Pomysły na jesienne zabawy z dzieckiem

Pomysły na jesienne zabawy z dzieckiem

Czy jesień musi oznaczać nudne dni spędzone w domu i brak możliwości zabawy? Nic z tych rzeczy! Ta klimatyczna, kolorowa pora roku daje mnóstwo opcji na spędzenie wolnego czasu z dzieckiem. Jakie jesienne zabawy okażą się najlepsze i przyniosą najmłodszym wiele frajdy?

Grzybobranie

Kiedy udać się na grzybobranie, jeśli nie jesienią? Wspólne zbieranie grzybów to świetny sposób na zabawę dla najmłodszych. Aby dodatkowo urozmaicić wycieczkę, możesz zorganizować konkurs na ilość zebranych grzybków – wówczas dzieci będą jeszcze bardziej zaangażowane i z zaciekawieniem będą wypatrywać wśród traw kolejnych brązowych kapeluszy. Zbieranie grzybów to zabawa na świeżym powietrzu, a to jej dodatkowa zaleta, zwłaszcza, jeśli na wyprawę do lasu wybierzemy się podczas ładnej pogody. Dzieci mogą poczuć się jak prawdziwi poszukiwacze, a zabawę połączyć można z nauką – znajomość gatunków grzybów jest przecież bardzo ważna. Kto wie, może Twoja pociecha wyrośnie na wytrawnego grzybiarza?

kobieta z dzieckiem na grzybobraniu

Podczas grzybobrania możesz porozmawiać ze swoim dzieckiem na temat żyjących w lesie stworzeń. Wiele z nich ma w okresie jesienno-zimowym duże trudności ze znalezieniem pożywienia. Może zorganizujecie wspólnie zbiórkę internetową na rzecz leśnych zwierząt, a zebrane środki przekażecie fundacji pomagającej mieszkańcom naszych lasów? Pieniądze możecie przeznaczyć również na zakup ziaren i innej żywności. Zaproponuj dziecku rozpoczęcie takiej inicjatywy, a zwierzęta i ich dobro na pewno nigdy nie będzie mu obojętne!

Ludziki z kasztanów

Jedną z najbardziej znanych i wyjątkowo lubianych przez dzieci jesiennych zabaw, jest tworzenie ludzików z kasztanów. Żadna inna pora nie daje im takiej możliwości, dlatego każdego roku czekają na okazję do budowania zabawnych figurek. Oprócz kasztanów – zarówno brązowych kuleczek, jak również kolczastych łupin– do składania kasztanowych ludzików użyć można także żołędzi, szyszek i wszystkich innych darów jesieni, które uda się Wam zebrać podczas spaceru. Przykładowo, szupinka żołędzia może być świetną czapeczką dla kasztanowego kolegi! Przydadzą się również wykałaczki lub zapałki i kolorowe ozdobne dodatki. Edukacyjne zabawy dla dzieci w przedszkolu pokazują naszym dzieciom także inny sposób tworzenia kasztanowych stworków. Jak go więc stworzyć? Zielone łupinki z kasztanów przyklejamy na kartkę, a następnie flamastrami bądź kredkami dorysowujemy resztę kasztanowej postaci. Niezależnie od tego, który sposób wybierzesz, Twoja pociecha na pewno będzie przeszczęśliwa!

Podchody wśród liści

Idealna podczas jesiennego spaceru może okazać się również zabawa w podchody – w takich pięknych warunkach będzie jeszcze przyjemniejsza niż podczas innej pory roku! Skrzyknij kolegów oraz koleżanki swojej pociechy i wraz z innymi rodzicami zaplanuj w ten sposób jeden z weekendowych dni. Aby gra była jeszcze przyjemniejsza, do oznaczenia drogi możecie wykorzystać kasztany, szyszki itp. Poza kroczeniem po strzałkach i śladach oraz szukaniem drugiej drużyny, dzieci mogą przy okazji wskakiwać w sterty kolorowych liści, robić w nich aniołki i szukać darów jesieni. Organizując tę wspólną grę, zapewnisz najmłodszym nie tylko mnóstwo frajdy, ale i dawkę ruchu na świeżym powietrzu. Zabawa w podchody należy do tych, które mogą trwać przez długie godziny – a to oznacza brak nudy i kolejne ciekawe jesienne przeżycie!

dzieci bawiące się wśród drzew

Poszukiwanie jesiennych skarbów

Jeśli planujesz zabrać dziecko na wycieczkę do lasu, możesz zorganizować zabawę w poszukiwanie jesiennych skarbów. Niech jednak nie będą to przypadkowe dary jesieni znalezione po drodze, lecz konkretna lista przedmiotów, którą stworzysz przed wyprawą. Wypisz lub narysuj na niej wszystkie rzeczy, które Twoje dziecko będzie miało odnaleźć podczas spaceru, ukryj je w okolicy, daj pewne wskazówki i pozwól mu poczuć się jak prawdziwy odkrywca. Jeśli nie chcesz chować pośród liści pojedynczych skarbów, możesz stworzyć skrzyneczkę, do której włożysz je wszystkie – kuferek ukryj w większej stercie liści i wyruszaj z dzieckiem na przygodę!

