7 sposobów na uniknięcie jesiennej chandry

7 sposobów na uniknięcie jesiennej chandry

Jesień to urokliwy czas, jednak dla wielu z nas oznacza także… jesienną chandrę. Krótszy dzień, mniej słońca, więcej deszczu i chłodu – wszystko to może powodować duże spadki energii, a co za tym idzie obniżenie nastroju. Jak możemy bronić się przed chandrą związaną z tą porą roku i cieszyć się każdym dniem niezależnie od pogody? Jest na to kilka prostych sposobów!

Aktywność fizyczna

Jednym z podstawowych sposobów na walkę z jesienną chandrą jest regularna aktywność fizyczna. Ważne, aby nie był to sport, do którego musimy się zmuszać, lecz taki, który sprawia nam przyjemność. Odpowiednia dawka ruchu pomoże nam odzyskać radość, która w lecie była codziennością. Niezależnie od tego, czy będzie to bieganie, trening siłowy, fitness czy zajęcia taneczne – każda z tych aktywności spowoduje, że nasz organizm zacznie wydzielać endorfiny, czyli hormony szczęścia! Wystarczy wybrać porę, w której ćwiczy nam się najlepiej i co najmniej trzy razy w tygodniu poświęcać chociaż pół godziny na ruch. Już po kilku dniach zobaczymy, że nasz nastrój jest zdecydowanie lepszy, a my przebieramy nogami, czekając na kolejną porcję ćwiczeń! Jeśli mamy trudności ze zmotywowaniem się do regularnej aktywności fizycznej, warto znaleźć kompana, który będzie nam towarzyszył podczas kolejnych treningów. Będą one znacznie weselsze i bardziej efektywne, a my zyskamy kogoś, kto pociągnie nas ze sobą na ścieżkę w parku czy salę treningową kiedy nam… nie będzie się chciało! Sport jesienią przyniesie wiele dobrego zarówno naszemu zdrowiu psychicznemu, jak i fizycznemu.

zajęcia jogi

Poświęcenie się hobby

Na samopoczucie w jesiennym okresie wpływ ma również to, czy choć raz w tygodniu robimy coś, co sprawia nam przyjemność. Poświęcenie się swoim zainteresowaniom przez cały rok pozwala nam być w dobrym nastroju, jednak jesienią szczególnie może nam pomóc. Kiedy czujemy, że nadchodzi spadek nastroju, od razu zajmijmy się tym, co lubimy robić! Jeśli nasze zainteresowania wymagają słonecznej pogody, a za oknem deszcz i plucha – może to właśnie dobry czas na znalezienie nowego hobby? Podczas długich, spędzonych w domu wieczorów, możemy zrobić naprawdę wiele kreatywnych rzeczy. Nauka nowego języka, szkolenie online, kurs szydełkowania lub robienia makatek, eksperymenty w kuchni… Jesień to idealny czas na rozwijanie swoich umiejętności i pasji, niezależnie od tego, czego one dotyczą! To nie tylko skuteczne sposoby na nudę, ale również metody ucieczki przed jesienną chandrą. Róbmy to, co kochamy jak najczęściej – nasze samopoczucie na pewno nam za to podziękuje, a my przejdziemy przez tę porę roku z szerokim uśmiechem na ustach!

Jeżeli nasze hobby wymaga większego wkładu finansowego, niż ten, na jaki możemy sobie pozwolić, bez skrępowania skorzystajmy z portalu zbiórkowego! Zbiórki zakładane w sieci dotyczą wielu różnych celów, a gromadzenie funduszy na rozwój swojej pasji jest jednym z nich. Zwłaszcza, jeśli nie chcemy zebrać kilkudziesięciu tysięcy, lecz zdecydowanie niższą kwotę, na pewno z pomocą Wspierających uda się nam osiągnąć cel!

Świeże powietrze i jesienne spacery

Jeśli z różnych przyczyn nie możemy uprawiać sportu lub nie jesteśmy fanami aktywności fizycznej takiej, jak bieganie czy trening obwodowy, postawmy na spacery! To także świetna forma ruchu, a znacznie lżejsza i spokojniejsza. Podczas chodzenia pracuje całe nasze ciało, a my możemy dodatkowo podziwiać jesienne okoliczności przyrody czy prowadzić pogawędki z drugą osobą. Co więcej, spędzamy czas na świeżym, rześkim powietrzu, a to wpływa na dotlenienie naszego mózgu oraz naszą ogólną odporność. Jak przyjemne są spacery w ciepłym jesiennym słońcu, pośród kolorowych drzew, z kubkiem ulubionej kawy i bliską osobą u boku! Tak spędzony czas ma znaczący wpływ na nasze samopoczucie i humor przez kolejne godziny. Zbawienny na poprawę nastroju może okazać się również spacer w lesie z ukochanym pupilem. A jeśli późno kończymy pracę i nie możemy pozwolić sobie na długie popołudniowe spacery, warto spędzić przerwę na lunch właśnie na zewnątrz, np. w parku. Złapiemy trochę słońca, a obiad w promieniach słońca będzie smakował jeszcze lepiej!

