Zainspiruj się bohaterami filmowymi, którzy pomaganie mają we krwi!

Zainspiruj się bohaterami filmowymi, którzy pomaganie mają we krwi!

Pomaganie przynosi nadzieję na lepsze jutro, szansę na poprawę codzienności, a przy tym wiele radości, wdzięczności i wzruszeń. Doskonale wiedzą o tym niektórzy bohaterowie znanych filmowych hitów. Zainspiruj się ich działaniami i pomagaj tak, jak uwielbiane przez miliony widzów postacie z kina!

Driss Vassary – „Nietykalni”

Jednym z bohaterów filmowych, z którego każdy z nas może brać przykład w kwestii pomagania, jest Driss Vassary z filmu „Nietykalni”. Produkcja, inspirowana prawdziwymi wydarzeniami, w krótkim czasie zyskała bardzo dużą popularność. Nic w tym dziwnego – zarówno wykonanie, jak i przekaz, są w tym przypadku naprawdę wyjątkowe. Driss to młody, nieokrzesany, bezrobotny chłopak, który nie ma łatwego życia i często wplątuje się w kłopoty. Poszukując kogoś, kto jedynie przybije pieczątkę na dokumencie potrzebnym do otrzymania zasiłku, stawia się na kolejnej rozmowie o pracę u Philippe’a – zamożnego mężczyzny, sparaliżowanego po wypadku spadochronowym. Ku zdziwieniu wszystkich, pomimo zgłoszeń wielu innych kandydatów, to właśnie on zostaje zatrudniony do pomocy. Oglądając pierwsze sceny filmu, mogłoby się wydawać, że ze współpracy tych dwóch mężczyzn nic nie wyniknie, jednak z każdą kolejną minutą zmieniamy zdanie na temat Drissa. Chłopak nie okazuje Philippe’owi litości i nie patrzy na niego ze współczuciem, jak inni pomocnicy osoby niepełnosprawnej. Za to potrafi w każdej sytuacji wywołać uśmiech na twarzy sparaliżowanego mężczyzny. Z dnia na dzień sprawia on, że Philippe zaczyna na nowo cieszyć się życiem – mimo konieczności poruszania się na wózku. Driss nie traktuje przyjaciela jak osobę niepełnosprawną. Dostrzega w nim człowieka – a tego Philippe nie doświadczał od dawna, traktowany przez innych ze współczuciem i ostrożnością. Młody chłopak z „Nietykalnych” pomaga nie tylko w wykonywaniu fizycznych czynności. Daje on mężczyźnie, którym się opiekuje, nieocenione wsparcie, uczy go cieszyć się z nawet najdrobniejszych rzeczy i chwytać chwile. Dla Drissa nie jest problemem, że należą do całkowicie różnych klas społecznych. Chce on tylko sprawić, aby życie Philippe na nowo nabrało barw i dawało mu radość – i skutecznie mu się to udaje.

dwie śmiejące się kobiety

Amelia Poulain – „Amelia”

Inną bohaterką filmową, która może zainspirować niejednego z nas do niesienia pomocy, jest Amelia Poulain z kultowego filmu „Amelia” w reżyserii Jean-Pierre’a Jeuneta. To dziewczyna, która całe swoje dzieciństwo spędziła w samotności, bez przyjaciół w swoim wieku. Zamknięcie w domu z powodu podejrzenia wady serca, brak zainteresowania ze strony rodziców, śmierć matki – wszystko to sprawiło, że Amelia najwięcej czasu spędzała sama ze sobą i swoją wyobraźnią. Kiedy już jako dorosła kobieta zaczyna samodzielne życie w jednej z paryskich dzielnic, jedno znalezisko zmienia na zawsze jej życiowy cel. Amelia odnajduje stare pudełko, pełne dziecięcych skarbów, i postanawia odszukać jego właściciela. Podczas spotkania z dorosłym mężczyzną, do którego metalowa skrzynka należała w dzieciństwie, dziewczyna widzi ogrom radości, wzruszenia i wdzięczności – postanawia więc zacząć czynić dobro wobec kolejnych ludzi. Bezinteresowna pomoc innym staje się dla niej życiową drogą – emocje, jakie za każdym razem widzi na twarzach osób, którym pomogła, są dla niej najlepszym podziękowaniem. W pewnym momencie dziewczyna zauważa, że poświęcając się innym, zapomniała o sobie samej – los jednak szybko okazuje się łaskawy i dla niej. Może to podziękowanie za jej okazane serce? Od Amelii niejeden z nas może uczyć się, jak szerzyć wokół siebie dobro i uszczęśliwiać potrzebujące osoby – nawet jeżeli ich nie zna i nie otrzyma w zamian nic materialnego.

