Kiedy zwykli ludzie stają się bohaterami: ogromna siła poMOCy

Czy zwykła osoba może zmienić świat? Stać się superbohaterem rodem z komiksów Marvela? Ratować społeczeństwo w potrzebie i nie być obojętnym na krzywdę? Odpowiedź brzmi: “tak!” i to bez kolorowego kostiumu, peleryny i mocno zarysowanych mięśni. Pomagaj!

Kiedy zwykli ludzie stają się bohaterami: ogromna siła poMOCy

Czy zwykła osoba może zmienić świat? Stać się superbohaterem rodem z komiksów Marvela? Ratować społeczeństwo w potrzebie i nie być obojętnym na krzywdę? Odpowiedź brzmi: “tak!” i to bez kolorowego kostiumu, peleryny i mocno zarysowanych mięśni. Każdego dnia ktoś obok Ciebie potrzebuje wsparcia i pomocy. Pani na dworcu podejdzie z pytaniem o coś do jedzenia, przyjaciel zadzwoni zapłakany z nadzieją wysłuchania, a kuzynka poprosi o wparcie w zbiórce finansowej na chorego synka. Nie spowodujesz, że głód, choroby lub wojny znikną, ALE chociaż w ten sposób zmienisz czyjś świat na lepsze. 

Załóż zbiórkę, bądź bohaterem, uratuj czyjeś życie!

Pewnie nie raz spotkałeś się z sytuacją, że ktoś z twoich bliskich poprosił cię o wsparcie finansowe zbiórki założonej na leczenie ciężkiej choroby. Niestety koszty wizyt u specjalistów, rehabilitacji i leczenia -  zwłaszcza tego nagłego - potrafią być wysokie, często nie do pokrycia w pilnym trybie i z własnej kieszeni. Wtedy sytuacja staje się dramatyczna dla chorego, zwłaszcza gdy środków nie starcza na codzienne potrzeby, a diagnoza spadła jak grom z jasnego nieba. Możesz w takim przypadku zareagować jak bohater,  nie zakładając peleryny, a zbiórkę w naszym serwisie zbiórkowym - Pomoc.pl. Jako jej organizator poczujesz się jak prawdziwy przywódca społeczności pomagaczy, których łączy wspólny cel - pomoc drugiemu człowiekowi. Razem możecie stać się promykiem nadziei na leczenie osoby, która pod wpływem emocji związanych z chorobą, może czuć się zrezygnowana. 

Pamiętaj, że zbiórki internetowe to nie tylko zbieranie funduszy na cele charytatywne lub pomoc potrzebującym. To także wyraz solidarności i siła wspólnoty. Budujesz w ten sposób rodzinę pomagaczy i wspólnie zmieniacie czyjś świat. Zbiórki w serwisie Pomoc.pl już nie raz udowodniły, że dzięki mobilizacji i zaangażowaniu uzbierano 100% w ekspresowym tempie. Cel został osiągnięty, a co za tym idzie? Sfinansowano kosztowne leczenie, na które osoba potrzebująca nie mogła sobie pozwolić. Bohaterem możesz stać się nie tylko jako organizator, ale i osoba wpłacająca.  Może to być nawet symboliczna złotówka. Pamiętaj, że tyle może brakować do uratowania czyjegoś życia. Weź sprawy w swoje ręce i do dzieła Supermanie! 

Zareaguj, gdy bliska osoba znajdzie się w trudnej sytuacji materialnej

Nagła zmiana sytuacji materialnej bliskiej ci osoby, płacz w słuchawce telefonu i potrzeba wsparcia twoją radą. Nie ignoruj takiego stanu rzeczy. Postaraj się tę osobę uspokoić. W miarę możliwości ofiaruj też swój czas na rozwiązanie problemu. Stań się podporą. Nie bez powodu wybrała właśnie ciebie na kogoś, kto zostaje wpuszczony do intymnego świata, który się obecnie dla niej wali. Czasami tylko świadomość, że jest obok nieoceniająca osoba, która w nagłej potrzebie wysłucha i doradzi, wystarczy.

