5 sposobów na biznes w kryzysie

5 sposobów na biznes w kryzysie

Zakładanie firmy w okresie kryzysu to jednocześnie ryzyko i szansa na duży sukces. Wszystko zależy od przygotowania oraz charakteru przedsiębiorstwa. Jak otworzyć firmę w trudnych czasach i na jaką branżę najlepiej postawić?

Biznes w czasach kryzysu

Czasem kryzysu możemy nazwać okres załamania gospodarczego. Istnieje w związku z nim zagrożenie dla interesów, celów i wartości firm, organizacji oraz obywateli. Może się on cechować takimi zjawiskami, jak wzrost bezrobocia, duży spadek produkcji czy załamanie wzrostu gospodarczego. Co ciekawe, w czasach kryzysu na rynku pojawia się wiele nowych przedsiębiorstw i interesujących inicjatyw. Co więcej, założenie firmy w takim okresie sprawia, że jest ona znacznie bardziej odporna na kryzysy w przyszłości. Wielu ludzi decyduje się na taki krok m.in. z obawy przed utratą pracy bądź właśnie w wyniku bezrobocia. Zakładając własne przedsiębiorstwo w trudnych czasach, należy jednak odpowiednio dopasować je do aktualnych potrzeb społeczeństwa. W przeciwnym razie może się ono okazać nietrafione, a Ty będziesz zmuszony do jego zamknięcia. Musisz być również dobrze przygotowany pod względem finansowym.

Jak otworzyć firmę bez wkładu finansowego?

Wielu z nas zastanawia się, jak otworzyć własny biznes bez pieniędzy. Niestety, często z powodu braku wystarczających funduszy, ostatecznie rezygnujemy z pomysłu. Jest na to jednak kilka sposobów. Przede wszystkim, warto złożyć w urzędzie pracy stosowne wnioski, aby móc skorzystać z bezzwrotnej dotacji na podjęcie działalności. Możesz postawić również na pożyczkę na start, oferowaną przez wiele banków. Warto wziąć pod uwagę także finansowanie społecznościowe. Wiele polskich firm powstało właśnie dzięki crowdfundingowi. Śmiało załóż w sieci zbiórkę, kreatywnie przedstawiając swój pomysł na biznes. Ważne, abyś odpowiednio zachęcił do niego darczyńców i pokazał go z jak najlepszej strony. Z pewnością wiele osób zechce pomóc Ci w realizacji celu. Ponadto, zyskasz w ten sposób potencjalnych przyszłych klientów. Chcąc otworzyć biznes bez pieniędzy, możesz też zgłosić go do konkursu dla startupów. Są one organizowane głównie przez międzynarodowe, duże korporacje. Jeżeli myśląc o założeniu firmy pracujesz na etacie, staraj się inwestować to, co zarobisz, np. w niezbędne szkolenia lub sprzęty. Planując otworzenie firmy wieloosobowej, dowiedz się też, ile kosztuje zatrudnienie pracownika. Na koszty zatrudnienia składa się nie tylko wypłata. W przypadku umowy o pracę, a czasem i umowy zlecenie, musisz odprowadzać za swoich pracowników składki ZUS. To ważne, abyś miał pewność, że możesz sobie na to pozwolić.

Doradztwo ubezpieczeniowe

W okresie kryzysu wiele osób obawia się utraty pracy, majątku czy konieczności kosztownego leczenia. Z tego powodu, decydują się one na dodatkowe ubezpieczenie dla siebie i bliskich. Daje im to większe poczucie bezpieczeństwa. Jeśli więc zastanawiasz się, jaki biznes okaże się opłacalny w dobie kryzysu, pomyśl o firmie ubezpieczeniowej. To jeden z lepszych pomysłów na działalność w sektorze małych i średnich przedsiębiorstw. Warto jednak pamiętać, że nie jest to opcja dla każdego. Aby zająć się doradztwem ubezpieczeniowym, musisz naprawdę dobrze znać temat. Przed założeniem działalności z tej branży, powinieneś zdać stosowny egzamin. Kwalifikacje Twoje i Twoich pracowników będą dla potencjalnego klienta niezwykle ważne.