Konkurs na ilość kasztanów

Kasztany to jeden z tych elementów, które są częścią niemal każdej jesiennej zabawy. Jeżeli Twoje dziecko uwielbia szukać ich pośród kolorowych liści, a z każdego spaceru wracacie z torbą pełną okrągłych zdobyczy, podczas kolejnego wyjścia ogłoś konkurs na ilość zebranych kasztanów! Możecie rywalizować między sobą lub zaprosić do wspólnej zabawy inne bliskie osoby. Im więcej Was będzie, tym więcej radości i zdrowej rywalizacji czeka na dzieci podczas spaceru. Informując o zasadach konkursu, określ niewielką nagrodę za pierwsze miejsce. Nie zapominając jednak o dzieciach, które znajdą się na kolejnych pozycjach na „podium”. Taki konkurs będzie idealną formą integracji i przyniesie mnóstwo śmiechu każdemu z uczestników!

Malowanie liśćmi

Świetną zabawą w jesiennym okresie okaże się również malowanie liśćmi. Udajcie się na wspólny spacer i zbierzcie liście w różnych kształtach, barwach oraz rozmiarach – im ich więcej, tym lepiej! Po powrocie do domu pomalujcie swoje zdobycze farbami o ulubionych kolorach, a następnie odbijajcie je na kartce papieru, tworząc w ten sposób wyjątkowe obrazki. Taka zabawa nie tylko pobudzi wyobraźnię Twojej pociechy, ale i rozwinie jej zdolności plastyczne. Jeśli nie masz do dyspozycji farb, małe dzieła sztuki możecie tworzyć także przyklejając kolorowe liście na kartce. To prosta aktywność, która przyniesie dziecku dużo radości (Tobie również!).

chłopiec trzymający liść

Łódki na kałużach

Jesień, oprócz pięknych, złocistych barw, to także szarość i dni wypełnione deszczem. Nie oznacza to jednak, że każda deszczowa chwila musi być spędzona w domu! Zazwyczaj w takie dni dzieci jeszcze bardziej pragną bawić się na zewnątrz. Warto im na to pozwolić. Włóżcie kolorowe peleryny lub weźcie ulubione parasole, na nogi wsuńcie kalosze, zabierzcie kartki papieru lub kartonik i wyruszajcie z domu w poszukiwaniu dużych kałuży. Po co? To świetna okazja do… puszczania łódek! Już samo tworzenie własnej papierowej łódeczki jest dla dziecka dużą frajdą – zwłaszcza, jeśli może dodatkowo ozdobić ją według własnych upodobań. Puszczanie ich na kałuży to dopiero radość! Możecie zorganizować zawody na najszybszą łódeczkę – pozwólcie płynąć jej popychanej przez wiatr lub wspomagajcie ją, dmuchając ile pary w płucach! Po takiej zabawie Twoja pociecha z pewnością wróci do domu z szerokim uśmiechem na twarzy… i poprosi o kubek gorącego kakao.

Biżuteria z darów jesieni

Z jesiennych darów można robić nie tylko kasztanowe ludziki i zwierzątka, ale i piękną, oryginalną biżuterię! Zaproś swoje dziecko do wspólnej zabawy i stwórz z nim korale z kasztanów lub bransoletkę z czerwonej jarzębiny. Możecie zrobić je dla siebie nawzajem, a po skończonej zabawie podarować je sobie w prezencie! Możesz również zaproponować dziecku, aby stworzyło ze skarbów jesieni uroczy upominek dla dziadków lub rodzeństwa – obdarowana osoba na pewno uśmiechnie się na widok własnoręcznie zrobionej jesiennej biżuterii. W tym przypadku oprócz owoców jarzębiny, kasztanów czy żołędzi, niezbędne okażą się także różnego rodzaju sznurki, nitki, łańcuszki i dodatkowe barwne koraliki. Niech Twoje dziecko puści wodze fantazji i poczuje się przez chwilę jak światowej sławy jubiler!

Pomysłów na jesienne zabawy z dziećmi jest naprawdę mnóstwo. Wymienione wyżej stanowią tylko część tego, co możecie robić razem w tym wyjątkowym, kolorowym okresie. Jesień to piękny czas dla nas ludzi, jednak trudniejszy dla naszych przyjaciół zwierząt. Oprócz wspólnych zabaw w domu i na świeżym powietrzu, wiele radości zarówno Tobie, jak i Twojemu dziecku sprawi założenie zbiórki na rzecz leśnych stworzeń. Ucz go pomagania od najmłodszych lat, a na pewno będzie Ci za to wdzięczne!