8 rzeczy, o których nie możesz zapomnieć w te Święta

8 rzeczy, o których nie możesz zapomnieć w te Święta

Przygotowania do Świąt Bożego Narodzenia mają w sobie coś magicznego. Jeszcze więcej magii jest jednak w samych Świętach. O czym nie zapomnieć w tym – i każdym kolejnym – roku, aby był to naprawdę wyjątkowy czas?

Świąteczny dobry uczynek

Święta Bożego Narodzenia to czas, w którym liczą się ludzie i wzajemne relacje. Na ulicy codziennie mijamy wiele osób, dla których jest to trudny okres. Ludzie chorzy, ubodzy, w kryzysie bezdomności – wszyscy potrzebują w tym czasie szczególnego wsparcia. Jeśli więc zastanawiasz się, o czym nie możesz zapomnieć w tegoroczne Święta – nie zapomnij o nich. Możemy zrobić naprawdę wiele na rzecz potrzebujących. Wrzucenie datku do puszki to kilka sekund – być może właśnie tych parę groszy pozwoli na zakup ciepłego posiłku? W wielu miastach w okresie świątecznym pojawiają się również specjalne lodówki, w których można zostawić jedzenie. Co roku zostaje go na naszych stołach mnóstwo. W tegoroczne Boże Narodzenie można więc podzielić się nim z potrzebującymi. Jeżeli chcesz pomóc Podopiecznym konkretnej fundacji, możesz wesprzeć internetową zbiórkę. Warto również uruchomić swoją własną, np. na rzecz osób bez dachu nad głową z Twojej okolicy. Taki drobny gest to najlepszy świąteczny prezent – i wyjątkowy dobry uczynek.

Wspólne dekorowanie pierników

Wigilijny poranek to idealny czas, aby całą rodziną zasiąść do wspólnego dekorowania pierników. Jeśli nigdy tego nie robiliście, w tym roku warto to zmienić. To wspaniała okazja do integracji, rozmów i śmiechu. Przystrajanie piernikowych ludzików i choinek zawsze sprawia mnóstwo frajdy! To idealne świąteczne zajęcie nie tylko dla dzieci, ale również dla rodziców oraz dziadków. Przygotuj więc niezbędne ozdoby do ciasteczek i zachęć do działania wszystkich członków rodziny! Do dekoracji przydadzą się zwłaszcza cukrowe perełki i śnieżynki, kolorowa posypka oraz pisaki ze słodkim lukrem. Całą rodziną puśćcie wodze fantazji i obudźcie swoje wewnętrzne dzieci. Powstaną wówczas prawdziwe piernikowe cuda! Część z nich będziecie mogli zjeść podczas kolejnych dni Świąt, a część – zawiesić na choince. To nie tylko pyszne słodkości, ale i klimatyczne ozdoby.

udekorowane pierniki

Dwanaście wigilijnych dań

Dwanaście potraw na wigilijnym stole to tradycja, którą kontynuuje się w Polsce od lat. Symbolizują one dwunastu apostołów lub dwanaście miesięcy w roku. Dania te różnią się w zależności od regionu. Kilka z nich można jednak spotkać w każdym polskim domu. To między innymi pierogi, zupa grzybowa, barszcz z uszkami czy kapusta z grzybami. Podczas Wigilii nie może zabraknąć również ryby, najczęściej karpia. A jak upiec karpia w piekarniku, aby zachwycał on swoim smakiem? Najlepiej przyprawić go solą, pieprzem, posypać czosnkiem i skropić cytryną. Przed umieszczeniem w piekarniku, warto położyć na nim jeszcze plasterki cytryny i kawałki masła. Nie trzeba wiele, aby ryba ta smakowała każdemu! Daniem wigilijnym, które zazwyczaj pojawia się w każdym domu, jest również kompot z suszu. Jedni wprost go uwielbiają, inni preferują nieco inne smaki. Warto jednak pamiętać, że w Wigilię powinno się spróbować wszystkiego. To jedyny taki wieczór w ciągu roku!

Rodzinny maraton świątecznych filmów

Wielu z nas co roku powtarza słynne słowa „nie ma Świąt bez Kevina!”. Trzeba przyznać, że jest to wspaniała „tradycja”. Nawet, jeśli nie będzie to „Kevin sam w domu”, a inny świąteczny film, warto obejrzeć go całą rodziną również w tegoroczne Boże Narodzenie. Filmy o tej tematyce pozwalają jeszcze lepiej wczuć się w tę szczególną atmosferę. To także świetna okazja do wspólnego spędzenia czasu z dużą dawką śmiechu. Jeżeli nie chcecie po raz kolejny oglądać Kevina, zobaczcie „Cud na 34. Ulicy” czy „Grinch – Świąt nie będzie”! To równie warte obejrzenia filmy, które uwielbiają zarówno najmłodsi, jak i starsi. Platforma Netflix również oferuje dużą ilość nowych świątecznych propozycji. Jedno jest pewne – świetnych tytułów na pewno nie zabraknie!

