7 pomysłów na weekend majowy

7 pomysłów na weekend majowy

Corocznie, gdy zaczyna robić się ciepło, coraz częściej zaczynamy myśleć o podróżowaniu. Idealnym momentem, aby wykorzystać dobrą pogodę i wyruszyć w drogę jest weekend majowy. W ostatnim czasie izolacja i zamknięte granice, szczególnie dały nam wszystkim w kość. Wiele krajów nadal ma dosyć silne restrykcje związane z przyjmowaniem turystów i ciężko przewidzieć, jak sytuacja rozwinie się w maju. Mimo to nadal istnieje sporo możliwości, aby w ciekawy sposób spędzić majówkę.

Zaplanuj swój wyjazd trochę wcześniej lub improwizuj i na bieżąco decyduj, dokąd wyruszysz. Obojętnie, który sposób Tobie bardziej odpowiada, pamiętaj, że w takich inicjatywach może pomóc Ci crowdfunding. Wiele osób założyło zbiórkę i dzięki finansowaniu społecznościowemu odbyło najwspanialsze podróże swojego życia.

Zainspiruj się naszymi pomysłami na weekend majowy.

1. Kajaki na Kaszubach

Ten rejon Pomorza słynie z wielu rzeczy: z regionalnej kuchni (w tym przepysznej gęsiny), z cudownego folkloru, a także z pięknych rzek. Kaszuby są znakomitym punktem wypadowym dla amatorów spływów kajakowych. Niezależnie od tego, czy jesteś doświadczonym kajakarzem, czy chciałbyś dopiero rozpocząć swoją przygodę z tym rodzajem aktywności, będziesz zadowolony. Wytyczone trasy spływów są bardzo różnej trudności, więc na pewno uda Ci się dopasować coś do siebie. Krajobrazy tej okolicy są niezwykle malownicze, a infrastruktura dostosowana pod turystów. Jest tu wiele ośrodków wypożyczających odpowiedni sprzęt.

2. Nadbałtycki szlak rowerowy

Jeśli prawdziwy wypoczynek to dla Ciebie aktywność fizyczna, doskonałą opcją wyjazdową na weekend majowy będzie rowerowy trip po wybrzeżu. Jednym z miejsc, które warto zahaczyć, jest Świnoujście. Znajdziesz tu mnóstwo wypożyczalni rowerowych. Te okolice słyną z nadbałtyckiego szlaku rowerowo – pieszego. Ciągnie się on od Świnoujścia przez Ahlbeck i Heringsdorf, aż do Bansin. Daje on możliwość podziwiania jednego z najpiękniejszych odcinków wybrzeża Morza Bałtyckiego.

3. Szlak Orlich gniazd

Pomiędzy Krakowem a Częstochową rozciąga się jeden z najciekawszych szlaków turystycznych w Polsce. Szlak Orlich gniazd to doskonała propozycja dla miłośników historii, ale też fanów pieszych i rowerowych wędrówek. Na całej jego długości znajduje się szereg jurajskich warowni. Większość z nich wybudowano na ciężko dostępnych skałach wapiennych. Stąd też wzięła się nazwa traktu. Zamki miały swoje znaczenie strategiczne. Dzięki swojemu usytuowaniu miały pomagać w obronie bezpieczeństwa południowych granic Królestwa Polskiego. Jedne z najbardziej popularnych obiektów tego szlaku to zamek w Ojcowie i w Pieskowej Skale. Poza licznymi warowniami znajdują się tu też inne atrakcje, takie jak Maczuga Herkulesa, czy Pustynia Błędowska.

4. Narty w maju

W województwie zachodnio-pomorskim znajduje się Szczecinek, który słynie z szerokiej oferty sportów wodnych. Na jeziorze Trzesiecko znajduje się jeden z najdłuższych wyciągów do nart wodnych w Europie. Jego najdłuższy odcinek liczy aż 320 m, można na nim rozwinąć prędkość do 30 km/h. W Szczecinku jest mnóstwo wypożyczalni sprzętu, gdzie znajdziesz skutery, rowery wodne i kajaki. Jest to istna gratka dla amatorów wodnego szaleństwa.

5. Wiejska agroturystyka

Niezależnie od tego, czy jesteś fanem gór, morza, czy jezior w każdym z tych miejsc znajdziesz gospodarstwa agroturystyczne. Są one doskonałym rozwiązaniem na weekend majowy z dziećmi. Jeżeli marzysz, by odciąć się od zgiełku miasta i odetchnąć świeżym powietrzem, koniecznie musisz spróbować tego rozwiązania. Ekologiczne produkty, prosto z natury, łąki, jeziora lasy, a przy tym moc atrakcji dla najmłodszych. W wielu agroturystykach hodowane są wiejskie zwierzęta. Możesz spróbować jazdy konnej, nakarmić owce, czy opiekować się alpakami. Niektóre gospodarstwa są połączone ze spa, gdzie będziesz mógł skorzystać z różnych zabiegów relaksacyjnych i zadbać o urodę.

6. Historyczny Wałbrzych

W południowo-zachodniej części Polski, znajdziemy bardzo niepozorne miasto, które kryje w sobie dużo ciekawych atrakcji. Mowa o Wałbrzychu, położonym na Pogórzu Zachodniosudeckim i Sudetach Środkowych w pasmie Gór Wałbrzyskich. Poza piękną okolicą skłaniającą do pieszych wycieczek w samym mieście też nie będziemy się nudzić. Największą atrakcją jest Zamek Książ. Jest to trzeci co do wielkości zamek w Polsce. Znajduje się w sercu Książańskiego Parku Krajobrazowego i ma bardzo bogatą historię. W okolicy znajdziemy więcej wartych odwiedzenia miejsc, takich jak zamek Stary Książ, Rynek wałbrzyski, palmiarnia, papugarnia i liczne muzea.

7. Weekend majowy na Helu

Półwysep Helski to jeden z najbardziej zdumiewających półwyspów świata. Jeszcze w XVII wieku był jedynie wyspą. Z czasem przy pomocy natury i drobnego wsparcia siły ludzkiej stał się półwyspem. Dzięki sprzyjającym wiatrom jest prawdziwą gratką dla miłośników wind i kitesurfingu. Zjeżdżają się tu fani sportów wodnych z całego kraju i z zagranicy. Jeżeli jesteś wielbicielem historii, znajdziesz w okolicy mnóstwo umocnień i bunkrów z czasów II wojny światowej. Na Półwyspie Helskim mieści się też największe w Polsce fokarium.  Trudno się tu nudzić. Planując weekend majowy, na pewno warto obrać ten kierunek.

Współcześnie coraz chętniej podróżujemy za granicę. Przemieszczamy się dużo łatwiej i szybciej niż lata temu, a ceny lotów i samego pobytu są naprawdę konkurencyjne. Zapominamy więc, jak wiele niesamowitych miejsc mamy blisko siebie. W dobie pandemii, kiedy wyjazdy do wielu krajów są utrudnione, sporo z nas decyduje się pozostać w kraju. Weekend majowy jest doskonałą okazją, aby na nowo odkryć rodzime krajobrazy, a przy okazji wesprzeć polską turystykę w kryzysie. Sięgnij po nasze propozycje lub po prostu zainspiruj się do podróży po Polsce. A jeśli brakuje Ci środków na zrealizowanie takiego wyjazdu, skorzystaj z możliwości, jakie daje Ci nasz serwis i załóż zbiórkę.