Co daje nam kontakt z naturą?

Co daje nam kontakt z naturą?

Współczesny świat opiera się na coraz większym wykorzystaniu technologii. Tempo naszego życia jest szybsze, jesteśmy bardziej zestresowani a relacje międzyludzkie nierzadko przenoszą się do internetu. Samoistną tego konsekwencją jest spędzanie mniejszej ilości czasu na łonie natury, co niestety nie jest dla nas korzystne. Sprawdź ile dobrego możemy czerpać z kontaktu z nią. Wielu ignoruje fakt, że w naszym interesie jest dbanie o przyrodę. Jesteśmy jej częścią i nie możemy się od niej odcinać. Dbając o nią, dbamy o siebie! Wspieraj inicjatywy chroniące ją lub sam taką zorganizuj, np. poprzez założenie zbiórki funduszy.

Źródło witaminy D

Przypomnij sobie, jak niewiele razy w ciągu krótkich jesiennych dni zdarzyło Ci się widzieć słońce.  Pobudka przed wschodem, cały dzień w sztucznie oświetlonym biurze, a powrót do domu już po zachodzie. Koniecznie pamiętaj wówczas o suplementacji witaminą D. Promienie słoneczne są jej głównym źródłem, a jej niedobór może być groźny. Przyczynia się do wzrostu ryzyka cukrzycy typu 2, osteoporozy, depresji, nadciśnienia, a także nowotworów, czyli tzw. chorób cywilizacyjnych. Braki witaminy D dotykają szczególnie osób, które mieszkają w miejscach o niewielkim natężeniu światła słonecznego. Nazywamy ją witaminą, lecz tak naprawdę jest hormonem,  uznawanym za hormon życia. Jeśli więc w ciągu tygodnia pracy, nie masz możliwości wystawić skóry na słońce, postaraj się zrobić to w weekend i wybierz się chociaż na krótki spacer w ciągu dnia.  

Redukuje stresu

Spędzanie czasu na łonie natury to doskonały sposób na rozładowanie stresu. Sprzyja temu szczególnie okres wiosny i lata, kiedy wokół wszystko jest zielone. Ten kolor działa uspokajająco i wyciszająco. Dużo łatwiej złapać oddech i pomyśleć w błogiej ciszy, jaką daję natura, niż w dekoncentrującym gwarze miasta.

Dotlenia organizm

Jeżeli na codzień przemieszczasz się samochodem pomiędzy pracą a domem, tak naprawdę cały czas oddychasz powietrzem klimatyzowanym. Organizuj więc sobie w miarę możliwości weekendowe wycieczki rowerowe, spacery z psem po lesie. Dzięki temu odetchniesz świeżym powietrzem, dotlenisz umysł i ciało. Na pewno wpłynie to na Twój dobry sen.

Dodaje energii

Sporo osób zadaje sobie pytanie: jak być szczęśliwym? Jest na to wiele odpowiedzi. Obcowanie z naturą na pewno zwiększa na to szansę. Wystarczy 20 minut na świeżym powietrzu, aby zwiększyć swój poziom energii. Organizm jest zmobilizowany do działania i chętniej decyduje się na aktywność fizyczną. Ta z kolei wpływa na wydzielanie endorfin, czyli hormonów szczęścia. Podczas ruchu aktywujesz mięśnie do pracy, co wpływa na Twoją kondycję fizyczną i wygląd, a to z kolei wiąże się z wzrostem dobrego samopoczucia. Jeśli więc zastanawiasz się jak poprawić sobie humor - pobiegaj po lesie!

kobieta wyciąga się do słońca

Zwiększa kreatywność

Przebywając w obecności przyrody dużo łatwiej oczyścić umysł. Nie jesteś bombardowany informacjami, głośnymi dźwiękami i nachalnymi obrazami, co niestety ma miejsce w miastach. Spacerując po lesie chłoniesz jedynie łagodne i relaksujące bodźce, które restartują system naszej uwagi. Dzięki temu dużo łatwiej przychodzą nam do głowy nowe pomysły i kreatywne rozwiązania. Jeżeli więc czujesz się przytłoczony zadaniami w pracy, zrób sobie przerwę na łonie natury. Z pewnością wrócisz do biura z masą świeżych wizji!

Zwiększa empatię

Obecność na łonie natury uwrażliwia na piękno, pozwala docenić ciszę. Obserwując przyrodę łatwiej nam zrozumiem prawa, którymi się rządzi. Dzięki temu stajemy się też bardziej świadomi. Brak poszanowania dla natury często wynika z niewiedzy. Jeżeli jest nam bliska, zaczynamy troszczyć się o nią, rozwijając w sobie empatię - nie tylko wobec zwierząt, czy roślin, ale też wobec ludzi wokół. Natura uczy cieszyć się z drobiazgów i chwili obecnej.

Jak widać obcowanie z naturą jest bardzo korzystne. Zawsze, kiedy będziesz zachodzić w głowę, jak poprawić sobie humor po ciężkim dniu w pracy, po prostu wybierz się na spacer. Na pewno poczujesz różnice. Nikt z nas tak naprawdę nie wie, jak być szczęśliwym. Życie w zgodzie z naturą na pewno przybliży nas do rozwiązania. Jeżeli jednak będziemy ją traktować przedmiotowo, może się na nas zemścić. Dbajmy więc o nią każdego dnia! Czasem nie muszą być to wielkie czyny. Małe rzeczy też mają znaczenie. Jeśli masz możliwość, zorganizuj zbiórkę na budowę nowego parku w mieście lub skweru na Twoim osiedlu. Cokolwiek wybierzesz, inwestujesz w przyszłość nas wszystkich.