Świąteczny jarmark

Po świątecznym obiedzie warto wybrać się z całą rodziną na długi spacer. Pozwoli Wam on rozprostować kości i odpocząć chwilowo od świątecznych przysmaków. Dobrym kierunkiem okaże się bożonarodzeniowy jarmark organizowany w Waszym mieście. Wszyscy uwielbiają kolorowe budki pełne światełek, tradycyjnych potraw i wyjątkowych ozdób! Przechadzając się wśród nich z kubkiem aromatycznego napoju, można poczuć prawdziwy bożonarodzeniowy klimat. A jeśli dodatkowo prószy śnieg, atmosfera jest jeszcze bardziej magiczna! Odwiedźcie więc rynek Waszego miasteczka i sprawdźcie, jakie atrakcje czekają na mieszkańców w tym roku. Najpiękniejsze świąteczne jarmarki zobaczyć można zwłaszcza we Wrocławiu, Gdańsku czy Katowicach.

świąteczny jarmark

Świąteczna atmosfera we wnętrzach

Aby poczuć atmosferę Bożego Narodzenia jeszcze mocniej, nie zapomnij o odpowiednim udekorowaniu domowych wnętrz. Warto zaopatrzyć się w dodatkowe światełka do powieszenia w pokojach czy dekoracyjne gałązki choinkowe. Doskonałym pomysłem okażą się również świece zapachowe, np. o aromacie piernika czy cynamonu. Ich woń sprawi, że w całym domu będzie czuć Święta! Pojedyncze akcenty, takie jak pościel w renifery, ozdobne poduszki w śnieżynki czy świąteczne figurki, nadadzą mieszkaniu wyjątkowego uroku. W wielu domach przy suficie zawiesza się również jemiołę, pod którą symbolicznie całują się zakochani. Ma to przynieść szczęście i ogrom miłości w kolejnym roku. Możesz więc zawiesić kilka jej gałązek przy lampie, a na drzwiach wejściowych umieścić stroik. Będzie on stanowił urocze zaproszenie na wigilijną wieczerzę!

rodzina ubierająca choinkę

Nie musisz wydawać fortuny

Postaraj się w tym roku nie zapomnieć o prawdziwej istocie Bożego Narodzenia. Nie skupiaj się tak bardzo na prezentach – pomimo tego, jak wiele mówi się o nich w mediach i na reklamach. Upominki świąteczne to bardzo miły gest, jednak nie chodzi o to, aby tracić na nie wszystkie oszczędności. Dobrym rozwiązaniem są prezenty wykonywane samodzielnie, od serca. Możesz obdarować najbliższych własnoręcznie zrobionymi pierniczkami, uszytym na szydełku szalem czy albumem ze zdjęciami. To, że nie wydasz na podarunki fortuny, nie oznacza, że Święta nie będą udane. W Boże Narodzenie nie chodzi przecież o pieniądze. W tym roku nie skupiaj się więc na kosztownych prezentach. Pomyśl raczej o symbolicznym upominku - obecność znaczy dużo więcej.

Przede wszystkim – bycie razem

Wymienione wyżej czynności sprawiają, że atmosferę Świąt czuć jeszcze bardziej, jednak nie są one najważniejsze. Najistotniejsze, to nie zapomnieć w tym okresie o najbliższych. Czas spędzony z rodziną nie może równać się z żadnymi prezentami, pierniczkami czy świątecznymi ozdobami. To właśnie bliscy sprawiają, że jest to tak wyjątkowy moment w roku. Często to jedyna okazja do spotkania w dużym rodzinnym gronie. Dlatego tak ważne jest, aby wykorzystywać każdą chwilę Świąt na rozmowę i najzwyklejsze bycie obok siebie. Nie ma nic piękniejszego niż wymiana historii i wspólne śpiewanie kolęd w blasku choinkowych lampek. Żaden inny okres roku nie ma w sobie tyle magii, ciepła i radości. Nie zapomnij więc w nim o najbliższych. O sobie samym również – w wirze gotowania i sprzątania, pozwól sobie na chwilę wytchnienia. Święta mają przecież być czasem zatrzymania się.

Przygotowania do Świąt Bożego Narodzenia w większości domów idą już pełną parą. Nie jest jednak istotne, czy rozpocząłeś je w listopadzie, czy może zaczniesz dzień przed Wigilią. Najważniejsze, abyś w poczuł tę niepowtarzalną atmosferę i nie zapomniał o tym, o co naprawdę chodzi w Świętach. Jeśli będziesz pamiętał o sobie i bliskich, będą one prawdziwie magiczne! Postaraj się w tym roku pamiętać również o potrzebujących. Jeśli nie masz czasu zawieźć paczki do fundacji czy obdarować osób bezdomnych, możesz w kilka minut założyć internetową zbiórkę. Po tak dobrym uczynku, Boże Narodzenie będzie jeszcze piękniejszym czasem.