Co zrobić, aby zaoszczędzić w dobie inflacji?

Co zrobić, aby zaoszczędzić w dobie inflacji?

Średni poziom cen w polskiej gospodarce znacząco wzrósł. Mówimy zatem o inflacji, której skutki z miesiąca na miesiąc odczuwamy coraz mocniej. W jaki sposób oszczędzać, aby się przed nią uchronić?

Czym jest inflacja?

Inflacja to proces wzrostu przeciętnego poziomu cen towarów i usług w gospodarce. W jej rezultacie dochodzi do dużego spadku wartości pieniądza. Za tę samą kwotę możemy zatem zakupić mniejszą ilość produktów niż kilka miesięcy wcześniej. Do przyczyn inflacji zalicza się m.in. nadmierny wzrost płac czy nadmierną ilość pieniądza w gospodarce. To również kłopoty finansowe danego kraju, zbyt duża liczba monopoli czy duży wzrost cen żywności i surowców energetycznych. Na wiosnę bieżącego roku Eksperci Narodowego Banku Polskiego przewidują dwucyfrową inflację. Wzrost cen ma przekraczać 10 procent. Obecnie droższe jest zarówno jedzenie i artykuły codziennego użytku, jak również prąd, woda czy paliwo. Hurtowe ceny paliw Orlen w ciągu ostatnich tygodni zmieniały się kilka razy. A po ile jest Euro? Tabela kursów NBP z dnia 14 marca 2022 wskazuje na wartość 4,74 zł.

Monitorowanie wydatków

Chcąc zaoszczędzić fundusze, zawsze warto monitorować swoje wydatki. Odpowiednie zarządzanie pieniędzmi pomaga odłożyć ich większą ilość. Widzimy wówczas, na co konkretnie przeznaczamy je w danym miesiącu. Jeżeli zauważymy, że pewne zakupy nie są nam potrzebne, następnym razem możemy się od nich powstrzymać. Oszczędzanie stało się modne – a w dobie inflacji będzie jeszcze popularniejsze! Obecnie jednak ma ono sens wtedy, gdy środki mają możliwość pracować na zysk. W celu kontrolowania wydatków możemy skorzystać z tradycyjnego notatnika bądź specjalnej aplikacji mobilnej. Jedną z opcji jest zapisywanie wszystkich wydatków na bieżąco. Można również określać planowane większe wydatki już na początku miesiąca. Wówczas zarządzanie budżetem będzie znacznie łatwiejsze.

ludzie robiący zakupy w sklepie

Zbiórki internetowe

Zbiórki pieniędzy w sieci zakładane są zazwyczaj w konkretnym celu. Pomagają one zgromadzić fundusze na leczenie, rehabilitację, wyjazd czy rozwój konkretnej placówki. Mamy dzięki nim szansę na spełnienie marzenia oraz rozwój pasji. W obecnej sytuacji wiele osób ma jeszcze większe potrzeby niż kilka miesięcy wcześniej. Koszty leczenia czy zakupu sprzętu do rehabilitacji również rosną. W dobie galopującej inflacji zbiórki wciąż stanowią dobry sposób na zgromadzenie środków. Wraz ze wzrostem cen, nie spadła przecież chęć pomagania! Dobrych ludzi nie brakuje – każdy stara się okazywać wsparcie na miarę swoich możliwości. Jeśli więc zastanawiamy się, czy w obecnych czasach organizacja zbiórki ma sens – oto odpowiedź. Niezależnie od sytuacji ekonomicznej, zawsze znajdzie się obok nas ktoś, kto zechce nas wesprzeć.

Magazynowanie energii

Prawdziwym hitem okazują się obecnie urządzenia do tworzenia i magazynowania energii. Mowa m.in. o popularnych panelach fotowoltaicznych czy magazynach energii. W obecnej sytuacji, kiedy ceny prądu stale rosną, warto zainwestować w tego rodzaju rozwiązania. Nawet jeśli na początku nie zauważymy żadnych oszczędności, w przyszłości okaże się, że odłożyliśmy sporą część środków. Tego typu inwestycja zwraca się już za jakiś czas. W dobie inflacji taki zakup jest jeszcze bardziej opłacalny niż rok czy dwa lata temu.

