Dlaczego warto wspierać działalność organizacji pozarządowych?

Dlaczego warto wspierać działalność organizacji pozarządowych?

Organizacje pozarządowe w Polsce – i nie tylko – każdego dnia rozwiązują największe problemy społeczne i pomagają tysiącom ludzi. Z jakich jeszcze powodów warto wspierać ich działalność i w jaki właściwie sposób możemy robić to na co dzień?

Organizacje non-profit czynią wiele dobra

Organizacjom pozarządowym warto okazywać wsparcie choćby z powodu tego, ile dobra robią one każdego dnia. Stowarzyszenia i fundacje starają się rozwiązywać problemy społeczne ludzi z wszystkich zakątków Polski – zarówno większych grup mieszkańców, jak również pojedynczych podopiecznych. Poświęcają swoją energię i czas, aby komuś żyło się lepiej, z nadzieją na lepsze jutro. Organizacje non-profit, jak nikt inny zauważają potrzeby drugiego człowieka i chcą po prostu wspierać i osiągać swoje cele, nie myśląc o zyskach oraz zarobku – stąd też wzięła się ich nazwa. W zamian otrzymują znacznie więcej – czyjś szczery uśmiech, radość oraz wdzięczność. Całe dobro, które idzie w świat dzięki fundacjom i stowarzyszeniom, jest całkowicie bezinteresowne. Czynią one tak wiele dobra także dzięki swoim wolontariuszom i darczyńcom. Wspierając tego rodzaju organizacje, pomagamy też tym, których mijamy codziennie na ulicy, nie wiedząc, że potrzebują pomocy – seniorom, dzieciom z ubogich rodzin, uchodźcom, samotnym matkom czy chorym…

Oprócz wspierania organizacji non-profit, sami również możemy działać na rzecz osób znajdujących się w trudnej sytuacji życiowej. Wystarczy wybrać portal crowdfundingowy, uruchomić zbiórkę pieniędzy i sprawić, że dzięki tym działaniom na czyjejś twarzy pojawi się uśmiech!

Fundacje i stowarzyszenia potrzebują funduszy

Żadna organizacja pozarządowa nie jest w stanie prężnie działać bez środków finansowych. Jeżeli z kolei nie będą one działały, ludzie znajdujący się w trudnej sytuacji nie będą mieli do kogo zwrócić się o pomoc, a wiele problemów społecznych pozostanie bez odpowiedzi. To jeden z powodów, dla których warto je wspierać – organizacje non-profit potrzebują pieniędzy, aby móc prowadzić swoje działania na rzecz innych. To dzięki naszemu wsparciu mogą wykonywać swoją pracę – a praca w fundacji lub stowarzyszeniu to niezwykłe poświęcenie dla innych. Dostarczanie usług, m.in. dla chorych, starszych i ubogich mieszkańców Polski, wymaga odpowiedniego wkładu finansowego. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku pomocy w opłacaniu leczenia, rehabilitacji czy zakupu leków – fundacje i stowarzyszenia robią to w dużej mierze dzięki wsparciu finansowemu. Środki pochodzą nie tylko od Unii Europejskiej, samorządów czy z biznesu, ale i właśnie od darczyńców. Co jednak je wyróżnia? Organizacje pozarządowe nie chcą zysku dla siebie, lecz ciągłej realizacji swoich celów – i właśnie dlatego powinniśmy je wspierać w taki sposób, na jaki tylko możemy sobie pozwolić.

