Jak podziękować darczyńcom za ich wpłaty?

Jak podziękować darczyńcom za ich wpłaty?

Podziękowanie dla Wspierających to niezwykle istotny element każdej zbiórki – nic nas nie kosztuje, a potrafi wiele zmienić. Bez wsparcia tych osób, zbiórka nie miałaby przecież szansy na sukces, a marzenie mogłoby nigdy się nie spełnić. W jaki sposób możesz podziękować swoim darczyńcom za okazane serce i darowizny, aby poczuli się naprawdę docenieni?

Wpis w mediach społecznościowych

Jednym ze sposobów podziękowania osobom, które wsparły Twoją inicjatywę i przyczyniły się do jej sukcesu, jest opublikowanie specjalnego wpisu w mediach społecznościowych. Możesz wyrazić swoją wdzięczność wszędzie tam, gdzie wcześniej udostępniałeś swoją zbiórkę i zachęcałeś do pomocy – na jej fanpage’u, wydarzeniu, na osobistym profilu, w grupach… Opowiedz o aktualnym stanie zbiórki i pokaż, jak ważną rolę dane osoby odegrały w jej rozwoju. Podziękowanie za pomoc w social mediach będzie jednak podziękowaniem ogólnym, dla całej grupy osób wspierających zbiórkę. Jest ono bardzo ważne, lecz oprócz opublikowania takiego wpisu, warto zwrócić się do każdego z darczyńców osobiście. Takie wyrazy uznania z pewnością będą miały dla nich dużo większe znaczenie, niż zbiorczy wpis dla setki Wspierających. Jeżeli jesteś w stanie poświęcić odrobinę czasu na napisanie personalnych podziękowań, bez wątpienia będzie to jeszcze lepszy pomysł!

Tradycyjny list z podziękowaniem

Mogłoby się wydawać, że tradycyjne listy są w obecnej dobie Internetu rzadkością. Jeżeli jednak chodzi o oficjalne podziękowanie za pomoc, jak najbardziej może ono zostać wysłane pocztą do każdego darczyńcy z osobna. Taka forma podziękowania będzie dużo bardziej uroczysta i może sprawić, że Wspierający, otrzymując osobisty list z wyrazami wdzięczności, poczuje się znacznie bardziej doceniony. Zwróć się do darczyńcy bezpośrednio i sformułuj słowa w taki sposób, aby poczuł on, że był naprawdę ważny w całym przedsięwzięciu i że w dużym stopniu przyczynił się do zrealizowania celu. Do koperty, poza listem, możesz również włożyć drobny upominek, który będzie dla darczyńcy miłą niespodzianką i dodatkowym wyrazem wdzięczności. List podpisz ręcznie, a pisząc, staraj się, aby język był podobny do tego, jakiego używasz w rozmowie z bliskimi – to pokaże darczyńcy, że jego osoba oraz pomoc naprawdę dużo dla Ciebie znaczą. Po otrzymaniu takiego listu, osoby, które pomogły Ci w zbiórce, z pewnością chętnie pomogą w przyszłości. Ty za to zyskasz z ich strony jeszcze większe zaufanie i sympatię.

Wiadomości mailowe do Wspierających

Podziękowanie za pomoc możesz wysłać do swoich darczyńców również drogą mailową. W stosunku do tradycyjnego listu, jest to nowoczesna metoda – większość z nas sprawdza swoją elektroniczną skrzynkę pocztową każdego dnia, nawet kilkukrotnie. Dzięki temu mail na pewno zostanie zauważony – w przeciwieństwie do posta w mediach społecznościowych, który może zostać pominięty w gąszczu informacji i innych wpisów. Wysyłając maila, będziesz więc mieć pewność, że każdy Wspierający z osobna usłyszał słowa podziękowania i poczuł, że przyczynił się do czegoś dobrego. Jeżeli masz pomysł i odrobinę czasu, każdemu darczyńcy podziękuj w indywidualny sposób, zamiast wysyłać uniwersalnego maila. Taka wiadomość z pewnością zostanie dużo lepiej odebrana. Zwrócenie się do Wspierającego po imieniu i podkreślenie, że to właśnie on miał wpływ na spełnienie czyjegoś marzenia, jest niezwykle istotne i pozwoli mu poczuć się wyróżnionym.

dziewczyna pisze maila

Co powinno zawierać podziękowanie dla darczyńcy?

Jeżeli zastanawiasz się, jak napisać podziękowanie dla swoich darczyńców, możesz skorzystać z naszych wskazówek. Co powinno znaleźć się w takiej wiadomości?

  • imię darczyńcy – zawsze pamiętaj o tym, aby zwracać się do danej osoby po imieniu. Pozwoli to Wspierającemu poczuć, że podziękowanie nie jest tylko apelem do grupy, lecz wiadomością kierowaną bezpośrednio do niego. Staraj się użyć w liście jak najwięcej zwrotów typu „Pan/Pani”, „Twój/Twoja”, „dzięki Pana/Pani pomocy…” – w ten sposób pokażesz, że to wsparcie właśnie tej konkretnej osoby odegrało w sukcesie zbiórki istotną rolę, a każdy darczyńca z osobna jest wyjątkowo ważny;
  • wpłacona kwota – w podziękowaniu zaznacz za jaką kwotę dziękujesz, niezależnie od tego, jak była ona wysoka. Darczyńca dobrowolnie dzieli się z nami swoimi środkami finansowymi – podczas gromadzenia funduszy liczy się więc każda suma;
  • słowa wdzięczności – postaraj się, aby słowa podziękowania dopasowane były do danego darczyńcy. Możesz użyć zwrotu takiego jak „to niesamowite, ile dobra napłynęło do nas prosto z Krakowa...” – wzmianka o mieście Wspierającego sprawi – podobnie jak imię – że podziękowanie będzie personalne, a dana osoba poczuje, że jej pomoc była w całej akcji bardzo istotna;
  • odpowiednia grafika – zawrzyj w swoim podziękowaniu niewielką, ale przykuwającą uwagę ilustrację, na widok której darczyńca będzie mógł się uśmiechnąć i przyznać, że okazanie wsparcia było dobrym krokiem. Może to być żartobliwy obrazek, ale i fotografia związana z organizowaną przez Ciebie zbiórką.

Słowo „dziękuję” możesz powtórzyć nawet kilkukrotnie – niech Wspierający wie, że jesteś mu szczerze wdzięczny, a jego pomoc okazała się wyjątkowo ważna.

Pamiętaj, że dziękować darczyńcom za okazane wsparcie warto nie tylko po zakończeniu zbiórki, ale również w trakcie jej trwania – najlepiej niedługo po otrzymaniu od danej osoby darowizny. Niezależnie od tego, czy udało się zebrać całą kwotę, czy zgromadzona jest dopiero niewielka część. Wspierającym miło będzie usłyszeć dobre słowo z ust organizatora– oni docenili Twój pomysł, niech więc sami też poczują się przez Ciebie docenieni.