Konto oszczędnościowe w banku

Założenie konta oszczędnościowego w dalszym ciągu jest dobrym pomysłem. To najprostszy sposób na odkładanie konkretnej sumy pieniędzy w każdym miesiącu. To, ile funduszy uda się nam zabezpieczyć w dobie inflacji, zależy jednak przede wszystkim od oprocentowania. Wiele banków oferuje korzystne opcje, dzięki którym możemy zyskać już po kilku miesiącach oszczędzania. Warto zatem dokonać wcześniej dokładnego researchu i sprawdzić ofertę kilku miejsc. Bank, którego nigdy nie braliśmy pod uwagę, może okazać się najkorzystniejszym wyborem.

Dobrze oprocentowane lokaty

Obecnie wiele lokat oszczędnościowych nie przynosi już takich zysków, jak jeszcze jakiś czas temu. Decydując się jednak na tego rodzaju produkt, należy dokładnie zweryfikować oprocentowanie. Zasada jest taka sama jak w przypadku konta oszczędnościowego. Dobrze oprocentowana lokata umożliwia realny zarobek – nawet kiedy weźmiemy pod uwagę inflację. Niskie oprocentowanie nie pozwoli nam na stworzenie nadwyżki finansowej.

mężczyzna analizuje dane lokaty

Inwestycja w nieruchomości

Chcąc zaoszczędzić w dobie galopującej inflacji, warto zainwestować w nieruchomości. Ceny mieszkań na bieżąco rosną, podobnie jak inne towary i usługi. W ciągu ostatnich piętnastu lat wzrosły one prawie trzykrotnie. Nie oznacza to jednak, że wynajmowanie nie generuje żadnych zysków! Najkorzystniejszy okazuje się obecnie zakup mieszkania za gotówkę i jego późniejszy wynajem.

Akcje

W obecnych czasach coraz więcej osób decyduje się na inwestycję w akcje. Ich zakup na giełdzie papierów wartościowych to jeden ze sposobów oszczędzania w dobie inflacji. Spółki muszą być jednak odpowiednio dobrane do naszego inwestycyjnego portfela. Osoby niedoświadczone mogą mieć trudności z ich prawidłowym wyborem. Najważniejsze, aby były to firmy, których towary mogą w okresie inflacji podrożeć. Mowa m.in. o metalach lub zbożach. Ochronę przed inflacją zapewnia również inwestowanie w spółki z dziedziny IT czy branży medycznej.

Inwestycja… w siebie i umiejętności

Mówi się, że najlepsza inwestycja to ta w siebie oraz swoje umiejętności. Jest ona możliwa m.in. przed uczestnictwo w różnego rodzaju kursach i szkoleniach. Mogłoby się wydawać, że nie ma ona nic wspólnego z oszczędzaniem. Inwestując w swój rozwój, mamy jednak szansę na zdobycie lepszej posady. Ta z kolei wiąże się z wyższym miesięcznym wynagrodzeniem. Jeżeli nie chcemy zmieniać miejsca pracy, z większymi kompetencjami mamy także większą możliwość awansu. Wyższa pensja może ułatwić nam oszczędzanie nieco większych kwot.

Wartość pieniądza maleje, a my coraz częściej nie wiemy, jak chronić się przed inflacją. Ceny żywności, sprzętów, prądu czy benzyny – np. hurtowe ceny paliw Orlen – będą wciąż rosły. Korzystając z wymienionych sposobów, z pewnością ochronimy pewną część funduszy. W dalszym ciągu warto monitorować wydatki czy zakładać zbiórki. Nie bójmy się również inwestować – wiele inwestycji okaże się w przyszłości dobrą decyzją.