Co zrobić, gdy zbiórka się zatrzyma?

Co zrobić, gdy zbiórka się zatrzyma?

Zwykle kiedy rusza nowa zbiórka, początkowo pojawia się dużo wpłat i zebrana kwota dość szybko rośnie. Bywa, że pierwsze wpłaty pochodzą od rodziny, znajomych i znajomych znajomych, którzy wpłacają większe kwoty przez sympatię, czy na zachętę. Zbiórka idzie w świat i wzbudza zainteresowanie. Najczęściej jednak, po kilku dniach, czy tygodniach ilość wpłat sukcesywnie spada, a założyciel zbiórki przeżywa kryzys, bo cel, do którego dąży zaczyna się oddalać. Im dłużej trwa zbiórka, tym trudniejsze może być nabranie ponownego rozpędu po takim kryzysie, dlatego trzeba przedsięwziąć odpowiednie kroki i działać przez cały czas trwania zbiórki dbając o jej dynamikę. Oto kilka pomysłów jak nie wypaść z gry!

Media społecznościowe to podstawa!

Każde udostępnienie w mediach społecznościowych to realne wspomożenie naszej zbiórki. Serwisy Facebook, Twitter i Instagram, są obecnie największą szansa na rozpropagowanie zbiórki nie tylko na skalę Polski, ale nawet świata. Nie znaczy to jednak, że samo jednorazowe wrzucenie swojej zbiórki na portale tego typu rozwiązuje sprawę! Algorytmy obsługujące serwisy społecznościowe nastawione są na prezentowanie użytkownikom najpopularniejszych, najlepiej „klikalnych” rzeczy. Trzeba systematycznie, regularnie powtarzać swoje apele, wrzucać i udostępniać na różne sposoby, tak, żeby poszerzać zakres wpływów naszej zbiórki. Należy pamiętać, że media społecznościowe jednym z najważniejszych kanałów przekazywania informacji o zbiórce.

Obraz wart więcej niż tysiąc słów

Wizualna strona zbiórki jest ogromnie ważna. Kluczowa jest dobra jakość zdjęć i filmów oraz właściwe dobranie ich treści tak, aby zachęcić ludzi do wspierania naszej zbiórki. Nie powinny być to same smutne, przytłaczające sceny. Ludzie nie lubią patrzeć na nieprzyjemne rzeczy i po prostu ominą naszą zbiórkę, dlatego trzeba to mądrze wyważyć. Dobrze zorganizowana oprawa graficzna może zdziałać cuda i zapobiec wyhamowaniu naszej zbiórki. Jest to rzecz na tyle ważna i mogąca przynieść nam znacząco większe wpływy, że warto poświecić na nią jakieś środki i zlecić to specjaliście – zatrudnić fotografa czy grafika. Jeśli zbiórka dotyczy celów charytatywnych, można poszukać osób, które zgodzą się wyświadczyć nam taką usługę za darmo. Jeśli to prywatna sprawa związana ze spełnianiem marzeń, rozkręcaniem biznesu itp. a nas nie stać na inwestycję w oprawę graficzną, można po prostu najpierw założyć mniejszą zbiórkę na taki cel i zebrać kapitał na start – organizację i obsługę zbiórki.

Działaj lokalnie

Nie zapominajmy, że istnieje życie poza siecią. Ograniczanie się do promowania zbiórki wyłącznie w Internecie zawęża naszą grupę docelową do osób aktywnych na portalach społecznościowych. Tymczasem całkiem sporo ludzi nie korzysta regularnie z Internetu i można zdecydowanie łatwiej trafić do nich poprzez bardziej tradycyjne formy rozprowadzania informacji – ulotki czy ogłoszenia na lokalnych tablicach ogłoszeń. Możemy za zgodą lokalnych sklepów czy firm porozwieszać ogłoszenia, czy zostawić ulotki, aby zwiększyć szansę, że trafimy na chętnych darczyńców. Ważne, aby takie ulotki i ogłoszenia wyróżniały się i przykuwały wzrok jakimś oryginalnym hasłem czy zdjęciem. W nawale informacyjnym, w jakim przyszło nam żyć, trudno się przebić bez dobrego pomysłu.

ogłoszenie o zbiórce

Dołącz do zbiórki bazarek

Bazarek jest atrakcyjną formą wspierania zbiórek i bardzo intensywnie nakręca ich dynamikę. Korzyści są wieloaspektowe. Osoby, które kibicują naszej zbiórce, ale nie stać ich na pomoc finansową, mogą przekazać niepotrzebne przedmioty na sprzedaż. Osoby, które kupują, mają jednocześnie satysfakcję, że kogoś wspierają, a z drugiej strony otrzymują atrakcyjny dla nich przedmiot. Dla założyciela zbiórki to kapitalna baza, dzięki której jest stała atencja w tym temacie. Trzeba oczywiście poświęcić temu odpowiednio więcej czasu, ale korzyści zdecydowanie przekraczają koszty. Warto o wsparcie bazarku zwrócić się do różnych firm lub artystów – dla nich będzie to świetna reklama, dla nas zysk finansowy i nakręcanie zbiórki. Technicznie można to rozwiązać w taki sposób, że osoba kupująca wpłaca na zbiórkę odpowiednią kwotę, a następnie przesyła dowód wpłaty osobie, która ten przedmiot wystawiła, wówczas sprawa pozostaje jasna i klarowna.