jesienny spacer

Odżywcze, ciepłe posiłki

Odpowiednio odżywiony organizm ma duże znaczenie w okresie jesienno-zimowym. Bardzo ważne jest, aby każdego dnia spożywać co najmniej jeden ciepły posiłek, który rozgrzeje nasz organizm od środka. Dobrze jednak, jeśli nie jest to „ciepły” hamburger z budki obok pracy, ale np. gorąca zupa z sezonowych warzyw. Oprócz rozgrzania, posiłek powinien dostarczyć nam wartości odżywczych oraz witamin, które jesienią są szczególnie cenne. Bardzo istotne są wówczas m.in. witaminy z grupy B, obecne w zielonych warzywach i rybach, magnez, np. z kakao, nasion słonecznika czy dyni oraz kwasy omega-3 – te z kolei znajdziemy w orzechach włoskich i tłustych rybach. Do wszystkich tych produktów jesienią mamy naprawdę łatwy dostęp! Magnez pomoże nam uwolnić się od stresu, a witamina B – będzie doskonałym wsparciem dla naszego nastroju. Kwasy omega-3 i omega-6 również wpływają na… hormony szczęścia! Chcąc zadbać jesienią o zdrową dietę, warto także pić ciepłe napoje – świetne okażą się rozgrzewające napary z imbirem, miodem, goździkami i cytryną. Pyszne, kolorowe i wartościowe posiłki mają ogromny wpływ na nasze samopoczucie – nie bez powodu często podczas jedzenia mamy ochotę uśmiechać się od ucha do ucha!

Codzienny self-care

Chcąc uniknąć jesiennej chandry, powinniśmy zadbać o siebie i swoje potrzeby. Na chwilę odpuścić, zwolnić i skupić się na sobie samym. Self-care dla każdego może oznaczać coś innego. Może to być chwila dla siebie z ulubioną książką czy serialem, relaksacyjna kąpiel, wieczorne SPA, długa rozmowa z bliską osobą… Nawet jeśli miałoby to być pół godziny w ciągu każdego dnia, każda minuta ma znaczenie. Poświęćmy wtedy czas tylko sobie i zróbmy coś, co sprawi, że poczujemy się, jak w siódmym niebie! W codziennym biegu i wirze obowiązków często zapominamy o swoich potrzebach – a przecież są one równie ważne, co potrzeby innych wokół nas. Jesienią, kiedy jesteśmy znacznie bardziej narażeni na spadki nastroju, warto wdrożyć self-care – na poważnie i bez najmniejszego poczucia winy! Niech będzie to taki moment, który sprawi nam maksymalną przyjemność i nawet po ciężkim dniu w pracy pozwoli na chwilę całkowicie się wyłączyć.

Ulubione rytmy

Jak poprawić sobie humor w jeszcze inny sposób? Włączając ulubioną muzykę – najlepiej już po samym przebudzeniu! Nie od dziś wiadomo, jak pozytywnie wpływa ona na nasz humor, nawet w najtrudniejszych momentach. Jeśli już od rana naładujemy się pozytywną energią, słuchając gorących rytmów latino czy ulubionych utworów sprzed lat, łatwiej będzie nam przebrnąć przez nowy dzień i ogrom obowiązków, nie tracąc dobrego nastroju. Jadąc autem także warto włączyć lubianą stację radiową, a w komunikacji miejskiej – włożyć słuchawki i przenieść się do świata z teledysku! Życie z muzyką jest znacznie przyjemniejsze, nawet jeśli akurat wykonujemy swoje obowiązki. Jesienią, kiedy gorsza pogoda próbuje zepsuć nam dzień i samopoczucie, muzykę warto mieć włączoną niemal przez cały dzień. Do dźwięku ukochanych rytmów będziemy w stanie tańczyć nawet w największych strugach deszczu! A więc… odtwarzacze i słuchawki w dłoń, to czas na walkę z jesienną chandrą.

mężczyzna słuchający muzyki

Zdrowy sen

Odpowiednia ilość i jakość snu również ma ogromne znaczenie w kwestii samopoczucia. Jesienna chandra znacznie mocniej dotyka osoby, które zrzucają go na dalszy plan, skupiając się wyłącznie na obowiązkach i zarywając noce. Ciągle niewyspani, po pracy padamy na kanapę i nie mamy siły zrobić już kompletnie nic – nawet pójść na krótki spacer. Tym sposobem sami ściągamy na siebie gorsze samopoczucie. Wysypiając się, mamy za to znacznie więcej energii do działania i lepszy humor! A jak w kilku prostych krokach zadbać o higienę snu? Kładąc się spać o regularnych porach, odpowiednio zaciemniając pokój i ograniczając niebieskie światło przed snem. Ostatni posiłek warto zjeść na około dwie godziny przed zaśnięciem, a obok łóżka zawsze mieć szklankę wody. Aktywność fizyczna w ciągu dnia również może mieć wpływ na zdrowy i dobry jakościowo sen. Po co najmniej siedmiu godzinach spokojnego snu obudzimy się uśmiechnięci i gotowi na wyzwania kolejnego jesiennego dnia – nawet jeśli za oknem szaleje wichura i ulewne deszcze!

Jeżeli co roku jesienią borykamy się z pogorszeniem nastroju i typową chandrą związaną z porą roku, czas to zmienić. Kilka prostych – lecz jakże przyjemnych – kroków wystarczy, aby jej uniknąć i przejść przez chłodne miesiące w dobrym humorze. Spacerujmy, jedzmy zdrowo, dbajmy o siebie i oddajmy się swoim zainteresowaniom – a jeśli na rozwój hobby potrzeba kwoty nieprzewidzianej w domowym budżecie, nie bójmy się zakładać zbiórek. Tegoroczna – i każda kolejna – jesień będzie nasza!