7 pomysłów na wspólne zabawy z psem

7 pomysłów na wspólne zabawy z psem

Psy stają się nam coraz bliższe i coraz więcej znaczą w naszym życiu. Właściciele są gotowi wydać każdą kwotę na leczenie swojego pupila, jeśli jest to konieczne. Medycyna weterynaryjna jest na coraz wyższym poziomie. Funkcjonują psie cmentarze, bo rośnie ilość osób, dla których zwierzę jest niemal tak ważne jak członek rodziny. Rynek zoologiczny oferuje nieprzebrane ilości akcesoriów i gadżetów, na które wydajemy fortunę, aby uszczęśliwić nasze psiaki. Tymczasem to, co najbardziej cieszy każdego psa to nasza miłość do niego, czas i uwaga którą mu poświęcimy. Pracując zawodowo mamy mniej wolnego czasu, mimo to ważne, by codziennie znaleźć choć chwilę na wspólną zabawę z pupilem  – będzie to korzystne dla obu stron - zabawa działa relaksująco i kojąco również na człowieka. Warto więc zainspirować się pomysłami na wspólną zabawę!

1. Ćwiczenia agility

Uwielbiane w Stanach Zjednoczonych, zyskują coraz większą popularność w naszym kraju – tory przeszkód dla psów. Zabawa polega na przebiegnięciu w określony sposób po torze przeszkód pokonując tym samym sekwencję kolejnych elementów takich, jak na przykład tunel, równoważnia, rządek palików itp. Najpierw każda przeszkoda ćwiczona jest osobno, a następnie zestawia się je po kolei i pies ma za zadanie jak najszybciej pokonać wyznaczoną trasę. To rewelacyjny trening zręczności, gibkości i pamięci dla psa. Dodatkowo znakomicie wspiera więź między opiekunem a psem. Placów do treningu agility stale przybywa w naszym kraju, jeśli jednak w miejscu naszego zamieszkania nie ma takich udogodnień, można zorganizować je na kilka sposobów – zorganizować je na własnym ogródku na własną rękę. Możesz wykonać je samodzielnie kupując gotowe sprzęty i odpowiednio przygotowane elementy lub z różnego rodzaju elementów z odzysku. Jeśli nie dysponujemy własnym terenem, warto pomyśleć o zorganizowaniu takiego placu w swojej okolicy – poinformować lokalną społeczność i założyć zbiórkę w celu sfinansowania wspólnej inicjatywy

2. Aportowanie

To znakomity sposób, żeby psa szybko i miło „wybiegać”. Nadmiar energii skumulowany w psie po całodziennym siedzeniu w domu znakomicie znajdzie ujście w tej zabawie. Gonienie za piłką jest ulubioną zabawą większości psów, chociaż niektóre potrzebują czasu żeby się tego nauczyć. Wymęczenie psa poza oczywistą korzyścią dla jego kondycji ma dodatkowo korzystne działanie – pies, który się zmęczy – ziaje, czyli oddycha z otwartym pyskiem. Taka sytuacja powoduje, że odczuwa pragnienie. Jest to odpowiedź na pytanie dla wielu właścicieli, którzy zastanawiają się, jak zachęcić psa do picia wody. Psy często jedząc głównie suchą karmę mają problem z właściwym nawodnieniem, przekłada się to na choroby nerek i złe ogólne samopoczucie, a pies, który intensywnie ziaje to pies, który zaraz po powrocie do domu zanurzy pysk w misce z wodą. Pamiętajmy, aby do aportowania używać zabawek dedykowanych psom. Nie wolno używać w tym celu patyków i kamieni, gdyż pies w ferworze zabawy może zrobić sobie nimi krzywdę. Do aportowania nie nadają się również popularne tenisowe piłeczki – ich szorstka włochata powierzchnia działa jak papier ścierny i uszkadza szkliwo na psich zębach. Również twardy plastik nie nadaje się do rzucania psu – plastikowe frisbee złapane w locie może złamać psu ząb albo samo pęknąć na ostre kawałki i w coś się wbić. Najlepsze będą specjalne gumowe piłki dobre jakościowo, kupione od znanego producenta i dedykowane konkretnie psom. Warto również pomyśleć o specjalnej rączce do rzucania piłek na dalsze odległości – można je obecnie dostać w każdym sklepie zoologicznym.

