Z czym mierzą się młode firmy na rynku?

Z czym mierzą się młode firmy na rynku?

Liczba polskich firm rośnie w coraz większym tempie, a te, które dopiero pojawiły się na rynku, borykają się niekiedy z pewnymi utrudnieniami. Z czym muszą mierzyć się nowo powstałe przedsiębiorstwa i jak mogą radzić sobie z napotkanymi problemami?

Finanse na rozwój

Podstawową myślą, która spędza sen z powiek młodym przedsiębiorcom, jest brak pewności, czy podołają oni finansowo podczas rozwoju firmy. Nawet jeżeli posiadali odpowiednie środki na jej założenie i pierwsze tygodnie prosperowania, po kilku miesiącach sytuacja może wyglądać już inaczej. Nierzadko okazuje się, że środków na rozwój przedsiębiorstwa nie ma wcale tak wiele. Dużo zależy od rodzaju prowadzonej działalności – część z nich nie potrzebuje dużego nakładu, jednak jest pewna grupa firm, które do stałego rozwoju potrzebują pieniędzy. Ponadto, niezależnie od branży, każda firma jest zobowiązana opłacać co miesiąc odpowiednie składki – bez względu na zarobek. O ile początkowo nie są to duże kwoty, o tyle po kilku miesiącach składki są większe i w gorszym okresie ich opłacenie może być problematyczne. Jeżeli brak funduszy okazuje się problemem, bardzo dobrym rozwiązaniem jest skorzystanie z portalu crowdfundingowego. Mnóstwo młodych firm decyduje się na gromadzenie funduszy na rozruch za pomocą zbiórki. Najważniejsze, aby w opisie dokładnie przedstawić firmę, jej działalność oraz cel – potencjalni darczyńcy będą chcieli wiedzieć, kogo wspierają swoją darowizną. Zbiórka to prosty i szybki sposób na pomoc finansową w nowo powstałej firmie – warto odrzucić wszelkie obawy i spróbować pomóc sobie w ten właśnie sposób.

Biurokracja

Firmy często zakładane są przez młodych ludzi, mających plan na produkt czy usługę, która ich zdaniem może „zawojować świat”. Trzeba jednak pamiętać, że prowadzenie działalności gospodarczej wymaga podejmowania wielu decyzji, które wpływają na jej przyszłość – na początku są to głównie te dotyczące formy prawnej czy formy opodatkowania. Decydując się na założenie własnej firmy, trzeba mieć na uwadze również wszystkie związane z nią obowiązki i prawa. W celu uniknięcia przykrych niespodzianek, młode firmy powinny od razu zapoznać się z wszelkimi przepisami czy też możliwościami dotyczącymi prowadzenia księgowości. Kwestie podatków, rachunków i ZUS-u najlepiej powierzyć osobie, która zna się na tym lepiej. Biurokracja – zwłaszcza na początku – nie dla wszystkich jest taką prostą sprawą. Warto skorzystać z pomocy profesjonalnych księgowych – to duże odciążenie dla właściciela firmy, dające poczucie kontroli nad firmowymi finansami oraz opłatami.

mężczyzna robi spis na kartce papieru

Konkurencja i problem ze zdobyciem klienta

Pomysły na biznes dla młodych to bardzo szeroki temat – własna firma to ważny i odpowiedzialny krok, który trzeba dobrze przemyśleć. Plan i dobry produkt to nie wszystko – prowadzenie działalności gospodarczej wiąże się z nieustanną „walką” o pozyskanie klienta. Młode firmy na rynku muszą najpierw zaistnieć i pokazać się potencjalnym przyszłym klientom. Niezbędna jest odpowiednia strategia i plan działań marketingowych, które odgrywają w dzisiejszych czasach bardzo ważną rolę w rozwoju firmy. Często zdarza się, że przedsiębiorcy początkowo nieprawidłowo określają swoją grupę docelową, przez co mają trudności z dotarciem do klientów. Problemem może okazać się również nieodpowiednia lokalizacja, która sprawia, że firma nie jest zauważana – dlatego tak istotny jest wybór punktu, w którym znajdzie się jej siedziba. Zakładając swoją własną firmę, trzeba również liczyć się z faktem, że na rynku nigdy nie zabraknie konkurencji. W porównaniu z dużymi przedsiębiorstwami, te mniejsze i nowo powstałe, nie mają tak dużego budżetu na marketing i mogą na początku znajdować się w cieniu konkurentów.

Obecnie – niekończąca się pandemia…

W ciągu minionego roku, panująca w Polsce i na świecie pandemia koronawirusa, postawiła wielu przedsiębiorców pod przysłowiową ścianą. Firmy powstałe tuż przed lockdownem, z pewnością nie spodziewały się takiego obrotu spraw – podobnie, jak pozostała część społeczeństwa. Obecnie młode firmy codziennie zastanawiają się, jak za pół roku będzie wyglądała sytuacja i na jakie obostrzenia trzeba się nastawiać. Pandemia spowodowała straty finansowe, utratę klientów, wielu przedsiębiorców było zmuszonych nawet zawiesić swoją działalność. O ile firmy z wieloletnim „stażem” i dużą grupą klientów przetrwały ten trudny czas z nieco lepszym skutkiem, tak niektórym nowo powstałym przedsiębiorstwom pandemia całkowicie pokrzyżowała plany na rozwój. Obecnie nikt z nas nie wie, jaki będzie jej stan za pół roku, rok lub kilka lat. Młode firmy mają nadzieję na poprawę sytuacji i rozwój, jednak niczego nie da się przewidzieć w stu procentach.

Prowadzenie działalności gospodarczej ma swoje plusy i minusy. Decydując się na założenie własnej firmy, musisz wykorzystywać szanse, jak i przewidywać ryzyko. Ważne, aby na samym początku nie zapomnieć o najważniejszych aspektach związanych z biurokracją. Jeżeli problemem staną się finanse, na ratunek przychodzą portale crowdfundingowe – zbiórki na rozwój biznesu są ostatnio publikowane coraz częściej. Początki bywają trudne, jednak jeśli zadbamy o odpowiednie przygotowanie i będziemy zarządzać swoim biznesem odpowiedzialnie, wszystko się uda!