Domowe sposoby na: oczyszczanie organizmu z toksyn

Domowe sposoby na: oczyszczanie organizmu z toksyn

Oczyszczanie organizmu z toksyn to bardzo popularne hasło ostatniej dekady. Mamy poczucie, że współczesny świat przesycony jest „chemią”, bo używa się jej na każdym kroku – począwszy od ochrony upraw, przez zabezpieczenie zebranych plonów, po środki chemiczne używane do konserwowania żywności. Dodajmy do tego mocno przetworzone, ubogie w substancje odżywcze jedzenie, niedobory snu i ciągły stres. Czujemy się kiepsko, „zatruci”, wiecznie zmęczeni, podatni na infekcje. Tymczasem do tej pory nikomu nie udało się udowodnić naukowo, że jakakolwiek kuracja może faktycznie usunąć z naszych ciał jakiekolwiek toksyny. Diety cud i preparaty oczyszczające z toksyn to bardzo często zwyczajne naciąganie. Z toksynami radzi sobie znakomicie nasza wątroba! Nie znaczy to jednak, że uczucie „zatrucia” jest nieprawdziwe oraz że okresowy „detox” nie przyniesie nam korzyści – możemy sobie pomóc na wiele sposobów i to wszystko w domowym zaciszu!

kobieta trzyma koktajl oczyszczający

Niedobory

Bardzo często przyczyna naszego gorszego samopoczucia są niedobory różnych składników. Organizm próbuje się ratować i wymusza na nas coraz większy apetyt, aby w końcu uzupełnić to, czego nam brakuje. My w pośpiechu zaspokajamy głód byle czym i koło się zamyka. Trzeba jednak zachować rozsądek, bo producenci suplementów bombardują nas ze wszystkich stron reklamami preparatów, które wydają się być bardzo zachęcające – komplet witamin i minerałów w jednej maleńkiej kapsułce, wystarczy kupić, zażyć i już jesteśmy zdrowi. Niestety, to tak nie działa. Nawet jeśli będziemy łykać co rano garść suplementów nie zastąpi nam to prawidłowego żywienia. Jak to jednak rozwiązać? W jaki sposób w chaosie informacyjnym odnaleźć właściwe produkty i jak skomponować je tak, żeby nie pozbawić ich wartości odżywczych? Można po prostu poświęcić temu zagadnieniu odpowiedni czas i uwagę, zacząć od gruntownych badań, aby ustalić czego nam brakuje, jeśli niedobory jeszcze nie wystąpiły, warto zadbać o różnorodność w diecie. Musimy wybierać produkty „gęste” odżywczo, czyli takie, które zawierają dużo potrzebnych nam składników w niewielkiej objętości. Do takich produktów należy na przykład kasza gryczana. Jeśli czujemy, że nie mamy czasu ani sił na to, by samemu to weryfikować i komponować, kapitalnym rozwiązaniem może być dieta pudełkowa. Posiłki będą dostarczane codziennie pod nasz dom, skomponowane różnorodnie i z wybraną przez nas zawartością kalorii. Jeśli takie rozwiązanie przerasta nasz domowy budżet, warto założyć internetową zbiórkę pieniędzy i w ten sposób wesprzeć finansowo nasz pomysł lepszego zadbania o zdrowie

Wsparcie wątroby

Usuwanie toksyn z organizmu to zadanie naszej wątroby. Wątroba jest narządem o niebywałych możliwościach regeneracyjnych, ale ma swoje ograniczenia. Jeśli zanadto będziemy ją eksploatować , to w końcu się zbuntuje. Warto więc zadbać o nią, póki działa i ma się dobrze. Na rynku dostępna jest cała masa preparatów, wspierających wątrobę. Zwykle sięgamy po nie dopiero, gdy coś zaczyna nas pobolewać. Tymczasem można włączyć do swojego normalnego dziennego rytmu herbatki ziołowe, które świetnie poprawią samopoczucie naszej wątrobie. Zioło, które w ostatnim czasie wraca do łask – ostropest plamisty, wykazuje silne działanie odtruwające i oczyszczające. Poleca się jego picie przy ciężkim stłuszczeniu wątroby, zatruciu, zapaleniu związanym z infekcją wirusową wątroby, a także na uszkodzenia alkoholowe. Klasyk ziołowy w temacie dbania o wątrobę to mniszek lekarski – napar z mniszka ratuje nawet mocno już przemęczoną wątrobę, działa przeciwzapalnie, sciagająco i żółciopędnie. Do roślin wspomagających pracę wątroby należy również karczoch – napar z niego działa żółciopędnie, rozkurczowo, regeneracyjnie - wspomaga ją kompleksowo. Przy chorobach wątroby polecany jest również dziurawiec, mający doskonałe właściwości regenerujące. Wątrobę powinniśmy wspierać również dietą – nie przejadajmy się, ograniczmy tłuszcze zwłaszcza zwierzęce, zachowajmy umiar w spożyciu alkoholu i paleniu papierosów. Nie tylko nasza wątroba nam za to podziękuję.

