Cele, na które zbierają użytkownicy serwisów crowdfundingowych

Cele, na które zbierają użytkownicy serwisów crowdfundingowych

Wiele osób, myśląc o założeniu zbiórki w internecie zastanawia się, czy jej cel jest wystarczająco ważny, by prosić innych o pomoc. Istotą crowdfundingu jest myśl, że KAŻDY cel jest ważny, jeśli jest istotny dla organizatora. Zawsze znajdą się osoby, które będą podważały jego słuszność, ale też takie, które on zainspiruje i chętnie wspomogą go swoją wpłatą. Istnieją platformy, które specjalizują się w organizowaniu zbiórek na konkretne rzeczy, np. na rozwój biznesów lub na cele zdrowotne. Rejestrując się w takim miejscu masz pewność, że pozostali jego użytkownicy są tam po to, by wspierać właśnie cele o takiej tematyce. To, na co musisz zwrócić uwagę to regulamin serwisu - Twoja zbiórka musi być z nim zgodna. W szczery i rzetelny sposób opisz swój cel i sytuację, zadbaj o promocję całej inicjatywy, tak by dowiedziało się o niej jak najwięcej osób.

Na marzenia

Każdy je ma: lot balonem, podróż do romantycznego Paryża czy start w zawodach triathlonowych. Niektórzy realizują je w mgnieniu oka, np. dzięki sporym zasobom finansowym. Inni długo pracują, odkładając każdy grosz, by w końcu udać się w upragnioną podróż. Sposobów na spełnianie marzeń jest wiele. Jednym z nich jest crowdfunding. Każdy ma swoją historię, inne motywacje i możliwości. Jeśli więc zdecydujesz się na pozyskanie środków właśnie poprzez platformę zbiórkową uargumentuj to, opisz cel i daj się poznać. Mnóstwo osób na całym świecie potwierdza skuteczność tej metody. Zainspiruj się historiami ich sukcesów. Nie wiesz, jak spełniać marzenia? Po prostu działaj! Crowdfunding to jedna z dróg.

ludzie w balonie

Na ratowanie zdrowia i życia

W Polsce bardzo dużą popularnością cieszą się zbiórki, mające na celu wspierać osoby z problemami zdrowotnymi, szczególnie dzieci. Nic dziwnego, każdy kto ma w sobie empatię chce okazać swoje wsparcie w takich sytuacjach. Niekiedy są to akcje, mające na celu sfinansować rehabilitacje lub leki, innym razem to dramatyczne apele o pomoc, będące już ostatnią deską ratunku. Ciężko przejść obok takich historii obojętnie. Na szczęście duża część tych zbiórek kończy się sukcesem. Jeśli więc Twoja sytuacja zdrowotna wymaga nakładu finansowego, który Cię przerasta, możesz skorzystać z crowdfundingu. Zbiórka pieniędzy na cele charytatywne w naszym kraju uchodzi za coś priorytetowego w kontekście innych zrzutek. Powoli mentalność w Polsce zmienia się i spora część społeczeństwa widzi zasadność i potencjał również w zbiórkach na inne cele.

Na cele biznesowe

Jeżeli masz innowacyjny pomysł na biznes lub po prostu marzy Ci się własna działalność gospodarcza, ale ograniczają Cię finanse, zastanów się nad crowdfundingiem. Istnieje wiele platform zbiórkowych wyspecjalizowanych właśnie w wspieraniu przedsiębiorczości. Działają one na różnych zasadach. W przypadku biznesów często oparte są na crowdfundingu udziałowym, zwanym także crowdinvestingiem oraz equity crowdfundingiem. Ty wnosisz ciekawy i rokujący pomysł a inwestor pieniądze w zamian za część udziałów. Bardzo wiele dziś już dojrzałych brandów powstało właśnie dzięki takiemu rozwiązaniu.

Na pasje

Każdy ma jakąś pasję. Dla niektórych będzie to sport, dla innych gotowanie, a dla jeszcze kogoś aktorstwo. Czasem jest tak, że pasja wiążę się z dużymi nakładami finansowymi. Nie każdy może sobie pozwolić na prywatne lekcje gry na fortepianie, nie mówiąc już o zakupie instrumentu. Podróże też wiążą się z wydatkami, nawet jeżeli zorganizujemy je budżetowo. Szkoda jednak byłoby rezygnować z pasji przez brak pieniędzy, dlatego wiele osób decyduje się na założenie zbiórki. Kluczem jest wzbudzenie zainteresowania w odbiorcy. Jeżeli opiszesz swoją historię w inspirujący sposób na pewno wiele osób z przyjemnością Cię wesprze.

dziewczyna malująca obraz

Na pomoc zwierzętom

Wokół nas wiele osób potrzebuje pomocy. To dotyczy również zwierząt, które często żyją w strasznych warunkach i doświadczają ludzkiej przemocy. Bardzo dużo miłośników zwierząt oraz fundacji stara się organizować dla nich regularną pomoc i walczyć o ich prawa. Codziennie widzimy nowe zbiórki funduszy na wsparcie schronisk lub ratunek dla przygarniętego bezdomnego czworonoga. Nasi domowi pupile, podobnie jak my, też czasem chorują. Niekiedy są to naprawdę poważne sytuacje, które wymagają długiego leczenia, rehabilitacji lub inwazyjnej operacji. W przypadku kiedy kogoś nie stać na opłacenie zbyt drogiego leczenia i nie ma już innej opcji na zdobycie funduszy - korzysta z crowdfundingu. W takich momentach liczy się czas a zbiórka jest stosunkowo szybkim sposobem na pozyskanie środków.  

Na kulturę i sztukę

Wiele inicjatyw kulturalnych powstaje w oparciu o różnego typu dotacje z Ministerstwa Kultury. Są też takie, które powstają poza main streamem i które czasami próbują zdobyć finansowanie właśnie za pośrednictwem serwisów zbiórkowych. Niezależni bądź debiutujący artyści często korzystają z crowdfundingu, chcąc wydać płytę, czy zorganizować spektakl teatralny. Najczęściej jest to crowdfunding oparty o system nagród. Osoby wpłacające określoną kwotę mogą liczyć na pewne benefity, np. w postaci wydanej płyty, czy biletu na spektakl.

mężczyzna grający na gitarze

Na zdarzenia losowe

W życiu każdego zdarzają się sytuacje niezaplanowane, takie, na które nie ma wpływu. Niektórzy dysponują odpowiednim zapleczem finansowym, z którego mogą skorzystać w takim przypadku. Niestety wiele osób nie może sobie na to pozwolić. Zalane mieszkanie, pożar domu, czy wypadek mogą wiązać się z naprawdę sporymi konsekwencjami. Żeby je opanować potrzeba funduszy. Portale crowdfundingowe są dedykowane właśnie takim sytuacjom. Mnóstwo osób zakłada tam zbiórki pomocowe dla siebie lub osób w potrzebie.

Jest naprawdę sporo rzeczy, na które można zorganizować zbiórkę w internecie. Jeśli znalazłeś się w trudnej sytuacji życiowej, masz pomysł na ciekawy projekt artystyczny lub innowacyjny biznes po prostu wykorzystaj crowdfunding. Daje on naprawdę dużo możliwości finansowania, dostosowanych do Twoich potrzeb. Własna działalność gospodarcza oparta o taką pomoc to dużo mniej stresu, który na początku drogi towarzyszy każdemu przedsiębiorcy.