Fundacja Wielka Radość na Małych Kółkach - o tym jak oprócz rowerów rozdają uśmiechy

Fundacja Wielka Radość na Małych Kółkach przywozi dzieciom z domów dziecka na odnowionych rowerach radość i szansę na lepsze jutro.

Fundacja Wielka Radość na Małych Kółkach - o tym jak oprócz rowerów rozdają uśmiechy

Wielka Radość na Małych Kółkach to fundacja, której celem jest niesienie radości dzieciom przez realizację projektów rowerowych. Przedsięwzięcia kierowane są głównie do dzieci, szpitali, ośrodków wychowawczych, szkół oraz uboższych rodzin. Dzięki temu żadne dziecko nie doświadcza wykluczenia. Jak piszą członkowie fundacji: “Kochamy rowery i tą zdrową pasją chcemy zarazić wszystkich”.

A wszystko zaczęło się tak…

Przypadki nie istnieją.

Historia fundacji chociaż jest krótka, to bardzo dynamiczna. Wszystko zaczęło się od jednej nic nie znaczącej - zdawać by się mogło - sytuacji. W 2010 roku, kiedy to chłopak o imieniu Dominik, wracał do domu. Wtedy też po drodze minął jeden z kieleckich domów dziecka. Zobaczył małego chłopca, który wyciągnął do niego dłoń i krzyknął smutnym głosem: “Tato!”. Ta sytuacja skruszyłaby każde, nawet najtwardsze serce.

Wydarzenie z podopiecznym domu dziecka nie dawało spokoju Dominikowi. Zrozumiał, że to właśnie pokrzywdzone losem dzieciaki potrzebują go najbardziej. Zrodziła się więc w nim silna potrzeba pomocy i poczucie misji, by móc, chociaż w jakimś stopniu poprawić dzieciństwo młodego człowieka.

Od małej lokalnej akcji po podwaliny Fundacji.

Minął jakiś czas i wreszcie los umożliwił realizację pomysłu narodzonego kilka lat  wcześniej- na zorganizowaniu “czegoś”. Tym “czymś” okazała się wymyślenie przez Dominika Kowalika akcji zbiórka rowerów, które nadawały się do odnowienia. Chciał je odrestaurować i podarować dzieciom, bez szans na na otrzymanie ich od rodziców. Dzieciom takim, jak tamten chłopiec z kieleckiego domu dziecka.

Aby móc zorganizować przedsięwzięcie, Dominik sprzedał własny rower. Za pieniądze kupił części niezbędne do remontu pojazdów.

“Tak powstała Wielka Radość na Małych Kółkach… mała, lokalna akcja, która w tydzień rozlała się po całym kraju i była fundamentem dla Fundacji o tej samej nazwie. Fundacja, która w 2019 roku oficjalnie uzyskała KRS.” - tłumaczy nam Dominik, założyciel organizacji.

Każde większe przedsięwzięcie rozpoczyna się od czegoś małego.

W taki to sposób w króciutkim czasie, bo w przeciągu 3 lat, wyremontowano ponad 300 rowerów dla podopiecznych domów dziecka, ubogich rodzin i dzieci, którym udało się uciec z Ukrainy, gdy wybuchła wojna.

Mimo małej liczebności członkowie fundacji nabrali rozpędu w swoich działaniach. Pomyśleli, że remontowanie rowerów to za mało. Chcieli pomagać w szerszym zakresie. W ten sposób bohatersko ruszyli z projektem Szkółka na dwóch kółkach, gdzie organizują pikniki rowerowe i nauki o bezpieczeństwie w ruchu drogowym. Policja okazuje im ochoczo wsparcie w każdym przedsięwzięciu.

Fundacja rozdaje nie tylko rowery, ale też  uśmiechy.

“Pamiętam moment, gdy pojechałem do domu dziecka w Olkuszu, zawieźliśmy rowery, okazało się że w nocy przywieziono do tego domu rodzeństwo odebrane rodzicom. To była masakra dla nas. Ale co ciekawe, kiedy dzieci dostały rowery, nawet się uśmiechnęły” - wspomina Dominik.

