Poradnik: jak przygotować ogród do wiosny?

Poradnik: jak przygotować ogród do wiosny?

Umęczeni długa zimą marzymy o wiośnie. Cieszą nas wszelkie jej oznaki, każdy zielony listeczek, czy kwiatek przebijający się przez zmarzniętą glebę. To szczególny czas zwłaszcza dla osób posiadających ogródek. Właściwe rozpoczęcie sezonu może mieć wpływ na kondycję naszego ogrodu. Jeśli zabierzemy się do tego jak należy, rośliny będą cieszyć nasze oko i dawać ogromną satysfakcję aż do późnej jesieni. Jak przygotować ogród do wiosny?

Porządki

Wiosna w ogrodzie to przede wszystkim prace porządkowe. Ogród po zimie wygląda nieciekawie – pokryty szaro-brunatnymi martwymi liśćmi i wyschniętymi kikutami zeszłorocznych pędów. Na początek więc usuwamy to co stare i martwe, by zrobić miejsce dla młodziutkiej, soczystej zieleni. Liście, które do tej pory chroniły uśpione pod nimi rośliny przed zimnem, nie będą już potrzebne, można je usunąć. Przycinamy suche pędy, wszystko razem zgrabiamy i po skończonej pracy wyrzucamy na kompost. W ten sposób obumarła materia organiczna, którą wytworzył nasz ogródek, za jakiś czas powróci do niego pod postacią żyznej, kompostowej gleby. Wszędzie gdzie to możliwe warto przekopać ziemię. Dzięki temu napowietrzy się i rozpulchni, a roślinom będzie łatwiej w niej rosnąć. Spulchnianie gleby jest szczególnie istotne dookoła drzew i krzewów. Po zimie jest zbita i kiepsko przepuszcza wodę. Gdy odpowiednio ją wzruszymy, wzrośnie jej przepuszczalność i więcej wody dotrze do korzeni. Jeśli zabezpieczaliśmy rośliny przed zimnem różnego rodzaju osłonami, to dobrym czasem na ich zdjęcie będzie okres po ustąpieniu mrozów. Jest to dość niebezpieczny dla roślin okres, młode pędy mogą łatwo przemarznąć. Dlatego warto mieć w razie czego przygotowane słomiane maty lub agrowłókninę i okryć wrażliwsze rośliny jeśli prognozy będą zapowiadać temperatury minusowe. Przymrozki mogą się zdarzyć aż do połowy maja – 15.05 (imieniny Zofii) uważany jest za ostatni „niebezpieczny” dzień, to tak zwana Zimna Zośka.

mężczyzna koszący trawę

Nawadnianie

Warunkiem życia w ogrodzie jest oczywiście woda. W okresie zimowym i wczesnowiosennym jest to szczególnie niebezpieczna kwestia – woda zamarzając potrafi uszkodzić system korzeniowy roślin. Jest to szczególnie niebezpieczne w przypadku roślin zimozielonych, które poprzez liście parują całą zimę i potrzebują wody. Jeśli nie zostanie im ona odpowiednio podana – uschną. Najważniejsza będzie izolacja gleby. Jeśli podsypaliśmy je na zimę ściółką, korą, czy inną izolacją, warto zostawić ją aż do czasu ustąpienia przymrozków. Wiosna to znakomity okres na zaplanowanie nawadniania automatycznego. Jest to zbawienie dla osób zapracowanych! Prosta konstrukcja sterowana zewnętrznie, będzie odpowiednio do potrzeb nawadniać nasz ogród. Rozwiązanie dla średnich i większych ogrodów, to jednorazowy wydatek rzędu 2-3 tysięcy złotych. Jeśli jednak systematyczne podlewanie nie jest nasza mocną stroną – takie rozwiązanie pomoże nam uniknąć strat w naszych ukochanych roślinach. Gdy w naszym domowym budżecie nie ma miejsca na takie wydatki – warto założyć zbiórkę internetową i zebrać potrzebną kwotę. Mając tak przygotowany ogród, nie musimy obawiać się że po powrocie z letniego urlopu zastaniemy ogród w opłakanym stanie. Nie zaszkodzi mu nasza chwilowa niedyspozycja w związku z chorobą. Inwestując w system nawadniania dajemy sobie tez zupełnie nowe opcje jeśli chodzi o dobór roślin.