Aktualizuj!

Jeśli zauważymy, że zbiórka zwalnia, koniecznie dodajmy coś nowego. Dla osób angażujących się w naszą sprawę świetną zachętą do kolejnych wpłat jest regularna aktualizacja i prezentowanie rzeczy, na które zostają wydane zgromadzone pieniądze. Jeśli przykładowo ktoś założył zbiórkę na rozkręcenie warsztatu rzemieślniczego, to w ramach aktualizacji i zachęcania kolejnych darczyńców, powinien regularnie wrzucać zdjęcia i opisy do sprzętów i elementów wyposażenia, które kupił. Ucieszy to osoby wspierające zbiórkę i zachęci do kolejnych wpłat. Warto również rozważyć, czy nie rozbić potrzebnej kwoty na kilka mniejszych zbiórek. Takie rozwiązanie jest korzystne z dwóch powodów. Po pierwsze wchodząc z nową zbiórką mamy znowu efekt rozpędu. Przyciągamy uwagę czymś interesującym. Jeśli ktoś już raz kliknął naszą zbiórkę i ją pamięta, to nawet jeśli dodamy nowe zdjęcia, mamy znacznie mniejsze szanse na ponowne kliknięcie, niż kiedy wchodzimy z czymś zupełnie nowym. Nowe zdjęcia, nowy tytuł, nowy opis. Po drugie mniejsze kwoty są bardziej zachęcające. Z perspektywy darczyńcy, przy zbiórce na ogromną kwotę, nasza darowizna „znika” i nie ma po niej w zasadzie śladu, a przy niewielkiej kwocie, mamy większe poczucie sprawczości, co jest satysfakcjonujące.

Poszukaj wsparcia influencerów

W dzisiejszych czasach miarą popularności człowieka jest ilość followersów, czyli obserwatorów w serwisach społecznościowych czy na YouTube. Jest to o tyle niezwykłe, że absurdalnie wręcz popularną osobą może stać się ktoś całkiem zwyczajny, w zasadzie z dnia na dzień. Influencerzy często żyją ze swojej popularności i bardzo chętnie włączają się w różnego rodzaju pomocowe akcje i kampanie. Dodatkowo nakręca im to klikalność i pokazuje w lepszym świetle. Nawiązanie kontaktu z influencerem jest stosunkowo proste, bo są oni zwykle dostępni dla swoich fanów. Jeśli nasza zbiórka dotyczy celów charytatywnych, warto poszukać influencerów, którzy wcześniej angażowali się w taką formę pomocy. Nawet jedno udostępnienie naszej zbiórki przez taką osobę, może przełożyć się na ogromne wpływy finansowe i nakręcić ją tak, że siłą rozpędu „dokula się” do docelowej kwoty.

Skorzystaj z cudzych doświadczeń

Podejrzyj zbiórki na podobne cele. Spróbuj przeanalizować co składa się na ich sukces i wdrażaj to w swojej zbiórce. Może to być bezpośredni łapiący za serce opis, może regularne aktualizacje, piękne zdjęcia, a może zupełnie co innego. Warto również posłużyć się wiedzą osób, które doradzają w sprawie marketingu i crowdfundingu. W sieci dostępna jest masa materiałów instruktażowych. Warto również zainteresować się stronami związanymi tematycznie z naszą zbiórką. Jeśli zbieramy pieniądze na przykładowo powstanie lokalnej siłowni zewnętrznej dla mieszkańców, warto prowadząc zbiórkę udostępniać dodatkowo materiały związane z ogólnie pojętym fitnessem, ćwiczeniami, radami na zdrowy styl życia itp. To powoduje koncentrowanie uwagi naszych odbiorców na temacie, a my dodatkowo zbieramy doświadczenie i prowokujemy do ciekawych dyskusji.

Zbiórka ma prawo odrobinę zwolnić, to naturalne, nie pozwólmy jednak na to, aby się zatrzymała. Bądźmy aktywni i dbajmy, aby nie znudzić darczyńców. Skuteczna kampania na Facebooku czy innych serwisach, to taka, która jest dynamicznie moderowana. Zatroszczmy się o ładną oprawę graficzną. Jeśli czujemy, że nie jest to nasz żywioł, że nie umiemy sobie poradzić ze skutecznym prowadzeniem zbiórki, warto pomyśleć o skorzystaniu z usług profesjonalnego fotografa, czy o doszkoleniu się z zakresu finansowania społecznościowego. Można skorzystać z licznych, dostępnych online kursów i warsztatów prowadzonych przez specjalistów od marketingu. Jeśli nie stać nas na takie zaangażowanie w zbiórkę, warto pomyśleć o zrobieniu najpierw mniejszej, „treningowej” zbiórki, z której zebraną kwotę możemy przeznaczyć na doszkalanie się w zakresie prowadzenia zbiórek społecznych. Uzbrojeni w wiedzę i umiejętności, bez problemu poradzimy sobie z zebraniem satysfakcjonującej nas kwoty.