W jaki sposób możesz wspierać serwisy crowdfundingowe?

W jaki sposób możesz wspierać serwisy crowdfundingowe?

Portali zbiórkowych na polskim rynku znajdziemy całe mnóstwo. Wszystkie istnieją głównie dzięki ich rozpowszechnianiu w Internecie i zainteresowaniu osób zbierających. Jak możesz je wspierać, aby funkcjonowały przez długie lata?

Co serwisy crowdfundingowe dają społeczeństwu?

Zanim przejdziemy do sposobów na wspieranie portali zbiórkowych, warto zastanowić się nad tym, co właściwie dają one ludziom. Dzięki możliwości zakładania zbiórek, społeczeństwo ma szansę spełniać marzenia. Mogą one dotyczyć zarówno kariery czy podróży na drugi koniec świata, jak i poprawy zdrowia i warunków życia. Codziennie setki osób gromadzi dzięki nim środki na kosztowne leczenie. Serwisy crowdfundingowe ratują więc w pewien sposób ich życia. Inni rozpoczynają zbieranie funduszy na założenie wymarzonego biznesu czy realizację ważnego projektu. Zbiórki pozwalają im spełniać się zawodowo i tworzyć miejsca pracy dla kolejnych osób. Można więc śmiało powiedzieć, że portale zbiórkowe dają ludziom nadzieję. To nadzieja na lepsze jutro, zmianę życiowej sytuacji czy odzyskanie radości, której od dawna im brakuje. Co więcej, serwisy tego rodzaju dają Wspierającym i osobom zbierającym poczucie wspólnoty. Aby zebrać określoną kwotę, jednoczy się duża grupa ludzi. Często są oni dla siebie całkowicie obcy, ale chętni okazać pomoc. Dla wielu z nas to jedyna szansa na zmianę w życiu – dlatego właśnie warto wspierać portale zbiórkowe.

Udostępnianie serwisu dalej

Jeżeli chcesz pomóc zwiększyć widoczność danego serwisu crowdfundingowego, rozpowszechniaj go w sieci. Możesz wykorzystać w tym celu Facebooka, Instagrama oraz inne, dowolne media społecznościowe. Staraj się regularnie – ale też niezbyt często – udostępniać stronę na swoim profilu. Jeżeli masz w znajomych nawet sto osób, może się okazać, że połowa z nich zwróci na niego uwagę. Gdyby nie Twój wpis, mogliby nigdy się o nim nie dowiedzieć! Być może ktoś z nich od jakiegoś czasu szuka odpowiedniego serwisu zbiórkowego. W ten sposób pomożesz mu podjąć decyzję – do stron, które są polecane, odbiorcy mają większe zaufanie. Link do portalu warto umieszczać nie tylko w postach, ale też w tzw. relacjach. Odbiorcy chętnie klikają w tego rodzaju odnośniki, aby sprawdzić, co się pod nimi kryje. Jeśli choć raz korzystałeś z danego serwisu i wiesz, że jest on godny polecenia – pokaż go jak największej ilości osób!

mężczyźni pracujący przy komputerze

Wpłacanie darowizn

Podstawową formą wspierania serwisów crowdfundingowych jest przekazywanie datków na organizowane w nich zbiórki. Pomoc „zbieraczom” w osiągnięciu swojego celu jest jednocześnie pomocą samemu portalowi. Zyskuje on wówczas kolejną osobę, której udało się zebrać całą sumę. To z kolei wpływa na ogólną opinię o stronie i przyciąga kolejne chętne osoby. Warto zarówno wpłacać darowizny, jak i inspirować do tego kolejne grupy ludzi. A jak zachęcać do przekazywania pieniędzy na zbiórki? Najprostszym i bardzo skutecznym sposobem jest udostępnianie zbiórek w social mediach. Jeśli widzisz, że ktoś pilnie potrzebuje pomocy, możesz nieco przyspieszyć przebieg całej akcji. Wystarczy jedno kliknięcie – „Udostępnij” – a zbiórka i portal dotrą do kolejnych potencjalnych Darczyńców.

Udostępnianie akcji i zbiórek w social mediach

Oprócz udostępniania w mediach społecznościowych samego serwisu, publikuj również wzmianki o najnowszych akcjach i zbiórkach. To ważne nie tylko w przypadku dopiero rozpoczętych zbiórek, ale również tych, które są prowadzone już od jakiegoś czasu. O tych drugich łatwo po pewnym czasie zapomnieć. Warto więc przypominać o wpłatach, jeśli widać, że zbiórka stoi w miejscu. Niezależnie od tego, czego ona dotyczy, możesz udostępnić ją na swoim profilu. Oprócz linku, dodaj kilka słów od siebie i zachęć innych do pomocy. Jeżeli choć kilku Twoich znajomych zechce okazać wsparcie, osoba zbierająca będzie Ci niezwykle wdzięczna.

udostępnianie w social mediach

Zostań wolontariuszem

Jeżeli dany serwis crowdfundingowy związany jest z działalnością konkretnej fundacji, możesz zgłosić się do wolontariatu. W obecnych czasach możliwy jest on nawet w formie elektronicznej. Pomagać można więc z poziomu fotela, bez wychodzenia z domu. Jeśli nie wiesz, jak zostać wolontariuszem, nie obawiaj się – to bardzo proste! Kontaktując się z daną fundacją, otrzymasz konkretny zakres obowiązków i dowiesz się, co robić, aby wspierać jej działania. Jeżeli zależy Ci na sprawowaniu pieczy nad serwisem, najpewniej zajmiesz się jego aktualizowaniem, kontrolowaniem zbiórek, rozpowszechnianiem portalu itp. Robiąc to jako wolontariusz, będziesz mógł poczuć jeszcze większą satysfakcję.

Bezinteresowna pomoc ma niezwykłą wartość. Możesz więc pomagać zarówno konkretnym osobom, jak również całemu portalowi. Zbiórki dają szansę na spełnianie marzeń, realizację wielkich projektów, zakończenie niezbędnego leczenia… Serwisy crowdfundingowe są nam więc niezwykle potrzebne. Bez naszego wsparcia w pewnym momencie mogłyby przestać być widoczne. Właśnie dlatego warto wspierać ich funkcjonowanie! Czasem nawet jedno, proste kliknięcie, może znaczyć bardzo dużo.