Przycinanie

Drzewa i krzewy kwitnące wymagają corocznego przycinania, dzięki czemu mogą w sezonie kwitnienia wykształcić nowe pędy kwitnące. Przycinanie jest dość niebezpiecznym dla rośliny procesem, ponieważ w wyniku cięcia powstaje rana, która może stanowić wrota zakażenia patogenami. Z tego tez powodu rośliny najlepiej przycinać gdy pogoda jest sucha i słoneczna. Ciecie wykonujemy pod takim kątem, aby powstała rana miała jak najmniejszą średnicę. Pędy rosnące pionowo ku górze należy jednak ściąć pod lekkim skosem, aby woda z opadów atmosferycznych nie gromadziła się i nie „stała” na ranie. Do ciecia używamy sekatorów ogrodniczych. W przypadku grubszych gałęzi, warto użyć sekatorów o przedłużonych rączkach. Dzięki temu posługując się dźwignię, utniemy nawet grube gałęzie bez wysiłku. Cięcie nie powinno dotyczyć krzewów kwitnących na wiosnę, a jedynie te kwitnące latem i jesienią. Oprócz drzew i krzewów, cięcia potrzebują także byliny. Na wiosnę przycinamy wrzosy – wycinamy zeszłoroczne kwiaty, wraz z fragmentem pędu poniżej.

przycinanie krzewów

Sianie i sadzenie

Najprzyjemniejsza część wiosennych przygotowań to rzecz jasna ta związana z nowymi nasadzeniami. Jak przesadzać kwiaty, gdy ich rozwój się jeszcze nie rozpoczął i trudno sobie wyobrazić jak będą wyglądać w nowym miejscu? Przemyślenie tej kwestii jest dość istotne, bo wiele roślin fatalnie znosi przesadzanie. Aby zwizualizować sobie nowe rośliny w nowych miejscach, możemy skorzystać z aplikacji do urządzania ogrodu. Ich dostępność i różnorodność jest aktualnie znakomita, można potraktować je jako fajną ciekawostkę umilającą czas poza ogrodem. Wiosna to również czas siewu – warto ten czas pożytecznie wykorzystać. Kupując nasiona kwiatów jednorocznych zwróćmy szczególną uwagę na takie, które przyciągną do naszego ogrodu owady. Odpłacą się za tę przysługę zapylając nam drzewa owocowe, usuwając cześć szkodników oraz zwyczajnie ubarwiając nasz ogród. Jeśli mamy ku temu warunki przestrzenne, warto też przekształcić część ogrodu w łąkę – im dzikszą, tym lepiej. Jeśli mieszkamy w niewielkiej miejscowości i brakuje nam w okolicy sklepu ogrodniczego, który oferowałby wymarzone przez nas rośliny, można dokonać ich zakupu przez internet. Obecnie oferta online jest bardzo bogata. Rośliny możemy zakupić bezpiecznie i z dostawą pod sam dom. Ogranicza nas wyłącznie nasza fantazja.

ludzie sadzący kwiaty

Uprawianie ogródka, to nie tylko hobby, to również forma terapii. Dbanie o swój kawałek ziemi, koi nerwy i daje ogromną satysfakcję. Aby móc w pełni cieszyć się tym procesem, warto trzymać się ogrodniczego kalendarza i dostosować swoją aktywność do poszczególnych pór roku. Można podchodzić do sprawy w sposób tradycyjny i robić wszystko samemu. Można również skorzystać z profesjonalnej pomocy. Jeśli nie firmy ogrodniczej, to choćby z aplikacji, która pomoże nam najoptymalniej zagospodarować przestrzeń. Kwestie kluczowego dla ogrodu nawadniania, również warto powierzyć nowoczesnej technologii i zainwestować w dedykowany do tego system, który rozwiąże nam te kwestię na dobre. Jeśli ze względów finansowych taka instalacja przekracza nasze możliwości, możemy w tym celu założyć internetową zbiórkę pieniędzy i w szybki sposób zebrać potrzebną kwotę. Dobrze rozpoczęty wiosną sezon, zaowocuje pięknem ogrodu przez cały okres wegetacji!