Mity dotyczące finansowania społecznościowego

Mity dotyczące finansowania społecznościowego

Crowdfunding to od lat świetna forma pomocy dla osób potrzebujących i pragnących realizować swoje cele. Na portalach zbiórkowych znaleźć można niesamowite inicjatywy, które zakończyły się sukcesem i pozwoliły wielu ludziom na spełnianie marzeń. Niestety, wciąż można spotkać się z mitami na temat finansowania społecznościowego, które zniechęcają niektórych do zbiórek. Dzisiaj obalimy te mity!

Zbiórki to ryzyko

Części społeczeństwa wpłacanie środków na portalach crowdfundingowych kojarzy się z ryzykiem. Nie uważają oni zbiórek za coś bezpiecznego i w rezultacie rezygnują z przekazania darowizny, w obawie między innymi o swoje dane osobowe, czy numer konta bankowego. Bezpieczeństwo w internecie to kwestia wyjątkowo ważna, dlatego warto zaznaczyć, że wszelkie oficjalne portale zbiórkowe maksymalnie dbają o najwyższe standardy bezpieczeństwa. Organizatorzy zrzutek również mogą być spokojni o swoje dane – są one chronione, a połączenia – szyfrowane. Korzystając z portali zbiórkowych, warto pamiętać o logowaniu się jedynie za pośrednictwem bezpiecznych sieci, przy użyciu zaufanego urządzenia, a także o każdorazowym wylogowywaniu się. Najlepiej także zawsze dokładnie sprawdzać wpisany w przeglądarce adres URL.

Crowdfunding to oszustwo

Wielu ludzi obawia się, że zbiórki internetowe to forma oszustwa i wykorzystywania odbiorców. Obawa przed tym, że przekazane środki zostaną przeznaczone na zupełnie inny cel, niż został przedstawiony w opisie zbiórki, jest całkowicie zrozumiała. Nikt przecież nie chciałby zostać oszukany. Aby rozprawić się z tym mitem, trzeba wspomnieć o fakcie, że wszystkie zbiórki organizowane na oficjalnych serwisach crowdfundingowych są zawsze dokładnie weryfikowane. W większości przypadków osoby zainteresowane dokonaniem wpłaty, mogą poprosić np. o dostęp do dokumentacji medycznej beneficjenta. Zbiórki zawierają rzeczywiste zdjęcia np. z miejsc, które wymagają remontu, czy zwierząt, na które wpłacane są środki – wszystko jest więc wiarygodne i nie trzeba obawiać się, że zostaniemy oszukani. Właściciele portali zbiórkowych dbają o to, aby bezpieczeństwo w internecie dotyczyło także ich stron – organizując zbiórkę w sprawdzonym źródle lub wpłacając sumę w ramach darowizny, możemy więc być całkowicie spokojni.

Zbiórki nie są legalne

Wielu potencjalnych darczyńców boi się wspomóc zbiórkę, zastanawiając się, czy jest ona legalna. Faktem jest, że finansowanie społecznościowe nie zostało w Polsce uregulowane prawnie i nazwane wprost, jednak należy zaznaczyć, że na całym świecie ma ono status prawny i jest zjawiskiem zupełnie naturalnym. Organizatorzy zbiórek mogą wybrać jeden z kilku modeli crowdfundingu, a każdy z nich regulowany jest odpowiednimi przepisami, określającymi formę finansowania i sposób jego stosowania. Przed uruchomieniem zbiórki lub przekazaniem darowizny, można skontaktować się z właścicielami danego portalu i porozmawiać z nimi o wszystkim, co stanowi obawę lub nie jest do końca jasne.

„To takie proste!”

Zdarza się, że osoby zakładające zbiórkę myślą, że praca nad nią kończy się na sformułowaniu opisu, a gromadzenie funduszy nie wymaga żadnych dodatkowych działań. W praktyce tak to nie wygląda. Stworzenie opisu to dopiero początek całego procesu. Najważniejsze jest odpowiednie wypromowanie zbiórki – takie, dzięki któremu zauważy ją jak największa ilość odbiorców. Wspominanie o akcji w mediach społecznościowych i grupach, regularny kontakt ze Wspierającymi, publikowanie aktualizacji zbiórki – dopiero połączenie wszystkich tych działań przyniesie zamierzony efekt i pozwoli szybko oraz skutecznie zebrać odpowiednią kwotę. Nie należy o tym zapominać i czekać, aż suma sama urośnie. Zbiórka to pomoc i duża szansa na spełnianie marzeń, jednak najważniejsze w całym procesie jest zaangażowanie, rozpowszechnianie jej i zachęcanie kolejnych osób do okazania wsparcia. Bez nich, zgromadzenie środków może nie być już takie proste.

uśmiechająca się dziewczyna

„To takie trudne!”

Zdarzają się również zupełnie odwrotne opinie, mówiące o tym, że zgromadzenie funduszy na zbiórce internetowej jest niezwykle trudne, a nawet... niemożliwe. Nierzadko osoby, pragnące spełnić marzenie, początkowo biorą pod uwagę uruchomienie zrzutki, jednak ostatecznie nigdy tego nie robią, pewni, że nie ma ona szansy na zakończenie się sukcesem. Takie postrzeganie tematu związanego ze zbiórkami, wielu z nas może przeszkodzić w realizacji swoich celów. Prowadzenie swojej akcji wymaga oczywiście zaangażowania i odpowiednich działań, jednak nie jest czymś, co sprawia duże trudności. Gdyby spełnianie marzeń za pomocą zbiórek było niemożliwe, nikt by ich nie organizował! Warto odrzucić wszelkie obawy, aby na końcu móc cieszyć się czymś, na co czekaliśmy przez długi czas!

Z mitami związanymi z finansowaniem społecznościowym powinno się walczyć, aby społeczeństwo zobaczyło, ile dobra niosą zbiórki. To rozwiązanie, które pomogło poprawić jakość życia oraz spełnić marzenia wielu osobom. Mity istniały, istnieją i będą istnieć – najważniejsze to być otwartym na różne środki pomocy i zawsze starać się dostrzec w nich plusy – a tych w przypadku crowdfundingu naprawdę nie brakuje!