10 rzeczy, o które powinniśmy zadbać przed wyjazdem na urlop

10 rzeczy, o które powinniśmy zadbać przed wyjazdem na urlop

Sezon wakacyjny właśnie się rozpoczyna, a wraz z nim – wyjazdy na wczasy. Morze, góry, ciepłe kraje – niezależnie od tego, gdzie się udajemy, przed urlopem warto zadbać o kilka istotnych rzeczy. Na czym powinniśmy się skupić, aby nasze wakacje były bezpieczne i beztroskie?

Wykupienie ubezpieczenia na podróż

Bardzo ważnym elementem przygotowań do wakacji, zwłaszcza tych zagranicznych, jest wykupienie ubezpieczenia turystycznego. Bezpieczeństwo podczas urlopu to niezwykle istotny aspekt, dlatego nie powinniśmy nigdy rezygnować z polisy. Nie tylko pomaga w przypadku nieprzewidzianych sytuacji czy problemów zdrowotnych, ale również pozwala uniknąć kosztów – a te są zazwyczaj bardzo wysokie. Posiadając wykupione ubezpieczenie, będziemy podczas wyjazdu dużo spokojniejsi – a przecież właśnie o ten spokój i odpoczynek chodzi. Warto pamiętać, że polisa turystyczna nie chroni przed wszystkim, jednak w większości przypadków może być dużym zabezpieczeniem i pomocą. Ubezpieczyć możemy także nasz bagaż, jeżeli przewozimy w nim coś szczególnie dla nas cennego.

Jeśli zapomnieliśmy o polisie na podróż, a koszty jej pokrycia przewyższają odłożony przez nas budżet, możemy skorzystać z portalu zbiórkowego. Jeżeli odbiorcy zobaczą, że zależy nam na podróży, a oni mogą przyczynić się do spełnienia naszego marzenia, na pewno okażą nam swoją pomoc. Zbiórki to opcja dla każdego, niezależnie od celu!

Spisanie listy niezbędnych rzeczy

Pakowanie – jednych wprawia w wakacyjny nastrój, drudzy... woleliby go uniknąć. Jeżeli wyjeżdżamy na dłużej, może być to nieco bardziej czasochłonny proces, jednak nie taki diabeł straszny jak go malują! Zanim zrezygnowani włożymy do walizki przypadkowe rzeczy, usiądźmy przy kawie i przygotujmy listę rzeczy niezbędnych w naszej podróży. Mając pod ręką spis ubrań oraz akcesoriów, zdecydowanie łatwiej i szybciej pójdzie nam z samym pakowaniem. Być może nawet się do niego przekonamy! Będziemy mieć również pewność, że w wirze przygotowań nie zapomnimy zabrać niczego istotnego. O ile drobiazg zawsze da się dokupić po drodze, o tyle na pozostawienie w domu ważnych leków czy dokumentów raczej nie możemy sobie pozwolić. Z odpowiednio sporządzoną listą, pakowanie oraz droga na wakacje będą dużo spokojniejsze.

Spakowanie walizki

Z przygotowaną listą rzeczy, możemy przystąpić do samego pakowania. Pakując walizkę, dobierajmy ubrania odpowiednio do pogody i warunków panujących w miejscu, do którego się udajemy. Jeśli to ciepłe kraje, nie ma potrzeby zabierania kilku ciepłych bluz, ponieważ zajmą one tylko cenne miejsce w torbie. Ograniczanie ilości niepotrzebnych rzeczy jest podczas pakowania niezwykle istotne. Na zagraniczny wyjazd w tropiki wystarczy nam jasna odzież z lekkich materiałów, jeżeli jednak celem naszej podróży jest chłodniejszy zakątek Polski, nie zapomnijmy o cieplejszych elementach garderoby. Udając się w miejsca kultu religijnego, zabierzmy coś, czym można zakryć ramiona. Panując piesze wycieczki, postawmy na sprawdzone obuwie, aby uniknąć obtarć. Pamiętajmy także o kontroli stanu pakowanej odzieży – nikt z nas nie chciałby mieć na miejscu niespodzianki w postaci dziury czy przetarcia, uniemożliwiającego jej założenie. W celu zaoszczędzenia miejsca w walizce, ubrania możemy zwijać w rulony, a drobne przedmioty – umieszczać w butach. Dzięki temu na pewno zmieścimy w niej wszystko, co potrzebne!