Każdego dnia możemy szerzyć dobro, podobnie jak tytułowa bohaterka „Amelii” – m.in. zakładając internetowe zbiórki pieniędzy, mogące odmienić czyjąś sytuację finansową lub pomóc w leczeniu czy rehabilitacji. Kilka naszych prostych kroków może uszczęśliwić drugą osobę i zmienić jej życie.

Doctor Malcolm Sayer – „Przebudzenia”

Jeżeli mowa o pomaganiu, na szczególną uwagę zasługuje również postać doktora Malcolma Sayera z opartego na autentycznych wydarzeniach filmu „Przebudzenia”. Jest on lekarzem neurologiem, zajmującym się osobami, które w skutek epidemii śpiączkowego zapalenia mózgu znalazły się w stanie katatonii. Podczas gdy inni lekarze oraz pielęgniarki traktują chorych jak lalki, doktor Malcolm odnajduje sposób, w jaki mógłby im pomóc. Poświęca się prowadzeniu terapii eksperymentalnej każdego dnia, aby ludzie ci mogli na nowo żyć normalnie. Mimo, że są oni sprawni fizycznie, nie mają kontaktu ze światem zewnętrznym. Lekarz na zawsze zmienia życie swoich pacjentów, przywracając im pełną świadomość – jednak po drodze musi zmierzyć się z wieloma komplikacjami. Nie zrażając się, brnie przed siebie, by rzeczywistość chorych zmieniła się na lepszą. Marzeniem niejednego z nas jest to, aby na świecie istnieli sami tego typu lekarze – z powołaniem, misją i sercem. Od postaci doktora Malcolma Sayera możemy uczyć się jednak także my sami – nawet, jeśli nasza pomoc nie dotyczyłaby osób chorych. Swoimi działaniami każdego dnia możemy wpływać na codzienność ludzi potrzebujących. Jeżeli poświęcimy się dla kogoś, dobro do nas wróci. Zawsze powraca.

Superman

Superman – bądź jak kto woli, Clark Kent lub Kal-El – stworzony przez Joe Shustera i Jerry’ego Siegela, to postać filmowa, która pomagania uczyła nas już od najmłodszych lat. Super-bohater walczy w obronie uciśnionych oraz słabszych, wykorzystując swoje nadprzyrodzone zdolności. Dla dobra ludzi wokół, poświęca się w wielu sytuacjach i naraża się na niebezpieczeństwa oraz kontakt z własnymi wrogami. Pomimo tego, że przedstawiany jest jako złoczyńca, Superman pokazuje, jak ważne jest okazywanie dobra innym i pomoc osobom, które jej potrzebują. Szlachetną misję, która mu przyświecała, bohater realizował każdego dnia – m.in. zwalczając złoczyńców, zagrażającym innym. Mimo, że jest to postać fikcyjna i niekoniecznie da się go naśladować w realnym świecie, Superman również może inspirować do okazywania pomocy – oglądające go dzieci już na wczesnym etapie swojego życia zaczynają zastanawiać się, jak wspierać innych, słabszych od siebie, i jak kogoś pocieszyć. Bohater w pelerynie z pewnością pomaganie ma we krwi – jak większość z nas. Wystarczy tylko zacząć, a szybko zauważymy, że pomoc… naprawdę ma moc!

superman z klocków lego

Jeżeli wiesz, że ktoś w Twoim otoczeniu może potrzebować wsparcia, zainspiruj się bohaterami ulubionych filmów i spraw, że ktoś się uśmiechnie. Możesz to zrobić zakładając zbiórkę na portalu crowdfundingowym, przynosząc komuś posiłek, organizując zbiórkę ubrań czy wpłacając darowiznę. Czasem dużą pomocą jest też sama rozmowa. Wybór należy do Ciebie – wystarczy rozejrzeć się wokół. Jeśli dzięki Twoim działaniom codzienność choć jednej osoby zmieni się na lepsze, sam poczujesz się jak Amelia czy Driss.