pies z piłką

3. Szkolenie specjalistyczne

Szkolenie rzadko kojarzy się z miło spędzonym czasem, ale wcale nie musi tak być -  jest to znakomity pomysł zwłaszcza na początku naszej wspólnej drogi z psem, bo od razu będziemy na właściwych torach i nabierzemy dobrych nawyków. Trener na szkoleniu pokazuje, jak bawić się z psem oraz, jak prawidłowo się z nim obchodzić, tłumaczy, jak wyegzekwować od psa pożądane zachowanie, jak właściwie przeprowadzić trening posłuszeństwa. Pies na szkoleniu znajduje się w otoczeniu innych psów i dzięki temu trener może fachowo ocenić jego reakcje i doradzić nad czym ewentualnie popracować. Ze szkolenia wychodzimy z wiedzą i bazą nowych elementów do treningu, które mogą stać się stałym elementem zabawy. Koszty szkolenia w zależności od jego zakresu mogą być różne, niekiedy bardzo wysokie, dlatego warto w takiej sytuacji rozważyć założenie zbiórki internetowej, aby wesprzeć swój domowy budżet.

4. Trening posłuszeństwa

Brzmi nieprzyjemnie, tymczasem dla psiego bezpieczeństwa i ludzkiego komfortu posłuszeństwo psa musi być odpowiednio wypracowane. Trening posłuszeństwa w formie zabawy może być rewelacyjnym sposobem na spędzanie czasu z psem – jednocześnie wspiera nasze dobre relacje i pozwala pupilowi wykazać się umiejętnościami. Co ćwiczyć? Przede wszystkim podstawowe komendy, które zapewnią psie bezpieczeństwo – uczymy przybiegania na wołanie, aby uniknąć problemu z łapaniem psa, kiedy na chwilę zostanie zwolniony ze smyczy, komendy „siad” i „waruj”, które są bardzo przydatne, gdy na przykład podróżujemy z psem komunikacją publiczną. Poza tym dla własnej i psiej przyjemności możemy nauczyć psa różnych sztuczek – „podaj łapę”, „turlaj się”, „goń ogon”, „udaj trupa”, „wskocz na ręce”, „przybij piątkę”, „daj buziaka” itd. Obecnie w Internecie możemy znaleźć masę pomysłów na psie sztuczki wraz z instruktażem, których można uczyć już kilkutygodniowe szczenięta. Aby zmotywować psa do takiej zabawy trzeba mieć dla niego jakąś nagrodę, początkowo najlepiej sprawdzają się różnego rodzaju psie smakołyki. Z czasem nagrodą staje się sama pochwała, kliknięcie specjalnym klikerem, czy chwila zabawy w przeciąganie liny czy aportowanie piłki. Najlepszą „karą” w tej zabawie (kiedy pies nie chce nas słuchać, jest zbyt agresywny lub ciągle szczeka) jest chwilowe zaprzestanie zabawy i ignorowanie psa – taka zmiana w naszym zachowaniu natychmiast uspokaja zwierzaka.

5. Tropienie

Dla psów węszenie jest równie przyjemne, jak dla nas czytanie czy oglądanie telewizji. Węch dostarcza psom ogromu wrażeń i angażuje ich myśli tak, że się nie nudzą. Jak możemy to wykorzystać w zabawie? Jest wiele opcji! Dużą popularność zyskują ostatnio maty węchowe, można taką matę kupić, lub niewielkim kosztem wykonać samemu – wystarczy kawałek siatki, na przykład wycieraczka, polarowa tkanina pocięta na ok 40 cm paski i trochę wolnego czasu. Polarowe paski przewlekamy przez kolejne oczka siatki i zawiązujemy w supełki tworząc polarowy gąszcz. W tym gąszczu następnie ukrywamy psie smaczki, a zadaniem naszego pupila będzie ich znalezienie. Smaczki można ukrywać w różnych miejscach na ogrodzie czy na trasie spaceru w lesie. Można również ukryć smakołyk pod jednym z kilku papierowych kubków i kazać psu wyszukać ten właściwy.