mężczyzna rozmawiający przez telefon

Lokalna firma kurierska

Jednym z biznesów, który ma szansę na powodzenie w czasach kryzysu, jest ten związany z branżą kurierską. Od początku pandemii przekonaliśmy się, jak istotne są dowozy żywności. Lokalna firma kurierska może się okazać strzałem w dziesiątkę. Nie chodzi o dowóz odzieży czy elektroniki zakupionej przez Internet w dużych, znanych sklepach. Mowa raczej o obsłudze miejscowych restauracji i sklepów. W obliczu kryzysu może zacząć brakować im rąk do rozwożenia. Ważne, abyś wiedział, jak wyróżnić się na tle ogólnopolskich czy ogólnoświatowych firm kurierskich. Jeżeli masz pomysł na firmę, skontaktuj się z kilkoma kierowcami i sprawdź, czy ma ona szansę na powodzenie. Możesz też działać samodzielnie, bez zatrudniania pracowników – przynajmniej na początku. W dzisiejszych czasach kurierzy są potrzebni w każdym mieście, nawet tym najmniejszym.

mężczyzna wypakowuje paczki z bagażnika

Komis z rzeczami używanymi lub sklep z używaną odzieżą

W czasach kryzysu najczęściej staramy się oszczędzać. Komis z używanymi rzeczami może się więc okazać strzałem w dziesiątkę. Skorzystają z niego zarówno osoby, które chciałyby pozbyć się kilku drobiazgów, jak i te, którym zależy na niższych cenach. Przedmioty sprzedawane w komisach zazwyczaj wciąż są w pełni zdatne do użytku. Jeżeli więc istnieje możliwość zakupienia ich taniej niż w standardowym sklepie, klientów na pewno nie zabraknie. Możesz otworzyć komis z własnymi używanymi rzeczami lub przyjmować je od innych. Dobrym pomysłem okaże się również sklep z używaną odzieżą. Chcąc zaoszczędzić, wielu ludzi rezygnuje z droższych ubrań w popularnych sklepach. Ważne, aby stan oraz cena sprzedawanych rzeczy zachęcały potencjalnych klientów do dokonania zakupu.

kobieta robiąca zakupy w sklepie odzieżowym

Lokal z dowozem i produkcja na zamówienie

Jeżeli zastanawiasz się, jaki biznes okaże się opłacalny w okresie kryzysu, weź pod uwagę branżę gastronomiczną. Nie musisz zakładać restauracji czy kawiarni z dużą salą. Opcja „na wynos” bądź z dowozem pod drzwi okaże się równie dobrym pomysłem. Dzięki temu unikniesz kosztów wynajmu dużego lokalu. Możesz śmiało postawić na popularny w ostatnim czasie foodtruck. Dla klientów najważniejsze będzie menu oraz jakość przygotowywanych posiłków. Możesz postawić także na produkcję na zamówienie. Będziesz mieć wówczas pewność, że na pewno sprzedasz to, co przyrządziłeś. W tym przypadku najlepiej reklamować się w Internecie bądź przez tzw. pocztę pantoflową. To największa szansa na zdobycie wielu klientów.

Niewielkie naprawy

Naprawa drobnych uszkodzeń zamiast zakupu nowego sprzętu dawniej była codziennością. Z powodu kryzysu w gospodarce, firmy typu „złota rączka” mogą wrócić do łask. Chcąc zaoszczędzić, wiele osób zrezygnuje z zakupu nowego urządzenia czy samochodu i zdecyduje się na serwis tych, które już posiada. Jeżeli więc masz odpowiednie umiejętności i doświadczenie, możesz założyć firmę zajmującą się drobnymi naprawami. Znajdź sposób na wyróżnienie się na tle konkurencji, a z czasem klienci zaczną polecać Twoje usługi innym.

mężczyzna  naprawia samochód

Wiesz już, jak otworzyć własny biznes bez pieniędzy. Pozostaje więc zdecydować się na jedną z opłacalnych branż i rozpocząć działania. Zorganizuj swoją zbiórkę, zgłoś się do urzędu lub startuj w konkursie – możliwości jest naprawdę wiele. Jeżeli założysz firmę, nie zapomnij również o jej promocji. Odpowiednia reklama to prawdziwy klucz do sukcesu. W czasie kryzysu może się ona okazać szczególnie ważna.