Pomaganie nie jest trudne!

Czasem do jakiejkolwiek pomocy wystarczy tylko rower! To prawie jak  “do zakochania jeden krok”. Masz w piwnicy rower, którego już wieki nie używałeś i raczej nie będziesz lub planujesz zastąpić go nowym modelem? Nie wyrzucaj go- być może znajdziesz dla niego drugie życie, właśnie w Fundacji Wielka Radość na Małych Kółkach!

Wystarczy, że skontaktujesz się z członkami fundacji, a oni odrestaurują Twój pojazd i odnowioną wersję Twojej bryki przekażą dzieciom.

Nic tak nie podnosi na duchu jak uśmiech na dziecięcej buźce- kilka słów o przedsięwzięciach fundacji.

1. Zbiórki rowerów odnawianych dla dzieci.

Fundacja Wielka Radość na Małych Kółkach skupia się głównie na podopiecznych MOPR i dzieciakach, które wychowują się w domach dziecka. To w ich kierunku organizacja prowadzi liczne działania. Głównym celem Fundacji jest zbiórka rowerów- na stronie internetowej funkcjonuje licznik przekazanych rowerów, który stale się zmienia.

2. “Samo remontowanie rowerów nam nie starcza.”

Członkowie fundacji uczą bezpieczeństwa ruchu drogowego, budowy rowerów jak i dbania o dwa kółka. Co więcej, uświadamiają młodych, jak udzielać pierwszej pomocy w razie wypadku. Prowadzą szkolenia z techniki jazdy na profesjonalnym torze rowerowym.  Organizacja dba też o przygotowanie imprez rowerowych, w czasie których dziecko ma możliwość, pod okiem specjalistów- nabyć kartę rowerową i przyswoić wiedzę na temat przepisów ruchu drogowego.

3. Nasze działania doceniają też inni.

Mimo, że fundacja nie współpracuje ze stałymi ambasadorami, społeczność chętnie wspiera inicjatywę.  Ich działania zauważył, promował i wspierał wybitny zawodowy kolarz - Tomasz Marczyński, zwycięzca etapu Vuelta Espania. Fundacją zainteresował także znany i ceniony muzyk- Andrzej Piasek Piaseczny.

Akcje organizowane dla dzieci przez Fundację.

Dzięki zaangażowaniu społeczeństwa udaje się też organizować liczne akcje. W końcu, kto nie lubi pomagać? Na swoim koncie organizacja ma takie przedsięwzięcia jak:

  • Uśmiech na 2 kółkach - akcja polegała na wyremontowaniu  i przekazaniu 76 rowerów we współpracy z TAURON Polska Energia, czyli podarowaniu dzieciakom 76 uśmiechów na 76. Tour de Pologne!
  • Kadzielnia Sport Festiwal - inicjatywa polegała na nauce najmłodszych jak bezpiecznie poruszać się po drogach, nie tylko tych rowerowych.
  • Dzień Dziecka w  2019 - zorganizowano lokalny Dzień Dziecka.
  • Bike Day – rowerowe powitanie wiosny
  • Wydarzenie zorganizowane przez Fundację wspólnie z Szlakiem Green Velo i Galerią Echo.

Historii naszych podopiecznych jest wiele. Tyle, ile rozdanych rowerów.

Skontaktowaliśmy się z Dominikiem Kowalikiem, założycielem Fundacji. Zapytaliśmy go o kilka historii, związanych z dzieciakami obdarowanymi przez fundację w przeszłości wyremontowanymi rowerami. Oto kilka wzruszających opowieści i wspomnień Dominika:

“Kiedyś przyszedł do mnie ojciec z synem, syn w wieku około 15 lat. Przyprowadzili bardzo ładny rower, żeby go przekazać Fundacji. W czasie rozmowy okazało się, że ten chłopiec jest adoptowany z domu dziecka. Był to dom dziecka z historii fundacji, gdzie spotkałem właśnie chłopca, który wołał do mnie:  “Tato”. Na pewno nie był to ten  sam "wołający" chłopiec, ponieważ lata się nie zgadzały. Ale ogólnie miła historia.” - wspomina nam Dominik.

