Dlaczego warto podróżować?

Dlaczego warto podróżować?

Podróże to szansa na poznanie nowego: świata, człowieka, smaku, zwyczaju… Powodów, dla których są one tak wspaniałe, nie brakuje, a nawet z każdą kolejną wyprawą pojawia się ich coraz więcej. Dlaczego zatem warto podróżować i co czyni podróżowanie tak wyjątkowym?

Spełnianie marzeń

Podróżowanie to dla wielu z nas ogromne marzenie. Często już w dzieciństwie planujemy dalekie wyprawy i obiecujemy sobie, że w przyszłości zwiedzimy cały świat dookoła. Odkładamy pieniądze latami, aby na końcu móc zwiedzić wyjątkowe miejsca, które wcześniej widzieliśmy wyłącznie dzięki zdjęciom. W międzyczasie moglibyśmy wydać zgromadzone fundusze na wiele innych rzeczy, jednak chęć zobaczenia świata jest tak silna, że żadne inne marzenie nie może się z nią równać. To piękny cel, a jego realizacja wiąże się ze wspomnieniami na zawsze. Podróżnicze marzenie nie musi wiązać się z wyjazdem na drugi koniec globu – może to być nawet kraj oddalony o kilkaset kilometrów. Liczy się to, że pragniemy go odwiedzić… a takim pragnieniom trzeba pomagać! Jeżeli nie jesteśmy w stanie odłożyć odpowiedniej ilości środków, a naprawdę zależy nam na podróży, czas zorganizować zbiórkę. To idealny sposób, aby pomóc sobie w realizacji podróżniczego celu i zadbać o spełnianie marzeń. Wspierający na portalach zbiórkowych to ludzie, którzy pragną przyczyniać się do czyjegoś szczęścia – widząc nasze szczere zaangażowanie, z pewnością zechcą dołożyć swoją cegiełkę i ułatwić nam udanie się w wymarzoną podróż!

Kontakt z nową kulturą

O tym, że podróże kształcą, wiadomo nie od dziś. Poznawanie nowych kultur to bez wątpienia jedna z największych zalet podróżowania. Jeżeli dotychczas robiliśmy to wyłącznie za pośrednictwem telewizji, książkowych przewodników czy Internetu, jesteśmy szczęściarzami, mogąc podróżować w rzeczywistości. Możliwość zobaczenia na własne oczy, jak wygląda codzienność oraz zwyczaje mieszkańców danego kraju, to ogromny przywilej. Stroje, dekoracje, symbole, najważniejsze miejsca, świątynie – wszystkie te elementy konkretnej kultury, zupełnie inaczej wyglądają na żywo niż wyświetlone na ekranie. Mamy okazję ich dotknąć, poznać, przyjrzeć się im z bliska – i właśnie ta okazja czyni podróże tak wyjątkowymi.

dwóch tubylców z wiosłem

Odkrywanie nowych, zjawiskowych miejsc

Podróże to okazja do zobaczenia wyjątkowych miejsc, które wcześniej mogliśmy widzieć wyłącznie na zdjęciach czy filmach. Przed dalekimi wyjazdami, dobrze jest sprawdzić listę najpiękniejszych punktów na mapie, które warto zwiedzić. Dzięki takiemu przygotowaniu wiemy, że w trakcie wyprawy nie przegapimy atrakcji, które koniecznie trzeba w danym kraju poznać. Będąc w Egipcie, dla wielu z nas „grzechem” byłoby nie zobaczyć piramid, z kolei podróżując po Chinach, każdy chce udać się do Pekinu czy ujrzeć Wielki Mur Chiński. Jeśli jesteśmy nieco odważniejsi, możemy również zrezygnować ze szczegółowego planu podróży i postawić na spontaniczne „wypady”. Uważając na to, aby nie zgubić się, możemy udać się na kilka wycieczek „przed siebie”, poznając przy tym miejsca, o których wcześniej nawet nie słyszeliśmy!

Poznawanie nowych smaków

Dalekie wyprawy to także możliwość poznania nowych smaków. Nawet jeżeli regularnie odwiedzamy orientalne restauracje i próbujemy dań z różnych zakątków świata, zawsze będą się one diametralnie różniły od tych przygotowanych na miejscu, w konkretnym kraju. Próbowanie tradycyjnych potraw, przyrządzonych przez lokalnych kucharzy, to wspaniała okazja do odkrycia nowych doznań smakowych. Często po powrocie z wyprawy, staramy się odtworzyć we własnej kuchni smaki, które podczas niej poznaliśmy – tak bardzo przypadają nam do gustu. Jeżeli chcemy cieszyć swoje kubki smakowe jeszcze przez jakiś czas, warto przywieźć z podróży przyprawy oraz zioła, wykorzystywane w lokalnej kuchni. Dzięki temu będziemy mogli pokazać regionalne przysmaki swoim bliskim w Polsce i chociaż raz na jakiś czas poczuć się, jak w odwiedzonym kraju.