Możesz też zaproponować założenie zbiórki finansowej, poprowadzonej przez ciebie. Jako organizator spróbuj zadbać o to, by jak najszybciej zebrać środki na dany cel. Zbuduj swoją Drużynę Pierścienia i zaangażuj znajomych, rodzinę oraz kolegów z pracy, aby stworzyć społeczność pomagających. Razem o wiele łatwiej i efektywniej. Avengersi też ratowali świat w grupie. Być może właśnie ta zbiórka okaże się zbawienna dla bliskiej osoby w trudnej sytuacji materialnej. Możliwość jej stworzenia daje serwis Pomoc.pl. Założenie zbiórki to tylko kilka chwil. Weź sprawy w swoje ręce i niech moc będzie z tobą!

Ustąp miejsca osobom, które bardziej tego potrzebują 

Drobne gesty są szalenie ważne, ponieważ tak jak przy budowie domu, potrzebne są cegiełki. Warto bacznie obserwować swoje otoczenie. Spójrz na przykład na Spider-mana - dokładnie przyglądał się przestrzeni miejskiej dżungli, by wyłapać maskujących się złoczyńców. Ty raczej nie będziesz pokonywać czarnych charakterów, ale możesz zawsze być bardziej uważny na zachowania osób podróżujących komunikacją miejską. Jadąc tramwajem i widząc osoby bardziej potrzebujące Twojego miejsca, zareaguj. Może to być ktoś, kto krzywi się z powodu bólu nogi, osoba, po której zachowaniu widać, że czuje się słabo, lub ktoś, kto ledwo utrzymuje ciężki bagaż. Zaproponuj temu komuś swoje miejsce, być może bardziej go potrzebuje. Ten pasażer lub pasażerka będzie ci wdzięczna do końca dnia, a może i tygodnia! Mały gest, a jakże bohaterski!

Pomóż osobie niepełnosprawnej, kiedy widzisz, że nie radzi sobie z wysokim podjazdem

Nie bądź obojętny na przechodniów, Bohaterze. By zrobić czasami coś dobrego, nie trzeba zakładać peleryny i obcisłego stroju - wystarczy tylko serce i pomocna dłoń. Gdy spotkasz na ulicy osobę niepełnosprawną, mającą trudności z poruszaniem, nie przechodź bez żadnej reakcji. Ten łatwy do pokonania dla ciebie krawężnik, może okazać się dla kogoś bardzo problematyczny. Osoba jeżdżąca na wózku poczuje wdzięczność, gdy zaproponujesz jej podprowadzenie wózka pod wymagającą górkę lub pomoc z zakupami. Zwłaszcza zimą, kiedy na ulicy robi się ślisko. Uczyń też coś dobrego dla sąsiada na kulach, który z trudem wdrapuje się po schodach swojego bloku. Może potrzebuje nowych kul? Załóż zbiórkę na ten cel w Pomoc.pl i sprezentuj mu pod choinkę nowy “sprzęt”.  Jesteśmy pewni, że bardzo się ucieszy z tak miłej niespodzianki od tajemniczego św. Mikołaja. 

Bierz udział w akcjach charytatywnych, wpłać na zbiórkę lub zostań wolontariuszem

Chciałbyś być jak Iron Man? Silny i mądry superbohater, a dla wielu ikona ratowania świata z opresji? Wiedziałeś, że udzielał się też charytatywnie jako filantrop? Pewnie każdy z nas pamięta scenę z filmu Avengers: Endgame, gdy Tony Stark poświęcił swoje życie, aby przywrócić je innym. Niesamowity gest, ale Ty nie musisz składać aż takiej ofiary. Wystarczy twoje zaangażowanie w akcje charytatywne lub drobna wpłata na zbiórki finansowe. To niewielki gest, a jaki ważny! 

Apetyt na pomaganie rośnie w miarę jedzenia. Jeśli już się angażujesz charytatywnie, ale wciąż Ci mało - spróbuj swoich sił w wolontariacie w różnych placówkach. Pomagaj w domach seniora, domach dziecka lub po prostu wpłać na zbiórkę finansową, z której środki zostaną przekazane na wartościowe dzieła. Nic nie przynosi większej radości w sercu niż poprawa warunków życia innych osób. Możesz to zrobić, dokładając cegiełkę od siebie. 

