Jak możemy pomóc czworonogom?

Jak możemy pomóc czworonogom?

Niezależnie od tego, czy jesteś właścicielem psa lub kota, czy też nie - pamiętaj, że masz bardzo duży wpływ na jakość ich życia. Wokół Ciebie mieszka sporo bezpańskich zwierząt, a część z nich gnieździ się w schroniskach. Jest też wiele psów, które mimo posiadania domu, są krzywdzone. Jeśli jesteś świadkiem groźnej sytuacji, której ofiarą jest zwierzę - reaguj. Jest wiele sposobów, na okazanie im pomocy. 1-ego lipca obchodzony jest Światowy Dzień Psa. Pamiętaj o czworonogach nie tylko od święta.

Zbiórki na rzecz zwierząt

Nie każdy może być opiekunem dla zwierzaka. To odpowiedzialne zadanie i wymaga poświęcania dużej ilości uwagi. Czasem sytuacja zdrowotna, np. alergia uniemożliwia opiekę nad czworonogiem. Nie jest to jednak przeszkodą, by im pomagać! Jeżeli wiesz, że niedaleko Ciebie znajduje się schronisko dla zwierząt, w którym brakuje karmy lub pieniędzy na leki, możesz zorganizować zbiórkę na zakup najpotrzebniejszych rzeczy. Dzięki temu, najpewniej uratujesz kilka psiaków, a cała akcja nagłośni fakt istnienia tej konkretnej placówki. Może znajdą się osoby, które dzięki Tobie przygarną, któregoś z jej podopiecznych.

Nie kupuj - adoptuj!

Schroniska są w większości wypełnione po brzegi. Życie w takim miejscu jest niełatwe. Mimo dachu nad głową, jedzenia i podstawowej opieki, zwierzakom brakuje miłości. Psy do adopcji często czekają miesiącami, a nawet latami zanim ktokolwiek zainteresuje się nimi. Prawda jest okrutna, lecz im starszy psiak, tym mniejsza szansa na znalezienie mu domu. Jeżeli chcesz pomóc, nie kupuj psa - przygarnij czworonoga ze schroniska. Na pewno odwdzięczy się masą szczerej miłości.

Dbaj o jego zdrowie

Zwierzak nie potrafi, tak jak człowiek, powiedzieć co mu dolega. Czasami gołym okiem widać, że coś jest nie tak. Niekiedy jednak pies nie daje nam jednoznacznych sygnałów, a w gruncie rzeczy cierpi. Odwiedzaj więc regularnie weterynarza, nie tylko, aby zaszczepić lub odrobaczyć psa, ale także, by kontrolować ogólny stan jego zdrowia. Specjalista na pewno zauważy, jeżeli dzieje się coś niepokojącego. Nie zapominaj o zdrowym karmieniu psa. Dostarczaj mu w jedzeniu niezbędnych składników, ale też nie przekarmiaj go! Jedną z najważniejszych rzeczy, niezbędnych dla fizycznego i psychicznego zdrowia psa jest aktywność. Dostarczaj mu codziennie odpowiednią dawkę ruchu. Wspólny spacer po lesie, czy wycieczka nad jezioro to zarówno dla niego, jak i dla Ciebie pozytywny zastrzyk energii.

Traktuj, jak członka rodziny

Co roku w okolicach świąt Bożego Narodzenia bardzo dużo osób kupuje szczeniaki na prezent dla małych dzieci. Mimo uruchamiania szeregu kampanii społecznych, nagłaśniających konsekwencje takich praktyk, nadal problem nie znika. Jest to bardzo krótkowzroczne zachowanie rodziców, traktujące zwierzę, jak zabawkę, wyrzucaną, gdy dziecku już się znudzi. Podobny problem ma miejsce w sezonie wakacyjnym, gdy właściciele nie mając z kim zostawić pupila, porzucają go w lesie czy przy drodze. Dla psiaka jest to trauma na całe życie, ponieważ swoich opiekunów, nie ważne jakich, traktuje on, jak rodzinę. Jeżeli decydujemy się na adopcję psa, przyjmujemy go do rodziny i tak go traktujmy. Jadąc na wakacje możemy go zabrać ze sobą. Wiele kurortów ma ofertę dostosowaną dla gości z czworonogiem. Jeżeli sytuacja jednak wymaga pozostawienia psa w domu, zawsze możemy poprosić rodzinę lub przyjaciół o opiekę. Istnieje też mnóstwo bardzo dobrych hoteli dla psów.

pies członkiem rodziny

Pomóż - nie złość się

Psy tak, jak ludzie mają różne charaktery i temperamenty. Potrafią być bardzo czułe i przyjazne, ale też uparte oraz złośliwe. Wiele jednak zależy od Twojego podejścia do zwierzaka, bo to Ty uczysz go większości nawyków. Sytuacja jest nieco inna, gdy opiekujesz się psem ze schroniska, który być może w poprzednim domu doświadczył przemocy. W takim przypadku nie powinieneś reagować agresją na niechciane zachowanie psa. Czasami najlepszym rozwiązaniem będzie wizyta u behawiorysty lub psiego psychologa. Najważniejsze, by z cierpliwością podejść do zwierzaka, który prawdopodobnie potrzebuje Twojej pomocy, a nie złości.

Sterylizuj

Dla wielu właścicieli czworonogów to dość kontrowersyjny temat. Spora ich część decyduje się jednak na poddanie swojego pupila zabiegowi sterylizacji lub kastracji Nie tylko pozwala on uniknąć niechcianych ciąż psich lub kocich, ale także chroni naszego pupila przed wieloma chorobami. Jest to metoda, która zapobiega powstawaniu rzeszy bezdomnych zwierząt, które niestety często zdychają na ulicy lub trafiają do schronisk. Alternatywą jest kontrolowana prokreacja, tak by każdy szczeniak miał zapewniony bezpieczny dom i opiekę.

Nie bez powodu mówi się o psie, jako o najlepszym przyjacielu człowieka. Dając mu miłość, możesz być pewien, że zwróci Ci ją podwójnie. Psy są bardzo wierne, potrafią odczytywać ludzkie emocje i rozpoznawać osoby godne zaufania. Gdy jesteś smutny, możesz być pewien, że zjawi się obok, by Cię przytulić. Światowy Dzień Psa jest raz w roku po to, by zwrócić uwagę na to, jak wiele czworonogów żyje w strasznych warunkach, bądź permanentnie doświadcza przemocy. W naszej mocy jest reagowanie i walka o ich lepszy byt. Psy do adopcji codziennie czekają na moment, w którym opuszczą schronisko dla zwierząt. Tak naprawdę wszystko zależy od nas. Dlatego nagłaśniajmy sprawy, które wymagają interwencji, informujmy o sposobach udzielania pomocy, organizujmy zbiórki funduszy.