Wakacje z psem - na co zwrócić uwagę?

Wakacje z psem - na co zwrócić uwagę?

Psy już jakiś czas temu awansowały na członków rodziny. Wielu z nas nie wyobraża sobie życia bez swojego ulubieńca i pragnie spędzać z nim jak najwięcej czasu - także podczas urlopu. Powstaje coraz więcej miejsc noclegowych, przyjaznych zwierzętom, jak również atrakcji turystycznych, gdzie możliwy jest wstęp z czworonogiem. Dokąd wybrać się na wakacje z psem? Jak przygotować się do wspólnej wycieczki , aby była udana zarówno dla nas jak i dla naszego pupila? Oto parę wskazówek!

Psie predyspozycje

Zanim postanowimy dokąd wybrać się na wakacje z psem powinniśmy obiektywnie, na zimno ocenić, czy jego charakter i temperament nie pokrzyżują nam planów urlopowych. Psy bardzo lękliwe, agresywne i głośne, takie u których nie potrafimy wyegzekwować podstawowego posłuszeństwa, mogą przysporzyć nam i sobie mnóstwo stresu. Jak sobie z tym poradzić? Jeżeli upewniliśmy się, że trudne zachowania psa nie są skutkiem choroby, warto skonsultować go z behawiorystą. Specjalista oceni stan psychiczny naszego pupila i pomoże wypracować metody, które pomogą zwierzęciu wejść w prawidłowe wzorce zachowań. Jeśli to kwestia nieumiejętnej tresury, warto wybrać się z pieskiem na szkolenie – szkoli się zarówno dorosłe, jak i naprawdę młode psiaki. Efekty tresury zaprocentują na całe jego życie. Tego rodzaju kursy i diagnostyka bywają kosztowne, ale mogą zasadniczo podnieść komfort zarówno naszego jak i psiego życia. Jeśli domowy budżet nie pozwala nam na takie wydatki, znakomitym pomysłem będzie założenie zbiorki na taki cel. Wielbicieli zwierząt nie brakuje, a coraz więcej osób rozumie potrzebę dbania o psy nie tylko pod kątem fizycznym.

Dokumenty

Kolejną rzeczą, o której warto pomyśleć zawczasu, są dokumenty potrzebne w trakcie podróży z psem. Jeśli zamierzamy podróżować na terenie Polski, potrzebna będzie książeczka zdrowia psa. Aktualne szczepienie na wściekliznę będzie szczególnie ważne. Nigdy nie mamy pewności, czy nasze zwierzę nie zostanie zaatakowane przez innego psa i w ferworze walki nie ugryzie człowieka, próbującego go ratować. W takiej sytuacji, na terenach, gdzie okresowo pojawiła się wścieklizna, pies który nie ma aktualnych szczepień musi zostać uśmiercony. Nawet jeśli mamy yorka miniaturkę który nigdy nie był w lesie, pilnujmy, aby szczepienia były aktualne i zabierajmy książeczkę ze sobą - zaoszczędzimy sobie niepotrzebnego stresu. Jeśli planujemy wyjazd zagraniczny, niezbędny będzie psi paszport. Pies, posiadający paszport musi być oznakowany – chipem lub tatuażem. W paszporcie musi znaleźć się informacja o szczepieniach oraz dane właściciela. Zwykle paszport wydawany jest od razu podczas wizyty. Czasami pojawia się konieczność przeczekania okresu od szczepienia do uzyskania pełnej odporności. Dokument zostanie wydany dopiero po tym czasie, na kolejnej wizycie. Koszt paszportu to około 100 zł, przy czym musimy się liczyć z dodatkowymi opłatami, jeśli trzeba psiaka zachipować lub doszczepić.

Pies w podróży

Dojazd z psem do docelowego miejsca wypoczynku może przysporzyć kłopotów, dlatego warto sprawę dobrze przemyśleć i przygotować się do niej. Najbardziej optymalna wydaje się podróż samochodem, ponieważ mamy możliwość robienia postojów zawsze, gdy będzie to konieczne. Pies może leżeć w spokoju na siedzeniu. Jeśli zwierzę ma nerwowy charakter bezpieczniej będzie przypiąć je za pomocą psich pasów, lub przewozić go w specjalnej klatce kennelowej. Psa należy przyzwyczajać do klatki od małego. Powinna kojarzyć mu się z bezpieczeństwem, wówczas chętniej spędzi w niej podróż. Jeśli nie mamy klimatyzacji w samochodzie warto wyjechać wcześniej, bo podróż w upale będzie dla psiaka bardzo trudna. Alternatywą dla podróży samochodem będzie jazda pociągiem. Jest to jednak opcja mniej komfortowa, bo pies nie będzie miał możliwości załatwienia potrzeb fizjologicznych w optymalnym dla siebie czasie. Dodatkowo pies w publicznym transporcie musi mieć założony kaganiec, co nie wszystkim psom odpowiada. Lot samolotem może być dla naszego pupila bardzo stresujący, ponieważ zostanie od nas oddzielony i umieszczony w klatce w specjalnej części luku bagażowego. Jeśli nasz psiak źle reaguje na podróż, warto skonsultować te sprawę z weterynarzem – choroba lokomocyjna u psów ma inne podłoże niż u ludzi i jest spowodowana wyłącznie stresem. Warto więc poprosić lekarza weterynarii o specjalne leki uspokajające, które można podać psu przed podróżą. Zwierzę może być po nich lekko skołowane i senne.