Sprawdzenie ważności dokumentów

Planując urlop, powinniśmy dokładnie sprawdzić potrzebne podczas wyjazdu dokumenty oraz ich ważność.  Naszym obowiązkiem, jako turystów, jest posiadanie ważnego paszportu, jeśli wymaga tego dany kraj. Z nieważnym dokumentem nie zostaniemy wpuszczeni m.in. na pokład samolotu – dlatego tak istotne jest sprawdzenie go odpowiednio wcześnie. Wyrobienie paszportu oraz dowodu zajmuje zazwyczaj około miesiąca od dnia złożenia w urzędzie odpowiednich dokumentów. Nie zostawiajmy więc wyjęcia dokumentów z szuflady na ostatnią chwilę – zadbajmy o to nawet pół roku przed planowanymi wczasami, aby zaoszczędzić sobie niepotrzebnego stresu tuż przed wyjazdem.

zabierz ważny paszport

Przygotowanie pieniędzy

Kolejną ważną rzeczą, o której powinniśmy pamiętać przed wyjazdem na urlop, jest wymiana waluty. Zanim wybierzemy kantor wymiany walut, warto jest sprawdzić kurs i obliczyć wysokość narzuconej w danym miejscu prowizji. To normalne, że zależy nam na tym, aby koszt przewalutowania był dla nas korzystny. Niektóre kantory pozwalają na negocjację wysokości kursu – być może w pobliżu naszego miejsca zamieszkania właśnie taki się znajduje. Jeżeli jednak kantor wymiany walut i stanie w długiej kolejce nie jest dla nas, możemy korzystać z lokalnych bankomatów już w podróży. Na lotniskach również znajdują się bankomaty, z których wypłacać można banknoty w już wymienionej walucie.

Przygotowanie gotówki jest wyjątkowo istotną kwestią podczas planowania finansów na wyjazd. Nawet, jeżeli na co dzień płacimy wyłącznie kartą, na zagranicznym wyjeździe czy w maleńkim nadmorskim kurorcie, gotówka może okazać się jedyną formą płatności. Dodatkowo, płacenie kartą nie we wszystkich miejscach jest korzystne, z uwagi m.in. na przewalutowania.

Poszukiwanie miejsc do zwiedzania/noclegów

Planując wyjazd, dobrze jest dowiedzieć się, jakie miejsca w okolicy warte są odwiedzenia. Jedni z nas wolą relaks w postaci dni spędzonych na kocu, inni preferują aktywny odpoczynek i intensywne zwiedzanie. Chcąc zobaczyć zabytki i krajobrazy, najlepiej przeprowadzić przed wyjazdem research tych najpiękniejszych. Obejrzyj zdjęcia, przeanalizuj opisy i – przede wszystkim – poznaj opinie turystów. Te oczywiście mogą się różnić, jednak na pewno okażą się dużą pomocą w wyborze celu wyjazdu. Planując w ramach pobytu wykupienie zorganizowanych wycieczek z rezydentem i przewodnikiem, sprawdź wcześniej proponowane destynacje. Jeśli Twoja podróż ma być nieco bardziej spontaniczna i planujesz codziennie inny nocleg, dobrze go wcześniej sprawdź. W przeciwnym razie może cie spotkać niemiła niespodzianka, np w postaci nocy pod gołym niebem.

Sprawdzenie pogody

Jeżeli udajemy się na wakacje z biurem podróży, zwykle rezerwujemy je wcześniej i nie jesteśmy w stanie przewidzieć pogody – na szczęście w ciepłych krajach, takich jak Egipt czy Tunezja, jest ona zwykle stała, a anomalia zdarzają się rzadko. Planując urlop na tydzień wcześniej – zwłaszcza w rejonach, w których pogoda zmienić może się z dnia na dzień – warto jednak na bieżąco monitorować prognozę. Dzięki temu będziemy wiedzieć, czy do walizki włożyć więcej ciepłych ubrań, czy może raczej z nich zrezygnować. Sprawdzanie pogody ułatwi nam również zaplanowanie wycieczek i atrakcji podczas wyjazdu, oraz ich dopasowanie do panujących warunków. Wiedza na temat pogody pozwala przeżyć urlop w większym spokoju. Nawet jeżeli podczas pieszej wędrówki spadnie deszcz, będziemy na niego przygotowani i w pelerynach dotrzemy do celu!

