Jak oszczędzać w stylu eko?

Jak oszczędzać w stylu eko?

Pandemia COVID-19 wywołała globalny kryzys ekonomiczny, ceny drastycznie idą w górę. Drożeje paliwo, a co za tym idzie w zasadzie wszystko inne. Ceny nieruchomości biją wszelkie rekordy. Nasza nowa rzeczywistość nie napawa optymizmem, więc aby przerwać ten kryzys trzeba przedsięwziąć odpowiednie kroki. Na szczęście jest parę prostych sposobów na to jak oszczędzać pieniądze, jednocześnie wpisując się w nowy eko trend - oto kilka wskazówek!

Gaś światło!

Frazes, który pewnie wszyscy słyszeliśmy w dzieciństwie od swoich rodziców - gdy przychodzi samemu płacić rachunki, łatwiej tego pilnować... Jest to zdecydowanie odruch, który warto sobie wyrobić. Podobnie warto uświadomić sobie, że urządzenia elektryczne w naszym domu nigdy nie śpią... W permanentnym stanie gotowości, czekają aż zechcemy ich użyć. Ale za tę swoją gotowość pobierają od nas opłatę - zużycie prądu, chociaż może niewielkie, jest całkowicie zbędne i w skali roku, przy kilku urządzeniach dość znaczne. Warto więc wyrobić sobie odruch wyłączania sprzętu gdy idziemy spać, lub gdy wychodzimy na dłużej z domu. Aby to sobie ułatwić, można kupić listwy i podpiąć kilka sprzętów w jednym miejscu, tak by jednym pstryknięciem rozwiązywać ten problem. Może być to nawet z pozytywnym skutkiem zdrowotnym dla nas, gdyż bliskie, stałe przebywanie w polu elektromagnetycznym, wywołuje niekorzystne zmiany na poziomie komórkowym. Nie chodzi o zabobony dotyczące sieci 5G, ale o faktyczny, potwierdzony badaniami niekorzystny wpływ pola energetycznego na organizmy żywe. Jeśli tylko możesz wymień komputer stacjonarny na laptopa, ma on kilkukrotnie mniejsze zużycie energii, a przy długotrwałej pracy przy ekranie, umożliwia dodatkowo zdrową dla kręgosłupa, częstą zmianę pozycji.

Nie oszczędzaj na jakości.

Jeśli zamierzasz kupić coś kosztownego, warto sprawę przemyśleć i dobrze zorientować się w ofertach. Jeśli masz taką możliwość, kup markowy sprzęt - nie ze względu na szpan, ale dlatego, że marka jest najczęściej gwarancją jakości. Jeśli kupujesz zabawkę dla dziecka, to dużo lepszym pomysłem będzie kupienie markowych klocków, które za 50 lat będą wyglądały jak w dniu zakupu, i posłużą kilku pokoleniom, niż tani, plastikowy szmelc, który rozpadnie się po tygodniu. Podobnie sprzęty elektroniczne, aby były ekologiczne, muszą być sprawne i dobrej jakości. Dlatego należy dbać, aby w przypadku wadliwego działania wymieniać je na nowe. Najbardziej eko jeśli chodzi o sprzęt AGD są te w kategorii A, A+ i A++. W przypadku awarii lepiej zainwestować jednorazowo i kupić nowy, niż nabywać używany, zdezelowany "okazyjny" sprzęt, który w ogólnym rozrachunku nie tylko wyniesie nas znacznie drożej, ale również znacząco zwiększy nasze zużycie energii. Jeśli zakup nowego, dobrego sprzętu przekracza Twoje możliwości finansowe, załóż zbiórkę internetową i w szybki, prosty sposób zdobądź fundusze.