mężczyzna z psem nad morzem

Zakwaterowanie

Rezerwując noclegi upewnij się, czy jest możliwość pobytu z psem. Coraz więcej miejsc oferuje taką opcję, ale mogą pojawić się obostrzenia odnośnie np. wielkości, czy rasy psa. Warto więc dopytać i zorientować się odnośnie ewentualnych opłat. Może się zdarzyć, że będąc na wyjeździe chcemy zwiedzać miejsca, do których wstęp z psem jest niedozwolony. W takich sytuacjach jedyną opcją będzie zostawienie psa w kwaterze. Może to niestety wiązać się z dużym stresem dla naszego pupila, a zamkniecie w nowym obcym miejscu na długi czas, będzie bardzo przykre. Nie wiemy też do końca jak się zachowa nasz pies na wakacjach – może przeraźliwie wyć lub zniszczyć hotelową własność. Na takie okoliczności również bardzo przydaje się klatka kennelowa, z którą pies jest zaznajomiony. Po pierwsze w znanym mu otoczeniu poczuje się bezpieczniej, a po drugie nie wyrządzi szkód w pomieszczeniu, gdzie będzie przebywał.

Rekreacja

Spacer z psem po plaży czy w górach to ogromna przyjemność. Ważne jednak, aby mimo letniego rozprężenia pamiętać o bezpieczeństwie. Będąc w nowym miejscu absolutnie nie powinniśmy spuszczać psa ze smyczy. Jeżeli coś go przestraszy i pogna na oślep przed siebie, nie znając okolicy nie będzie potrafił wrócić. Oprócz chipa pies powinien mieć na obroży nasz numer telefonu, tak by w razie czego osoba która go znajdzie i zabezpieczy, mogła się z nami szybko skontaktować. Coraz bardziej popularne stają się lokalizatory GPS. Dzięki aplikacji w telefonie łatwo sprawdzimy miejsce, w którym znajduje się nasze zwierzę. Jeśli nasz psiak zaginie, będziemy mogli bez trudu go znaleźć.  Watro pamiętać, że nie wszędzie możemy wejść z psem, jeśli zlekceważymy tę kwestię musimy liczyć się z mandatem. Jeżeli planujemy dużo pieszych wycieczek, dobrym pomysłem będzie pas biodrowy, tak by nie musieć trzymać smyczy w ręce przez ten cały czas. Koniecznie trzeba również uwzględnić temperatury panujące w miejscu naszego pobytu, bo część psów fatalnie znosi upały. Do plecaka oprócz wody butelkowanej pakujemy turystyczną, składaną psią miskę, woreczki na psie odchody oraz apteczkę, która powinna zawierać przyrząd do wyciągania kleszczy.

kobieta z psem na molo

Alternatywa

Co jeżeli charakter psa lub nasz cel wyjazdu stanowią na tyle dużą przeszkodę dla wspólnych wakacji, że wolimy, aby zwierzę zostało w domu? Zapewnij mu dobrą opiekę na miejscu, lub u rodziny którą zna. Może to być zarówno uczynna sąsiadka, jak i koleżanka z pracy, której powierzymy klucze do domu. Można również wynająć w swojej okolicy dogsittera, czyli osobę, która pójdzie na spacer z psem pod naszą nieobecność. Ostatecznie zostaje jeszcze psi hotel - koszt pobytu w hotelu to około 50 zł/ dzień. Warto do hotelu zaopatrzyć psa we własną, sprawdzoną karmę, aby nie narażać go na rewolucje jelitowe w i tak trudnym dla niego czasie. Dobrym pomysłem będzie również zostawienie mu ulubionej zabawki oraz kocyka, który będzie pachniał domem.

Dokąd?

Gdzie oczy poniosą! Mogą to być górskie szlaki Beskidów, może być plaża w Kołobrzegu, środek lasu, czy centrum wielkiego miasta. Możemy wybrać się z psiakiem na spływ kajakowy Biebrzą czy Pilicą, rejs jachtem po mazurskich jeziorach. Mogą być to dzikie ostępy Bieszczad, może być Promenada Oławska we Wrocławiu lub toruński stary rynek. Możemy odwiedzić Skalne Miasto w Czechach, podziwiać Pola Elizejskie w Paryżu, możemy na spacer z psem pójść najstarszą rzymską drogą Via Appia – sky is the limit! Towarzystwo psa nie ogranicza nas żadną miarą w eksplorowaniu świata!

Gdziekolwiek zamarzy nam się wybrać z naszym pupilem, warto się do tego właściwie przygotować, aby był to udany, bezpieczny czas bez niepotrzebnego stresu. Zaplanujmy optymalny dojazd i zakwaterowanie, zabezpieczmy psu czas, kiedy będzie na nas czekał w hotelowym pokoju. Zadbanie o odpowiednie akcesoria, szkolenia, dokumenty, czy dodatkową opiekę dla psiaka może być kosztowne – warto wówczas założyć zbiórkę internetową na ten cel. Dzięki temu będziemy spokojni o naszego podopiecznego, a urlop będzie błogi i relaksujący.