Koszty zorganizowania zbiórki pieniędzy w internecie

Koszty zorganizowania zbiórki pieniędzy w internecie

Każdy z nas ma mnóstwo planów, marzeń i potrzeb. Nie wszyscy jednak mają możliwości, aby bez problemów je realizować. Takie osoby coraz częściej korzystają z rozwiązań, jakie daje finansowanie społecznościowe. W Polsce od niedawna tego typu działania zyskują na popularności, tymczasem na świecie są już czymś zupełnie naturalnym. Zakładanie zbiórek w internecie, organizowanie festynów charytatywnych, czy wyprzedaży garażowych, by pomóc innym to tam widok powszedni.

Zbiórki publiczne a prywatne

Bardzo ważne, aby odróżnić te dwie rzeczy. Rządzom się one innymi prawami i wiążą z zupełnie innym kosztem. Zgodnie z art. 1 ust. 1 ustawy o zasadach prowadzenia zbiórek publicznych:

Zbiórką publiczną jest zbieranie ofiar w gotówce lub w naturze w miejscu publicznym na określony, zgodny z prawem cel pozostający w sferze zadań publicznych, o których mowa w art. 4 ust. 1 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (Dz. U. z 2020 r. poz. 1057), oraz na cele religijne.

Prywatna zbiórka pieniędzy natomiast nie jest uregulowana żadną ustawą - jedynie regulaminem serwisu crowdfundingowego, jeśli na nim ją organizujemy. Cel zbiórki publicznej musi pochodzić ze „sfery zadań publicznych” i mamy obowiązek ją zgłosić. Nie można więc zbierać na każdy dowolny cel, w przeciwieństwie do zbiórki prywatnej, gdzie my sami o nim decydujemy. Zbiórkę publiczną organizują określone podmioty, np. komitet społeczny, a po jej zakończeniu trzeba przedłożyć odpowiednie sprawozdanie z rozdysponowania zebranych środków. W przypadku internetowej zbiórki pieniędzy już przed jej uruchomieniem podajemy informacje o planowanym przeznaczeniu środków. Informacje te możemy też aktualizować w trakcie jej trwania. Raportowanie wydatków nie jest przymusowe, ale zwiększa wiarygodność akcji.  

mężczyzna przeszukuje smartfona

Opłaty dla serwisów zbiórkowych

Jeżeli decydujesz się na założenie zbiórki funduszy w serwisie crowdfundingowym, sprawdź dobrze z jakimi kosztami musisz się liczyć. Często utworzenie konta i uruchomienie zrzutki jest darmowe. Od każdej wpłaty możesz dobrowolnie odprowadzać kilkuprocentowy napiwek tytułem wdzięczności za pomoc i udostępnienie narzędzi. Niektóre platformy potrącają kilkuprocentową opłatę od darowizn z automatu. Najczęściej są to kwoty nieprzekraczające kilku procent od wpłaty. Jeżeli nie wiesz, jak wypromować zbiórkę i pozyskać darczyńców sprawdź, czy serwisy oferują pomoc w tym zakresie. Jeśli tak, dowiedz się, czy wiąże się ona z kosztami. Najczęściej są to różne pakiety reklam, które z łatwością dopasujesz do swoich potrzeb i możliwości. Sporo serwisów typu start-up oferuje takie wsparcie za darmo.  

Pieniądze, zgromadzone na subkoncie połączonym ze zbiórką możesz wypłacać w każdym momencie i bez dodatkowych opłat. Dobrze jednak sprawdzić w regulaminie, czy serwis nie zastosował innego płatnego rozwiązania.

Podatek od darowizny

Pieniądze, które uzbierasz dzięki darczyńcom to darowizna, którą fiskus odpowiednio opodatkował. Wysokość pojedynczych wpłat nie jest bez znaczenia. Im są one wyższe, tym większa szansa, że będziesz musiał odprowadzić od nich podatek od darowizny. Zanim więc założysz zbiórkę finansową, dobrze zapoznaj się z obowiązującymi przepisami.

Wysokość kwoty, którą należy zwrócić fiskusowi, zależy od kilku czynników. Pierwszym z nich jest stopień pokrewieństwa z darczyńcą, a drugim wspomniana wyżej wysokość pojedynczej wpłaty. W przypadku zbiórek publicznych, darowizny w większości dotyczą osób niespokrewnionych ze sobą, zbiórki prywatne częściej zasila rodzina organizatorów. W pierwszym przypadku kwota wolna od podatku przy wpłacie od jednej osoby to 4902 zł. O ile żaden z darczyńców nie wspomoże Twojej zbiórki wyższą kwotą – podatek od darowizny Cię nie dotyczy. Sytuacja zmienia się jeżeli wpłata przekroczy ten próg. Wtedy Ty, jako osoba obdarowana, masz obowiązek zgłosić ją do skarbówki. Służy do tego druk SD-3, który z łatwością pobierzesz ze strony podatki.gov.pl lub znajdziesz w urzędzie. Od momentu otrzymania pieniędzy masz miesiąc na zgłoszenie tego faktu.

Samodzielne obliczenie kwoty podatku nie jest trudne. Sprawdź, jak to zrobić tutaj.

Koszty, jakie mogą towarzyszyć tworzeniu zbiórek są naprawdę niewielkie w stosunku do kwoty, jaką możesz dzięki nim zyskać. Nie powinieneś więc rezygnować z obawy przed potencjalnymi opłatami. Ważne, aby zapoznać się z regulaminem serwisu crowdfundingowego, z którego się korzysta i informacjami na temat ewentualnego podatku od darowizny. Mając odpowiednią wiedzę unikniesz niespodzianek i ze spokojem będziesz mógł cieszyć się z wpłat, zasilających Twoją zbiórkę.