Każdy rower to osobna historia młodego człowieka, zmieniającego się dzięki drobnemu podarunkowi. To pokazanie, że ten dziecięcy świat wcale nie musi być trudny, a obok są osoby, które wyciągną pomocną dłoń w najmniej oczekiwanym momencie, w najmniej oczekiwany sposób. Sprawią, że w sercu dziecka chociaż na ułamek sekundy zagości pogoda ducha.

“Innym razem na św. Mikołaja zawiozłem kiedyś 2 rowery do rodziny -  krótko mówiąc bardzo ubogiej. Matka samotnie wychowuje syna i córkę. Rodzeństwo upośledzone fizycznie i psychicznie. Po tragicznej śmierci ojca matka nie mogła sobie poradzić z dziećmi, które jeszcze bardziej zamknęły się w sobie. Kobieta więc wpadła na pomysł, że będa jeździć na wycieczki rowerowe. Rowery od nas pomogły w realizacji tego zamiaru. Do tej pory mamy kontakt, dostaję zdjęcia z takich wypadów i faktycznie dzieci bardzo się zmieniły. Są otwarte, wesołe. Jak widać rower to takie uniwersalne lekarstwo.”

Takich historii jest dużo, jak mówi nam Dominik. Pojawiają się łzy wzruszenia nie tylko u obdarowanych dzieci, ale zwłaszcza u darczyńców. Nawet najtwardszych ludzi porusza widok szczęścia w okrągłych oczkach malucha, wywołany chociażby takim rowerem. Bywają i momenty naprawdę niełatwe, gdy spotyka się dziecko odrzucone przez rodziców pełne żalu i rezygnacji. Smutek opuszczonego małego stworzenia to najtrudniejszy do zaakceptowania obraz, dlatego warto wziąć sprawy w swoje ręce i zacząć działać! Z tego założenia wyszedł Dominik Kowalik, który nie godził się na panujący stan rzeczy i założył fundację.

Ty też możesz przyczynić się do rozdawania uśmiechów!

Wsparcie poprzez zbiórkę:

Aby móc dalej realizować to piękne przedsięwzięcie, Fundacja Wielka Radość na Małych Kółkach zdecydowała się na uruchomienie zbiórki internetowej w darmowym serwisie Pomoc.pl, którą możesz w prosty sposób wspomóc. Zebrane środki zostaną przeznaczone na spełnianie marzeń dzieci, obarczonych problemem ubóstwa.

Dzieci bardzo dotkliwie odczuwają ubóstwo, zwłaszcza poprzez odrzucenie przez otaczające je środowisko. Rzutuje to na rozwój fizyczny, społeczny i emocjonalny. Wykluczenie z grupy rówieśniczej przez posiadany status materialny często determinuje w przyszłości przemoc i skłonności do zachowań ryzykownych. Możesz wesprzeć organizację i mieć wpływ na przyszłość ich podopiecznych. Dzięki Tobie na dziecięcej buzi znów może zagościć uśmiech.

Twoje zaangażowanie będzie pomocne!

Czytając te kilka historii, mamy nadzieję, że poczuliście siłę zmiany, którą razem możemy osiągnąć, zaczynając od małego kroczku. Niezależnie od tego, czy chodzi o wsparcie finansowe, czy udział w wydarzeniach - każda forma pomocy ma ogromne znaczenie. Zmienia świat, który tworzą ludzie. Dołączcie do inicjatywy i wspólnym wysiłkiem stwórzmy lepszy świat dla nas wszystkich!

Razem z fundacją Wielka Radość na Małych Kółkach możemy zmienić świat!

Mamy nadzieję, że dołączycie do fundacji w działaniach, które mają na celu uczynienie naszej społeczności lepszym miejscem. Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej lub wesprzeć ich inicjatywę, odwiedźcie stronę Fundacji Wielka Radość na Małych Kółkach, ich zbiórkę oraz naszą stronę internetową.