kobiety przygotowują paczki żywnościowe

Dzięki nim istnieją setki placówek dla potrzebujących

Organizacje pozarządowe w Polsce prowadzą aż 85 procent domów dla osób bezdomnych. Ponadto, zawdzięczamy im m.in. 36 procent hospicjów oraz 10 procent szkół podstawowych w naszym kraju. Dzięki nim funkcjonują również ośrodki sportowe, w których dzieci mogą realizować swoje pasje i rozwijać się w duchu aktywności fizycznej. Za sprawą działań organizacji non-profit rozwija się więc nie tylko obszar pomocy społecznej czy ochrony zdrowia, ale również sektor kultury, nauki oraz sportu. Gdyby nie fundacje i stowarzyszenia, wszyscy zamieszkujący prowadzone przez nich placówki zostaliby bez dachu nad głową, a dużą liczbę dzieci oraz nastolatków pozbawiłoby się możliwości nauki i rozwoju w swojej miejscowości. Zaangażowanie twórców i członków organizacji non-profit zadziwia każdego dnia – pomimo swoich innych obowiązków, są oni w stanie prowadzić ośrodki dla potrzebujących i poświęcać im tyle swojego czasu! Mając swój własny dach nad głową, wiemy, jakie to szczęście. Osoby potrzebujące niejednokrotnie mogą doświadczyć tego szczęścia wyłącznie dzięki działaniom organizacji pozarządowych. Nasze wsparcie finansowe pozwala fundacjom budować kolejne takie miejsca i dawać ciepły dom tym, którzy z różnych życiowych powodów zostali go pozbawieni.

Organizacje non-profit pozwalają nam uczestniczyć w życiu publicznym

Organizacje pozarządowe sprawiają, że jako obywatele możemy brać udział w życiu publicznym i walczyć o to, na czym nam zależy. Dzięki fundacjom i stowarzyszeniom bardzo często mają miejsce zmiany społeczne, które wpływają na wspólne dobro społeczeństwa. Organizacje non-profit reprezentują interesy Polaków, mówią o potrzebach oraz prawach człowieka – np. w kwestii osób niepełnosprawnych, mniejszości narodowych, etnicznych czy grup społecznych tworzonych na podstawie tożsamości płciowej. Konsultują projekty różnego rodzaju ustaw, promują swoje miejscowości i bacznie obserwują działalność władz. My sami, przynależąc do konkretnego stowarzyszenia, możemy jasno mówić o swoich poglądach na forum publicznym. Dzięki działaniom organizacji pozarządowych, los naszej planety, naszych przyjaciół zwierząt i nas samych może zmieniać się na lepsze – to kolejny powód, dla którego tak ważne jest wspieranie ich działalności. Czasem wystarczy nawet jedna symboliczna złotówka, aby zdziałać coś naprawdę wielkiego!

wolontariusz robi zdjęcie

W jaki sposób wspierać organizacje pozarządowe?

Wiemy już, dlaczego wspieranie organizacji non-profit jest tak ważne. A jak właściwie możemy pomagać w ich działalności? Podstawą jest wpłacanie darowizn, m.in. na organizowane przez nie zbiórki internetowe. Poza zbiórkami na rzecz podopiecznych, w sieci znajduje się również mnóstwo tych, które gromadzą fundusze na rozmaite projekty. Oprócz samych dobrowolnych wpłat, możemy również przekazywać swój 1% podatku na rzecz podopiecznych fundacji, co roku podczas rozliczeń podatkowych. Chcąc wspomóc działania fundacji oraz stowarzyszeń, sami również możemy organizować zbiórki, nawet w miejscach publicznych. Fundacja rejestruje każdą taką inicjatywę, co daje pewność, że jest ona całkowicie zgodna z prawem. Jeżeli mamy w domu przedmioty w dobrym stanie, z których już nie korzystamy, także możemy oddać je fundacjom – mowa tutaj o ubraniach, urządzeniach elektrycznych czy książkach. Są one przekazywane osobom, które nie mogą sobie na nie pozwolić – oddając je organizacjom niczego nie tracimy, a dzięki nam ktoś może zyskać ciepłe okrycie lub sprzęt umożliwiający naukę czy pracę. Wiele fundacji prowadzi również zbiórki żywności, m.in. w supermarketach – warto podzielić się wówczas kaszą czy mąką, która trafi prosto do uboższych rodzin z okolicy. Jak widać, pomoc organizacjom pozarządowym jest niezwykle prosta!

Organizacje pozarządowe w Polsce robią zbyt wiele dobra, aby mogły z dnia na dzień przestać istnieć. Warto wspierać je choćby z tego powodu – dzięki ich działalności ktoś może dostać szansę na lepsze życie, o którym dawno przestał nawet marzyć. Nie bójmy się wspomagać fundacji i stowarzyszeń – jeżeli działają legalnie, nie ma możliwości, abyśmy zostali oszukani. Wpłacajmy darowizny na zbiórki, organizujmy własne akcje na rzecz organizacji oraz potrzebujących i pokażmy, że dobro naprawdę się mnoży, kiedy się nim dzielimy!