Jak wybrać najlepszy serwis crowdfundingowy?

Jak wybrać najlepszy serwis crowdfundingowy?

Zdecydowałeś się na uruchomienie zbiórki i zastanawiasz się, który serwis będzie tym idealnym do jej przeprowadzenia? Ilość polskich portali do crowdfundingu nie jest mała, dlatego zanim podejmiesz decyzję, warto przeprowadzić dokładny research. Na co zwrócić uwagę przy wyborze portalu zbiórkowego, aby prowadzenie zrzutki przyniosło spodziewane rezultaty?

Zwróć uwagę na tematykę

Portale do crowdfundingu różnią się między sobą ze względu na tematykę prowadzonych na nich zbiórek. Znajdziesz pośród nich:

  • serwisy uniwersalne – zbiórki pieniędzy organizowane są tam właściwie na każdy dowolny cel. Strony te oferują zwykle duży wybór kategorii – od Kultury, przez Zwierzęta, po Hobby i Sport – które z łatwością można dopasować do tematyki/problemu uruchamianej „zrzutki”;
  • portale dobroczynne – skupiają się one głównie na zbiórkach charytatywnych. Organizowane tam „zrzutki” związane są z gromadzeniem funduszy między innymi na operacje i zabiegi w celu poprawy komfortu życia potrzebujących osób;
  • serwisy dot. inicjatyw społecznych i obywatelskich – środki zgromadzone podczas prowadzonych zbiórek, przeznaczone są między innymi na rozwój miast, gmin, szkół oraz ośrodków, a także na różnego rodzaju projekty dla mieszkańców;
  • serwisy pomagające sportowcom – organizowane zbiórki pieniędzy mają na celu pomóc w rozwinięciu skrzydeł i spełnieniu marzeń sportowców – zarówno starszych, jak i tych najmłodszych, dopiero rozpoczynających swoją sportową karierę;
  • serwisy wspierające kulturę – fundusze zebrane podczas zbiórek, przeznaczone są zwykle na rozwój ośrodków kultury i sztuki oraz organizację wydarzeń kulturalnych. Zgromadzone środki stanowią również wsparcie dla artystów, którzy znajdują się na początku swojej twórczej drogi lub z jakichś powodów potrzebują pomocy finansowej;
  • serwisy pomagające w rozwoju nauki – prowadzone „zrzutki” mają na celu popularyzację nauki oraz wsparcie projektów badawczych i naukowych, mających szansę na sukces w przyszłości.

Zamiast dokonywać całkowicie przypadkowego wyboru, wykonaj szczegółowy research, który pozwoli Ci znaleźć portal idealny dla Twojej zbiórki pieniędzy. Jeżeli przeglądając dany serwis, zauważysz "zrzutki" o celu zbliżonym do Twojego, na pewno łatwiej będzie Ci podjąć decyzję –zwłaszcza jeśli zobaczysz, że zakończyły się one sukcesem.

„Bierzesz ile zbierzesz” czy „Wszystko albo nic”

Wybierając serwis do crowdfundingu, na którym chcesz uruchomić zbiórkę, warto wziąć pod uwagę również model projektu, jaki na danym portalu obowiązuje. Model „Bierzesz ile zbierzesz”, czyli flexible funding, oznacza, że po zakończeniu zbiórki zebrana kwota może zostać wypłacona przez organizatora, niezależnie od tego, czy udało się osiągnąć cel i jak dużo funduszy wpłynęło od darczyńców. Jest to wyjątkowo elastyczne rozwiązanie, które może w znacznym stopniu pomóc w realizacji marzenia. Nawet jeśli do pełnej kwoty brakuje Ci jeszcze sporo środków, mimo wszystko znajdujesz się bliżej swojego celu niż przed uruchomieniem „zrzutki”. Model „Wszystko albo nic” to zupełnie odwrotne rozwiązanie – w trakcie trwania zbiórki musisz zgromadzić całą zamierzoną sumę. Jeżeli nie uda się tego dokonać w określonym terminie, wpłacone środki wracają do darczyńców. Wyłącznie od Ciebie zależy, na który model zbiórki pieniędzy się zdecydujesz – pamiętaj, aby kierować się swoimi potrzebami. Wybierz ten, który w jak największym stopniu pomoże Ci w osiągnięciu celu i spełnieniu marzenia!

Sprawdź opłaty dla serwisu

Przeprowadzając research portali do crowdfundingu, pamiętaj o dokładnym czytaniu regulaminów każdego z nich. Wybierając miejsce, w którym widnieć będzie Twoja zbiórka, zwróć także szczególną uwagę na prowizje pobierane od wpłat – zazwyczaj ma to miejsce w przypadku „zrzutek” zakończonych pomyślnie. Prowizje mogą być inne w każdym z serwisów.  Nie wszystkie portale zbiórkowe decydują się na ich pobieranie – jeżeli dokładnie się rozejrzysz, znajdziesz ten wolny od opłat. To zdecydowanie najkorzystniejsze rozwiązanie, które pozwala organizatorom poczuć się bezpiecznie, bez obaw o ukryte koszty. Warto jednak zawsze pamiętać o prowizji podczas przeglądania stron, aby uniknąć niemiłych niespodzianek spowodowanych ewentualną niewiedzą i koniecznością oddania części funduszy.

Jaka jest pomoc w pozyskaniu środków?

Ważnym aspektem podczas wyboru najlepszego portalu zbiórkowego, jest oferowana przez niego dodatkowa pomoc. Wsparcie zarówno na etapie przygotowania opisu, jak również podczas rozpowszechniania „zrzutki” wśród potencjalnych darczyńców, jest wyjątkowo ważne. Jeśli wybrany przez Ciebie serwis do crowdfundingu oferuje konsultacje, narzędzia oraz materiały pomocne w prowadzeniu zbiórki, jest to jego bardzo duża zaleta. Fakt, że jest on widoczny w social mediach, może okazać się niemałą pomocą ze strony samego portalu. Na fanpage’ach portali zbiórkowych, „zrzutki” bardzo często są udostępniane, z dodatkowym opisem i zachętą do wpłacania darowizn. Takie działania znacznie zwiększają szansę na to, że Twoja zbiórka zostanie zauważona przez potencjalnych darczyńców, którzy obserwują już konto portalu. Jeśli więc serwis, który wybrałeś, działa prężnie w mediach społecznościowych, jest to kolejny element, który przybliży Cię do sukcesu.

Uruchomienie zbiórki pieniędzy na prywatne konto jest bardzo proste, warto jednak dobrze się rozejrzeć, zanim ostateczna decyzja dotycząca portalu zbiórkowego zostanie podjęta. Już wiesz, na co zwrócić największą uwagę, wybierając odpowiedni serwis – pozostaje więc przeprowadzić research, rozpocząć zbiórkę i obserwować, jak z dnia na dzień spełnienie marzenia staje się coraz bardziej realne!