6. Siłowanie

Psy kochają zabawy oparte na kontakcie fizycznym, bardzo chętnie się siłują i przepychają z opiekunem – jak to zrobić tak, by nikomu nie stała się krzywda? Rewelacyjnie sprawdzi się nam szarpak, który pies chwyta zębami i mocuje się z nami. Nie musi to być kupiony w sklepie gadżet – możemy użyć liny lub kawałka starej szmaty – dźwięk dartego materiału dodatkowo pobudza psa do zabawy. Niesie to ze sobą pewne niebezpieczeństwo – jeśli nauczymy psa gryźć szmaty pewnego dnia może poszarpać nasze leżące w domu ubranie. Ważne jest również, aby po skończonej zabawie pozbierać wszelkie resztki, bo niektóre psiaki mają tendencję do połykania takich rzeczy. Należy pamiętać, aby w zabawie nie wyzwalać w psie nadmiernej agresji – jeśli widzimy, że jego zachowanie eskaluje w kierunku nadmiernej złoci, należy koniecznie przerwać zabawę. Zwłaszcza, jeśli bawi się z nami więcej niż jeden pies, może bowiem dojść do wzajemnej napaści psów lub pogryzienia nas – nie jest to zabawa dla każdego psa.

bawiące się psy

7. Co jeśli NAPRAWDĘ brak nam czasu?

Jest kilka opcji. Jeśli mamy dzieci, możemy połączyć przyjemne z pożytecznym i zamiast bawić się osobno z psem i dziećmi, połączyć ten czas i urządzić wspólną zabawę. Decydując się na psa do domu ,w którym są już dzieci koniecznie należy uwzględnić temperament danej rasy. Na stronach internetowych dla miłośników psów można znaleźć zestawienia mówiące jak wybrać najlepsze rasy psów dla dzieci. Prym wciąż wiodą takie rasy jak labradory, owczarki, beagle ale pojawiają się często też mniej popularne jak leonberger. Wspólne zabawy będą weselsze w takim mieszanym gronie – psiak będzie biegał z dziećmi, a nam pozostaje koordynacja rekreacji, aż wszyscy uczestnicy będą wystarczająco mocno zmęczeni… Świetnym pomysłem na wspólną zabawę dla psa i dzieci jest lekko przerobiona zabawa w chowanego – dzieci się chowają, a psiak musi je znaleźć. Warunkiem powodzenia tej zabawy jest wcześniejsze nauczenie psa imion dzieci – sama taka nauka może być fajną opcją na zabawę – uczenie psa imion ludzi i zabawek, tak by potem kazać mu ich poszukać. Jeśli nie mamy dzieci warto psiakowi zagospodarować jakoś przyjemnie czas kiedy nie ma nas w domu, żeby nie przykrzyło mu się czekanie. Świetne sprawdzą się w tym zadaniu zabawki do ukrywania smakołyków. Są to różnej wielkości i kształtu gumowe zabawki, które można wypełniać dowolnymi przysmakami, a pies godzinami będzie wygryzał i wylizywał zawartość.

Zabawa z psem jest ogromnie ważna zarówno dla zwierzęcia, jak i opiekuna – przełamuje nudę w życiu psa, które siłą rzeczy podporządkowane jest ludzkim standardom. Opiekunowi pozwala cieszyć się bliskością zakochanego w nim zwierzaka, daje ogromną satysfakcję i pozwala oderwać się od stresującej rzeczywistości. Warto więc poszukać zabawy, która będzie przyjemna i rozwojowa tak dla nas jak i dla naszego zwierzaka. Jeżeli marzy nam się forma aktywności z psem, która wymaga nakładów finansowych, warto założyć zbiórkę internetową i zebrać na ten cel potrzebne środki.