkiej szkoły filmowej startował tam, aż trzy razy. Dziś uznawany jest za jednego z najwybitniejszych twórców kina nie tylko w Polsce, ale i w Europie.

Każdy słyszał o Stephenie Hawkingu, genialnym fizyku i matematyku. Co ciekawe, wielu zna go nie tyle z jego prac naukowych, co z faktu osiągnięcia sukcesu pomimo ciężkiej choroby. Przez ponad 50 lat pokonywał ogromne trudności, związane ze swoją niepełnosprawnością - mimo to dokonał wielu znaczących odkryć, był aktywny publicznie i założył rodzinę. Jego historia udowadnia, że na drodze do spełnienia marzeń zawsze pojawiają się trudności: mniejsze lub większe. Ci, którzy je pokonują, docierają do mety. Pozostali muszą obejść się smakiem.

Nic, co wielkie nie przychodzi łatwo! Im więcej pracy i energii w coś włożymy, tym większą satysfakcję odczuwamy. Większość przeszkód jest do pokonania, a marzenia są właśnie po to, by je spełniać. Jeśli więc brakuje Ci środków, aby otworzyć wymarzony biznes lub wyruszyć w podróż dookoła świata poproś innych o pomoc i załóż zbiórkę funduszy.

1 Marek Kamiński: Marek, chłopiec, który miał marzenia, Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne