Będziński klub, o którym będzie głośno- Powiatowa Akademia Boksu im. Henryka Średnickiego

Będziński klub, o którym będzie głośno- Powiatowa Akademia Boksu im. Henryka Średnickiego

Kiedy pod koniec 2019 roku w Będzinie tworzono Powiatową Akademie Boksu, nieśmiało wierzono w jej sukces. Nikt nawet nie marzył wtedy, że w tak krótkim czasie, uda się zrobić aż tyle dobrego. Dziś, po ponad 2 latach działalności Akademia może pochwalić się współpracą z zawodowymi bokserami, a także osiągnięciami swoich wychowanków na arenie ogólnopolskiej.

Zajęcia dodatkowe dla młodzieży

Misja twórców była prosta: aktywować młodzież, zarażać pasją do boksu i w ten sposób stworzyć odskocznię dla nierzadko trudnej rzeczywistości.

Główna myśl i cel, jaki sobie założyliśmy to stworzenie Klubu, który zajmie się tzw. trudnymi dzieciakami, które z różnych względów nie są akceptowane w swoich środowiskach, jak również sprawiają kłopoty wychowawcze w szkole czy domu. Postanowiliśmy pomagać takim dzieciakom, wychowując poprzez uprawianie boksu.

- tak o misji Akademii mówi jeden z jej twórców, Andrzej Czerwiński.

Andrzej Czerwiński, podobnie jak pozostali założyciele PAB-u to społecznik. Wcześniejsza praca z młodzieżą dała mu obraz pogłębiającego się problemu, jakim jest brak aktywności fizycznej wśród dzieci i młodzieży. Większość nastolatków, często nie mając alternatywy, marnuje swój czas zalegając przed komputerem. W rejonie Będzina istnieją szerokie tradycje bokserskie, ale niestety nie były one kultywowane. Postanowiono to zmienić. Znajdując pasjonatów tego sportu, udało się stworzyć miejsce, gdzie trenować może każdy.

trening boksu w Będzinie

Darmowe treningi boksu w Będzinie

Dla PAB-u bardzo ważne było, aby młodzież mogła uczestniczyć w treningach bokserskich za darmo. Organizatorzy zadbali też o profesjonalny sprzęt i wykwalifikowaną kadrę szkoleniową. Całość wygląda naprawdę imponująco. Zajęcia w klubie to jednak coś więcej, niż tylko sport. Twórcom zależało, aby stworzyć miejsce - azyl, tzw. drugi dom. Dla dzieciaków z rodzin niepełnych lub przemocowych to często jedyna odskocznia od problemów. Klub kładzie duży nacisk na wychowanie młodzieży. Celem było stworzenie przestrzeni, gdzie może ona się czegoś nauczyć, porozmawiać i czerpać pozytywne wzorce. W klubie obok amatorów ćwiczą znani zawodowi bokserzy. Dzieciaki mają więc możliwość na jednej sali trenować i mierzyć się z takimi sportowcami jak: Jakub “Sosna” Sosiński, Kamil “Camilo” Młodziński, Marcin Siwy, Adrian “Banan” Dudek czy Adrian “Ares” Błeszyński. Są to dla nich niezwykle motywujące i inspirujące spotkania.

walka bokserska

Akcje charytatywne dla dzieci

Spora część wychowanków Domu Dziecka w Sarnowie regularnie uczestniczy w treningach bokserskich. Klub znając potrzeby tej młodzieży, objął placówkę swoim patronatem. Chcąc im pomóc, organizuje cykliczne akcje prezentowe na Święta, czy Mikołajki oraz wspiera dzieci szczególnie pokrzywdzone. Ponadto klub stara się  uczestniczyć w lokalnych wydarzeniach sportowych i akcjach społecznych. Podczas Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy na licytacje przekazali koszulki z autografami bokserów. Uczestnictwo w różnego typu akcjach charytatywnych to dla Powiatowej Akademii Boksu doskonała okazja, by nagłośnić swoje działania i pozyskać sponsorów. Każda złotówka przekazana na funkcjonowanie klubu to korzyść dla trenującej tam młodzieży.

Powiatowa Akademia Boksu w Będzinie uruchomiła zbiórkę funduszy w serwisie Pomoc.pl:

Pozyskane środki zostaną przeznaczone na ubezpieczenie, sprzęt, opłacenie opiekunów i szkoleniowców. Dzięki darowiznom i pomocy sponsorów klub może oferować darmowe zajęcia dla młodzieży, na które odpłatnie nie byłoby jej stać.

zespół taneczny

Zwycięzcy, o których będzie głośno

Ciężka praca zarówno zawodników jak i trenerów przynosi coraz lepsze efekty. Juniorzy w swoich kategoriach wagowych zostali odznaczeni m.in. tytułem Mistrza Śląska oraz Pucharem Polski, ponadto zespół juniorów zaistniał w Śląskiej Lidze Juniorów. Powiatowa Akademia Boksu w Będzinie jest obiecującym miejscem na sportowej mapie Śląska. Niewiele trzeba, aby stała się konkurencyjna rownież na mapie całego kraju. Klub w poszukiwaniu dotacji oraz możliwości rozwoju aktywnie współpracuje z najważniejszymi instytucjami na Śląsku, m.in. z  Polskim Związkiem Bokserskim, Śląskim Związkiem Bokserskim oraz Starostwem Powiatowym w Będzinie, Urzędem Miejskim w Będzinie i Powiatowym Urzędem Pracy. Wszystkie wydarzenia i akcje z udziałem zawodników można na bieżąco śledzić na oficjalnym faceboookowym profilu klubu: https://www.facebook.com/Powiatowa-Akademia-Boksu-im-Henryka-Średnickiego-w-Będzinie-106445967604262/

nagrodzeni bokserzy

Działalność organizacji pozarządowych w Polsce jest niełatwym zadaniem. Jednym z powtarzających się problemów są finanse. Nic więc dziwnego, że NGO tak często proszą o wsparcie poprzez organizowane zbiórki. Nie mniej jednak, ich działalność jest nieoceniona i potrzebna. Powiatowa Akademia Boksu w Będzinie to miejsce z jeszcze krótką historią. Od samego powstania tworzy ją jednak z ogromną pasją i zaangażowaniem. Przekazując swoją darowiznę na rozwój klubu - zapisujesz kolejne karty tej historii.