Sprawdzenie rezerwacji, biletów i dat

Nierzadko zdarza się, że w emocjach i wirze przygotowań mylimy dokładną datę urlopu. Jeżeli planujemy udać się na niego własnym samochodem lub nie wydaliśmy fortuny na bilet, pomyłka nie będzie tak dużym problemem. Jednak jeśli wykupiliśmy wczasy z biurem podróży lub dawno temu zarezerwowaliśmy bilet na samolot, nie możemy pozwolić sobie na niedopatrzenia. Wiedząc, że zbliża się termin wakacji, dokładnie sprawdźmy wszelkie bilety i dokonane wcześniej rezerwacje, ze szczególnym zwróceniem uwagi na godziny. Czasami kilka minut ma ogromne znaczenie i może pozbawić nas możliwości wylotu do wymarzonego kraju. Może się wydawać, że pomylenie daty jest w tym przypadku niemożliwe – przecież wyczekujemy wyjazdu od dawna! - jednak takie sytuacje naprawdę mają miejsce. Jesteśmy tylko ludźmi i mamy prawo do zapominania – dlatego lepiej sprawdzić wszystko nawet kilka razy. Warto również wprowadzić konkretną datę i godzinę do kalendarza w smartfonie, którzy przypomni nam o planowanym wylocie dzień wcześniej.

Zadbanie o zdrowie i dobry humor

Podstawą podczas urlopu jest dobry nastrój. To od naszego samopoczucia w dużej mierze zależy to, jak będzie wyglądał każdy dzień wakacji. Przed wyjazdem warto szczególnie zadbać o swoje zdrowie, aby w jego trakcie nie zaskoczyła nas choroba. Jeżeli kilka dni przed wczasami nie czujemy się najlepiej, zostańmy w domu i pozwólmy organizmowi zregenerować się przed trasą. Wyjeżdżając do krajów, gdzie potrzebne są aktualne szczepienia, zadbajmy również o ten aspekt. Udając się na urlop dobrze jest wyrzucić z głowy wszelkie negatywne myśli i skupić się na tym, co czeka nas w kolejnych dniach. Pozytywne nastawienie i dobry humor to najważniejsze, co powinniśmy zabrać ze sobą!

Prośba o sprawowanie opieki

Jeżeli jesteśmy szczęśliwymi właścicielami czworonoga i nie planujemy zabierać go na wakacje, odpowiednio wcześnie powinniśmy poprosić kogoś o sprawowanie nad nim opieki. Jeśli żaden z bliskich nie jest w stanie zaopiekować się zwierzęciem podczas naszej nieobecności, możemy skorzystać z oferty hotelu dla zwierząt. Wyjeżdżając na dłużej, warto poprosić również o zadbanie o domowe rośliny. Ważną kwestią jest także zapłacenie przed urlopem wszelkich rachunków, których dzień płatności wypada na naszą nieobecność – jeżeli oczywiście nie chcemy zaprzątać sobie tym głowy podczas wypoczynku.

Jeśli zadbamy o wszystkie wymienione wyżej punkty, z pewnością doskonale przygotujemy się do urlopu. O ile tylko zbyt późne wyrobienie paszportu nie zmieni naszych planów, a pogoda na wakacjach będzie zgodna z prognozami – wszystko uda się tak, jak sobie to wyobrażamy. Jeżeli podróże to nasze marzenie, nie bójmy się go spełniać. Nawet jeśli nie możemy sobie na nie pozwolić ze względów finansowych, bez wahania zakładajmy zbiórki, aby realizować swoje cele i cieszmy się życiem najlepiej, jak potrafimy!