Wesprzyj ludzi w kryzysie psychicznym 

Żyjemy na szczęście w czasach, kiedy coraz częściej przykuwa się uwagę do naszego stanu zdrowia psychicznego. Terapia staje się ważnym elementem życia. Temat depresji, leków lub załamania nerwowego przestaje być tematem tabu. Szczęśliwie nadszedł moment, w którym ludzie zrozumieli, że zamiast dusić w sobie negatywne emocje, należy o nich rozmawiać i korzystać ze specjalistycznej pomocy.

Terapia niestety często okazuje się być kosztowna, gdy pominiemy państwową ochronę zdrowia, dlatego wiele osób się przed tym wzbrania. Pomocny herosie, tu pojawia się miejsce na twoją działalność . Jeśli spotkasz osobę, której niestety nie stać na sfinansowanie leczenia psychiatrycznego lub terapię, zaproponuj założenie zbiórki internetowej. Być może okaże się to świetnym wstępem do terapii! Takie pokonanie jej lęków przed oceną może być znakomitym pierwszym krokiem, by jej pomóc. 

Dziel się uśmiechem i dobrą energią 

Małe gesty mają potężną siłę. Nic tak nie podnosi na duchu jak uśmiech. Najpewniej wielokrotnie doświadczyłeś sytuacji, gdy   w złym nastroju, pogrążony w smutku szedłeś ulicą i  nagle ktoś się do ciebie uśmiechnął, a Ty  mimowolnie to odwzajemniłeś. I odczuwalnie zrobiło się raźniej. Brzmi znajomo, prawda? Według naukowców uśmiech jest zaraźliwy. Dzieje się to za sprawą tzw. neuronów lustrzanych, które są odpowiedzialne w naszym mózgu za odczytywanie i rozumienie emocji innych ludzi. Jednocześnie, gdy patrzymy na osobę, która się do nas uśmiecha, w naszym mózgu stymulowane są obszary, regulujące te same emocje, które zauważamy. Dzięki temu mechanizmowi widząc uśmiechniętą osobę, automatycznie nasze samopoczucie staje się lepsze, a my tym samym mamy ochotę również wyrazić swoją radość. Jaki jest wniosek? Dużo się uśmiechaj i poprawiaj nastrój ludzi dookoła! Mały gest, a jak potrafi poprawić komuś dzień!

Oni nie przeszli obojętnie, historia z życia bohatera

Nietrudno znaleźć historie rzeczywistych bohaterów mocno zaangażowanych w działalność charytatywną. To osoby, które przede wszystkim nie są obojętne na krzywdę innych, mimo że nie piszą o nich w komiksach. Nie muszą być strongmenami ani milionerami, aby pomagać. Przykładem jest popularna Kokardeczka. Rodzeństwo Krzysztof i Andżelika spotykają się z osobami, mającymi za sobą przykre doświadczenia odmowy pomocy oraz upokorzenia… Przekuwają obecną rozpoznawalność w altruizm i jako ostatnia deska ratunku w chwili bezsilności, pomagają.  Więcej o ich działalności przeczytacie tutaj.   Ich bohaterską peleryną jest płaszcz z wrażliwości i okazywanej dobroci. A to nie koniec przykładów pomocnych herosów!

Jeśli nie znacie historii założenia Fundacji Wielka Radość na Małych Kółkach, to koniecznie zajrzyjcie tutaj. Wszystko zaczęło się od  (nie)przypadkowej sytuacji z 2010 roku, kiedy to Dominik wracał do domu na rowerze. Wtedy też po drodze minął dom dziecka. Zobaczył małego chłopca, wyciągającego do niego dłoń. To wydarzenie nie dawało spokoju Dominikowi. Zrozumiał, że to pokrzywdzone losem dzieciaki potrzebują go najbardziej. Zrodziła się więc w nim silna potrzeba pomocy. Założył Fundację, która prężnie działa po dziś dzień

Bohaterska super(po)moc

Bohater tak naprawdę jest w każdym z nas, musimy go tylko z siebie wydobyć w odpowiedniej chwili. Kiedy? Codziennie masz szansę pokazać swoją super(po)moc, okazując drobne gesty poprawiające czyjąś jakość życia. Angażuj się charytatywnie w akcje lub organizuj zbiórki internetowe dające szansę na leczenie bliskich. Nie potrzebujesz obcisłego stroju, znajomości sztuk walki i naprężonych mięśni, by być herosem - wystarczy tylko empatyczne serce, obserwacja świata i pomocna dłoń.