Woda na wagę złota

Nasz kraj pustynnieje i drastyczne ograniczenie dostępności wody to tylko kwestia czasu. Oszczędzanie wody trzeba zacząć od drobiazgów - szczelne, niekapiące krany i złącza hydrauliczne, zakręcanie wody w trakcie mycia zębów, a najlepiej używanie kubka. Branie szybkich pryszniców zamiast kąpieli, używanie tzw. "szarej wody" czyli powstałej po myciu sprzętów, okien itp. do spłukiwania toalety. Zamiast standardowej końcówki prysznica warto zamontować perlator - urządzenie to napowietrza strumień wody, efektem czego objętość wody się zwiększa, a spłukiwanie detergentu z ciała czy włosów jest bardziej wydajne. Warto wyrobić sobie zwyczaj wykorzystywania wody kilkukrotnie, przykładowo woda użyta do mycia owoców, może być użyta do podlewania kwiatków. Jeśli mamy ogród lub balkon, warto zorganizować pojemniki do łapania deszczówki, która nie tylko jest darmowa, ale jest również miękka i znakomicie nadaje się do podlewania roślin. Naczynia zmywaj z głową - nie pod bieżącą wodą, bo wówczas zużycie robi się koszmarnie duże. Myj naczynia w misce z ciepłą wodą, a bieżącej używaj jedynie do spłukania mydlin. Najlepsze pod względem oszczędzania wody, energii i naszego czasu, będzie zakupienie zmywarki - chociaż to jednorazowo duży koszt, w ogólnym rozrachunku szybko się zwróci.

chłopiec pod prysznicem

Oszczędzaj ciepło.

Postaraj się tracić jak najmniej energii bez sensu - uszczelnij okna, wietrz krótko ale intensywnie, pamiętaj o skręcaniu ogrzewania jak Cię nie ma - warto pod tym względem zainwestować w termostat. Oszczędzaj również energię cieplną produkowaną przez Twoje ciało - zwiększ izolację aby powstrzymać ucieczkę ciepła - ubieraj się cieplej, przykrywaj kocami, rób przerwy na kilka szybkich ćwiczeń, żeby rozgrzać się zamiast ogrzewać całe mieszkanie. Nie przegrzewaj się, bo to niezdrowe, lepiej przyzwyczajać swój organizm do niższych temperatur, to dodatkowo poprawia ukrwienie i zwiększa odporność.

Recykling w duchu zero-waste

Pomyśl dwa razy nim cokolwiek wyrzucisz, wielu przedmiotom bowiem można podarować drugie życie poprzez łatwe przeróbki. Dodatkowo rzeczy, które Tobie się już nie przydadzą, może wykorzystać ktoś inny. Dzięki temu nie tylko nie wyprodukujesz śmiecia, ale dodatkowo ktoś inny zaoszczędzi środowisku zbędnego przedmiotu. Warto korzystać z grup wymiany sąsiedzkiej typu "uwaga, śmieciarka jedzie" gdzie można oddać niepotrzebne rzeczy, lub znaleźć sobie używane przedmioty, które nam się przydadzą. Temat zero-waste łączy wiele osób i na grupach tematycznych można znaleźć kreatywne sposoby na oszczędzanie poprzez przerabianie rzeczy pozornie bezwartościowych. Staraj się maksymalnie zużywać rzeczy jeśli nie możesz ich przerobić. Plastikowa butelka może służyć jako konewka do podlewania kwiatów, puste pudełka można wykorzystać do przechowywania różnych "przydasiów". Przed wszystkim segreguj śmieci! Około 30% śmieci które produkujemy nadaje się do odzysku, zmniejszamy tym sposobem objętość wyrzuconych odpadków, a więc swoje koszty, a dodatkowo chronimy planetę. Jeśli mamy ogródek, szczątki organiczne warto przeznaczyć na kompost i zyskać za jakiś czas doskonały nawóz do roślin. Zużyte baterie możemy oddawać w urzędach i instytucjach państwowych, gdzie zostaną odebrane i odpowiednio zutylizowane.

