Jak gospodarować pieniędzmi by rachunki były zawsze zapłacone

Jak gospodarować pieniędzmi by rachunki były zawsze zapłacone

Zarządzanie finansami nie jest łatwe. Zwłaszcza na początku samodzielnego gospodarowania pieniędzmi bywa, że mimo niezłej wypłaty nie starcza do „pierwszego”. Na szczęście aktualnie dostępnych jest mnóstwo opcji dokształcenia się w tym zakresie. Dostępne są kursy internetowe, książki, grupy tematyczne na portalach społecznościowych i kanały na platformie You Tube. Typowym, kiedy analizujemy pod koniec miesiąca, na co poszła pensja, jest odczucie, że znaczna część pieniędzy po prostu się rozpłynęła w powietrzu i nic po niej nie zostało. Stosując kilka prostych technik, możemy temu zaradzić, a po jakimś czasie oszczędzanie i uważność przy wydawaniu pieniędzy wchodzi nam w nawyk i wszystko staje się łatwiejsze. Jeżeli w jakimś momencie będziemy potrzebować wsparcia finansowego, to zawsze możemy skorzystać z możliwości założenia zbiórki internetowej.

Cyfryzacja na topie

Ceny w sklepach internetowych są przeciętnie kilkanaście do kilkudziesięciu procent tańsze od cen tych samych produktów w sprzedaży stacjonarnej, ponieważ odpadają koszty utrzymania lokalu i zatrudniania personelu. Epidemia COVID-19 mocno zweryfikowała zasadność istnienia wielu sklepów i coraz więcej sprzedawców chcąc ratować swoje biznesy przenosi się z handlem do sieci. Dla konsumentów to korzystna sytuacja, bo rośnie oferta dostępnych online produktów. Dodatkowo platformy sprzedażowe jak allegro czy olx prześcigają się w coraz niższych cenach za przesyłki, rośnie liczba paczkomatów i usprawnia się sposób wysyłki towaru. Poza zakupami, w sieci funkcjonuje cała bankowość, która otwiera przed nami bardzo wygodne narzędzia, instruujące krok po kroku jak płacić rachunki przez Internet. Jeśli mamy jakieś stałe opłaty miesięczne, jak na przykład abonament telefoniczny, warto skorzystać z opcji zlecenia stałej opłaty w swoim banku. W ten sposób w ustalony przez nas dzień miesiąca aplikacja bankowa zrobi automatyczny przelew, uwalniając nas od konieczności pamiętania o tym. Tym sposobem nie przegapimy nigdy terminu płatności.

Ziarnko do ziarnka

Drobne kwoty składają się często na całkiem spore oszczędności, warto wyeliminować z codziennego życia niepotrzebne wydatki. Kapiący kran, nieszczelne okna, stara nieergonomiczna lodówka – to zjadacze małych, ale regularnych kosztów. Sprzęty pozostawiane w trybie czuwania (stand-by), ładowarki bez podłączonego sprzętu i tym podobne, zużywają energię, mimo że z nich nie korzystamy. Przy dużej ilości sprzętów w domu są to kwoty rzędu nawet kilku złotych dziennie. Dodatkowo sprzęty podłączone do prądu w czasie naszej nieobecności, w przypadku spięcia grożą pożarem. Pamiętajmy więc, aby wyłączać z prądu sprzęty, których aktualnie nie używamy, zadbajmy o szczelność instalacji wodnej i okien. Kwoty zaoszczędzone w ten sposób nie będą imponujące, ale ziarnko do ziarnka…

Przezorny zawsze ubezpieczony

Zaleca się, aby z każdej pensji odkładać 10-20% kwoty – na czarną godzinę, na emeryturę. Niestety żyjemy w niepewnych czasach i lepiej zabezpieczyć się samemu i ewentualnie po latach przekonać się, że nie było to konieczne, niż obudzić się z przysłowiową ręką w nocniku. Warto mieć oszczędności, kiedy nadarza się jedyna niepowtarzalna okazja, możemy na przykład zainwestować w coś, co w perspektywie przyniesie nam duże zyski, kupić wymarzony dom czy samochód za ułamek wartości, o ile dysponujemy gotówką natychmiast. Takie zaplecze finansowe daje ogromny komfort psychiczny. Jeśli nie mamy takich możliwości i trudno się nam zdyscyplinować do takich oszczędności, zawsze możemy szybko i bezproblemowo założyć zbiórkę internetową i podreperować budżet domowy. Zbiórka taka może dotyczyć zarówno zakupu jakichś potrzebnych przedmiotów i urządzeń, jak również spłaty zadłużeń, które na dłuższą metę są bardzo stresujące.

Uważność na zakupach

Jeśli kupujemy stacjonarnie, zawsze planujmy dobrze zakupy, róbmy listy i pilnujmy, aby kupować to, co jest nam faktycznie potrzebne. Jest to bardzo trudne, zwłaszcza, że sprzedawcy robią co mogą, aby oszukać nasz mózg. Sklepy organizuje się w taki sposób, aby przy wejściu było stanowisko ze świeżym pieczywem, tak aby pobudzić w nas apetyt. Głodny klient kupi więcej. Aby nie dać się oszukać, pamiętaj, aby się najeść i napić przed pójściem do sklepu. Gwarantuje to mniejszą podatność na takie triki. Wiele sklepów sieciowych oferuje tygodniowe gazetki z promocjami, w formie papierowej lub w postaci aplikacji na telefon. Warto się z nimi regularnie zapoznawać, wówczas można skorzystać z promocji i zaopatrzyć się w produkty, których potrzebujemy w znacznie obniżonych cenach.

Zero waste

Wykorzystujmy ponownie rzeczy, zamiast je wyrzucać! Stare ubrania i buty można przerabiać na wiele sposobów i nadawać im zupełnie nowy wygląd poprzez farbowanie, czy doszywanie różnych ozdób. Takie praktyki są ostatnio bardzo modne i można znaleźć w sieci masę kapitalnych pomysłów. Wykorzystać ponownie możemy również wszelkie plastikowe opakowania. Woreczki foliowe użyć jako worki na śmieci, plastikowe pudełka mogą posłużyć do przechowywania drobiazgów i „przydasi”, a plastikowe butelki można wykorzystać w ogrodzie, jako pojemniki na rośliny. Zero waste można stosować również w kuchni. Niezjedzone warzywa z obiadu, można przerobić na sałatkę, zupę krem, sos do makaronu, albo farsz do pierogów.

W dobie pandemii zostaliśmy zmuszeni do przeniesienia większości spraw domowych na wirtualne łącza. Ten system uprościł wiele spraw, a osoby do tej pory będące sceptyczne do takiej formy załatwiania formalności, przekonały się, że jest to wygodniejsze, szybsze i tańsze. Nawet kompletny laik może łatwo nauczyć się jak płacić rachunki przez Internet, jak robić zakupy, załatwiać sprawy urzędowe. Jeśli mimo stosowania technik oszczędzania, jesteśmy w finansowym dołku i brakuje nam kasy, żeby z niego wyjść, znakomitym pomysłem jest założenie zbiórki internetowej, aby tym sposobem podreperować domowy budżet i wyjść na prostą.