kobieta pije oczyszczający napój

Czyste otoczenie

Na to najtrudniej nam wpłynąć, bo na to co nas otacza nie mamy do końca wpływu. Możemy jednak na kilka sposobów pomóc sobie złagodzić negatywny wpływ środowiska. Na co dzień ze wszystkich stron otacza nas masa plastiku, farb i innych sztucznych tworzyw, które niestety przez wiele lat od wyprodukowania i wyschnięcia – parują. Do powietrza w naszym domu trafiają toksyczne związki chemiczne, są to na tyle niewielkie ilości, że nikt się nimi nie przejmuje, tymczasem oddziałując na nas przez wiele lat, podtruwają nas bezustannie. Podobnie działa smog, odczuwalny szczególnie teraz, gdy zaczął się sezon grzewczy. Możemy w dwóch prostych krokach, bardzo niewielkim kosztem ograniczyć sobie te ekspozycję na szkodliwą chemię. Po pierwsze – aplikacja na telefon, pokazująca stężenie smogu w powietrzu. Dzięki temu możemy dostosować czas wietrzenia mieszkania i nie wpuszczać nadmiaru smogu. Drugi krok to zatrudnienie żywych „oczyszczaczy” powietrza. Rośliny takie, jak skrzydłokwiaty, draceny, sansewierie, paprotki, czy epipremnum złociste znane są ze znakomitych właściwości absorpcyjnych – wyłapują związki chemiczne z powietrza i unieszkodliwiają „wbudowując” w swoje liście. Piękna ozdoba mieszkania, która nie tylko produkuje nam tlen, jonizuje powietrze, ale również je oczyszcza! Do tego te gatunki należą do bardzo prostych w uprawie i poradzi sobie z tym nawet laik. Jeśli oczyszczanie powietrza przy pomocy roślin, to dla nas za mało, możemy zawsze zakupić elektryczny oczyszczacz powietrza, który oczyści powietrze nie tylko ze smogu, ale również kurzu, ograniczając nam konieczność częstego sprzątania. Oprócz powietrza zwracajmy również uwagę na to by zawsze uprać ubrania zanim je założymy po raz pierwszy, bo tkaniny w trakcie produkcji nasycane są wyjątkowo wstrętnymi środkami. Sprawdzajmy również skład kosmetyków, które używamy, wybierajmy atestowane i z jak najprostszym składem i krótka datą ważności. Na szczęście powstaje coraz więcej miejsc w sieci, gdzie można zweryfikować skład kosmetyków i wybrać te, które nie obciążą nas szkodliwą chemią.

Zapobiegać zamiast leczyć - zamiast zastanawiać się jak oczyścić organizm, lepiej zadbać o to, by ograniczyć naszą ekspozycję na to, co nas truje. Oczyszczanie dietą czy cudownymi preparatami nie jest możliwe, ale nie jest również potrzebne, bo nasza wątroba świetnie sobie z tym radzi. Warto ją w tym wspierać! Przeorganizujmy naszą dietę, zadbajmy o zdrowe otoczenie. Jeśli czujemy, ze pomoże nam w tym dietetyk, lub zakup profesjonalnego oczyszczacza powietrza, ale wahamy się ze względu na koszty – załóżmy internetowa zbiórkę i dzięki zebranym funduszom pozbądźmy się dylematów. W końcu zdrowie jest najważniejsze.