kobieta szyje na maszynie

Wielorazówki

To, co możliwe kupuj w wersji do wielokrotnego wykorzystania. Korzystaj z wielorazowych maszynek do golenia, bo wtedy jedynym śmieciem, jaki produkujesz raz na jakiś czas, są podlegające recyklingowi nożyki. Dla kobiet powstaje cała gama wielorazowych środków higienicznych, których użytkowanie wbrew pozorom może być znacznie łatwiejsze niż tych jednorazowych. Zabezpieczeniem na czas menstruacji, zyskującym coraz większą popularność ze względu na wygodę i bezpieczeństwo  jest kubeczek menstruacyjny. Coraz szerzej i łatwiej dostępny, jednorazowo kosztuje kilkadziesiąt złotych, ale może być używany 10 lat, więc inwestycja zwraca się bardzo szybko. Coraz szerzej dostępne są również podpaski wielorazowe, a nawet majtki menstruacyjne. Dla niemowląt i dzieci zamiast jednorazowych pieluszek można już bez trudu zakupić pieluszki wielorazowe, których użytkowanie staje się coraz łatwiejsze i mniej kłopotliwe, a przede wszystkim zdrowsze i bardziej eko. Szmatki i ściereczki do sprzątania również warto używać wielorazowo, wykorzystując skrawki starej odzieży. Wielorazowe powinny być również siatki na zakupy i pojemniki do przechowywania żywności. Idąc na zakupy, warto zabierać swoje pojemniki, dzięki czemu możemy kupić produkty bez zbędnego opakowania, taniej.

Homemade na topie!

Wiele rzeczy domowego użytku można przygotować taniej i bezpieczniej samemu - środki czyszczące produkowane przez duże koncerny, mogą być w łatwy sposób zastąpione odpowiednio przygotowanymi mieszankami sody oczyszczonej, boraksu, octu, szarego mydła i odrobiny olejku eterycznego. Nie tylko doczyścimy tym bez problemu wszelkie zabrudzenia, ale dodatkowo ograniczymy naszą ekspozycję na szkodliwą chemię, zawartą w kupnych preparatach, Podobnie jest z kosmetykami. Taniej zdrowiej i bezpieczniej wykonamy je sami w domu, a przechowując w lodówce zaoszczędzimy swojej skórze niepotrzebnych konserwantów.  Własnoręcznie możemy robić również prezenty dla bliskich i przyjaciół. Dzięki temu nie tylko zaoszczędzimy pieniądze - uprawiamy również domowy recykling, np. wykorzystując włóczkę ze starego swetra do zrobienia na przykład szalika czy czapki. Własnoręcznie zrobione przedmioty cieszą znacznie bardziej niż te, które po prostu kupimy. Warto poszukać kreatywnych pomysłów jak robienie mebli ze skrzyń i palet, czy papierowa wiklina, z której przy odpowiedniej determinacji wypleciesz niemal wszystko.

domowe środki czyszczące

Nie marnuj jedzenia!

Wyprodukowanie jedzenia obciąża świat, nie marnuj go!  Niemarnowanie zaczyna się na poziomie zakupów – rób listę i chodź na zakupy najedzony, wówczas kupisz mniej i rzeczy które faktycznie są Ci potrzebne. Warto planować obiady na cały tydzień, wówczas możesz jedną dużą paczkę włoszczyzny podzielić na dwie zupy, zamiast wyrzucać nadmiarowe warzywa. Jeśli zrobisz za dużo jedzenia – mroź co tylko możesz. Zostało odrobinę wina w butelce – zamroź je w foremce do lodu i przy okazji użyj np. do gotowania. Zostały 3 łyżki sosu na który nie masz już w tym momencie ochoty – wlej sos do woreczka i zamroź – będzie jak znalazł kiedy będzie trzeba zrobić szybki obiad. Małe porcje zupek dla dzieci można mrozić w silikonowych foremkach na muffinki i potem tylko wrzucać do garnuszka, kiedy potrzeba.

Żyjemy w świecie nadmiernie eksploatowanym przez człowieka. Dla dobra wszystkich, dla życia w zgodzie z własnym sumieniem i dla dobra naszego portfela, warto wprowadzić powyższe pomysły w życie. Jeśli na dobry początek oszczędnego-eko stylu życia, potrzebujemy zainwestować w odpowiedni sprzęt – nie wahajmy się poprosić o pomoc – załóżmy zbiórkę internetową i zbierzmy odpowiednią kwotę, która w ogólnym rozrachunku będzie korzystna dla nas wszystkich.