kobieta przy stoliku pełnym jedzenia

Nowe znajomości i ciekawe historie

Podczas podróży, możemy nawiązać wiele nowych znajomości – nawet takich na długie lata. Są miejsca na świecie, do których w pewnych miesiącach udaje się duża część rodaków, możemy więc poznać sympatyczne osoby, które niejednokrotnie okazują się być naszymi bliskimi sąsiadami. Dzięki temu, podczas wyjazdu możemy spędzać razem czas, a po powrocie do Polski – spotkać się i wspominać wspólny wyjazd. Zdarza się również, że w kraju, w którym jesteśmy, nawiązujemy przyjaźń na całe życie i wracamy do niego później nawet co roku. Podróże to także szansa na spotkanie osób z wyjątkowymi życiowymi historiami, które sprawiają, że zmieniamy spojrzenie na świat. Przykładowo, będąc w krajach afrykańskich, możemy zobaczyć jak wygląda codzienność mieszkańców. Pomimo ubóstwa, ludzie ci znajdują wiele powodów do radości i cieszą się każdym dniem. Takie doświadczenie wiele nas uczy i pozwala nam docenić to, co mamy.

Nauka języków obcych

Często zastanawiamy się, jak nauczyć się języków, jaka metoda będzie najłatwiejsza i najszybsza. Nie ma na to lepszego sposobu niż przebywanie w kraju, w którym dany język jest językiem urzędowym. Obcowanie z ludźmi, którzy na co dzień mówią w danym języku, słuchanie ich wymowy, próba zrozumienia, co mówią, aż w końcu – próba rozmowy, to najlepsza droga do jego nauki. Z żadnymi podręcznikami, kursami czy słuchowiskami nie jesteśmy w stanie przyswoić go tak dobrze, jak poprzez praktykę. Warto uczyć się języków z native speakerami, kontakty z nimi pozwalają poznać język takim, jakim jest w rzeczywistości. Mówi się, że praktyka czyni mistrza – podróżując możemy szkolić język na każdym kroku. Nie bójmy się mówić – nawet jeżeli nie złożymy zdania do końca poprawnie, ale mieszkaniec danego kraju nas zrozumie i wywiąże się między nami rozmowa, to już bardzo duży krok do sukcesu. Wystarczy, że pozbędziemy się blokady i spróbujemy, a już po niedługim czasie będzie szło nam dużo lepiej. Podróże to najlepsza forma nauki języków obcych i z pewnością nigdy się to nie zmieni.

Wspomnienia na całe życie

Podróże to niezwykłe źródło wspomnień, których nikt nigdy nam nie odbierze. Nie ma od nich cenniejszej pamiątki – możemy wrócić do nich myślami w każdym momencie naszego życia. Przeżycia z dalekich wypraw zostają z nami już na zawsze, zapisane głęboko w naszej pamięci – pamiętamy smaki, zapachy, widoki, odczucia i emocje… Ze wspomnieniami nie mogą równać się nawet najpiękniejsze zdjęcia z wycieczek – te mogą zostać uszkodzone lub usunięte. Wspomnień nic nie jest w stanie zniszczyć ani zlikwidować. Właśnie dla nich warto jest spełniać swoje marzenia i podróżować dookoła świata – po to, aby za kilkadziesiąt lat móc z uśmiechem na ustach opowiadać o przemierzonych zakątkach i przewijać w głowie wspaniałe obrazy.

Ucieczka od problemów, obowiązków i rutyny

Jeżeli choć raz zastanawiałeś się, jak się odstresować, z pewnością odpowiedzią na to pytanie mogą być słowa: udać się w podróż. To bardzo dobra okazja do ucieczki od codziennych problemów oraz życia w biegu, które zazwyczaj prowadzimy, nie mając czasu na odpoczynek i chwilę wytchnienia. Oddając się atrakcjom na wyjeździe, możemy chociaż na chwilę zapomnieć o troskach i sprawach, które toczą się w naszym otoczeniu na co dzień. Podróże to także szansa na oderwanie się od obowiązków i wypracowanej rutyny, która w pewnym momencie może zacząć odbierać nam radość z życia. Podróżowanie pozwala nam wybić się z wyuczonego rytmu i na nowo poczuć różne emocje, których przez dłuższy czas nam brakowało. Przez moment możemy robić nawet przysłowiowe… „nic” i po prostu cieszyć się chwilą. Podczas wyprawy mamy także więcej czasu na przemyślenie pewnych kwestii, dzięki czemu po powrocie możemy podejść do nich z większym spokojem.

Podróże kształcą, bawią i budują wspomnienia. Wiążą się z niesamowitymi doświadczeniami oraz przeżyciami, których nie jest w stanie zagwarantować żadna, nawet najlepsza produkcja filmowa. Jeżeli tylko marzymy o podróżowaniu, ale spełnianie marzeń hamują nam kwestie finansowe, bez wahania organizujmy zbiórki. O marzenia trzeba walczyć – aby za jakiś czas móc powiedzieć, że jesteśmy zadowoleni ze swojego życia i naprawdę dobrze je przeżyliśmy!