5 powodów, dla których wolontariusze są niezbędni dla organizacji non-profit

5 powodów, dla których wolontariusze są niezbędni dla organizacji non-profit

Osoby angażujące się w wolontariat to nieoceniona pomoc dla każdej organizacji non-profit. Ich empatia i samozaparcie sprawiają, że życie wielu ludzi diametralnie się zmienia. Co robią wolontariusze i dlaczego są tak potrzebni w różnego rodzaju fundacjach?

Wolontariusze docierają do dziesiątek kolejnych osób

Dzięki wolontariuszom widoczność organizacji znacząco się zwiększa. Dzielą się oni swoim pozytywnym doświadczeniem z innymi – członkami rodziny, przyjaciółmi, znajomymi z pracy… Tym sposobem rośnie liczba osób z dobrą opinią na temat danej fundacji czy stowarzyszenia. Wolontariusze nie tylko docierają do nowych Darczyńców, ale i zachęcają kolejne osoby do wstąpienia do wolontariatu. To jeden z powodów, dla których warto publicznie doceniać ich za codzienną pracę. Jeżeli organizacja posiada profile w mediach społecznościowych, powinna publikować w nich zdjęcia i relacje z przebiegu różnych akcji. Dokumentowanie tej działalności pokaże odbiorcom, jak wygląda praca wolontariusza. Jednocześnie konkretne osoby zostaną publicznie docenione za swoje działania oraz zaangażowanie. Wolontariusze poczują się wówczas wyróżnieni i jeszcze chętniej będą opowiadać o swojej organizacji i pracować na jej rzecz.

wolontariusz robiący zdjęcia

Wolontariusze wspomagają rozwój organizacji

Niezależnie od tego, czym zajmują się organizacje pozarządowe, wolontariusze są w stanie pomagać im w osiąganiu kolejnych sukcesów. Dzięki ich wsparciu, fundacja lub stowarzyszenie może realizować większe ilości zadań i docierać do większej liczby beneficjentów. Wolontariusze często angażują się w takie kontakty i gwarantują beneficjentowi maksymalne wsparcie oraz poziom uwagi. Mogą oni wpływać na jakość usług danej organizacji, zwiększać jej wpływy i pomagać w realizacji nowych projektów. Co najważniejsze, najczęściej zależy im na tym równie mocno, co samym założycielom organizacji. Ich motywacja oraz chęci do wprowadzania zmian to klucz do sukcesu każdej organizacji non-profit!

Każdy wolontariusz to inne umiejętności

Wsparcie przy organizacji eventów plenerowych, praca z dziećmi i młodzieżą, pomoc prawna, zarządzanie dokumentacją… – oto, co robią wolontariusze każdego dnia. Niezależnie od tego, do którego z tych działań są oni potrzebni, organizacja bez trudu znajduje osoby, które radzą sobie ze swoimi zadaniami. Każdy z wolontariuszy działających w danej organizacji ma bowiem inne zdolności i kwalifikacje. Dzięki temu mogą oni dzielić się obowiązkami, aby każdy robił to, co potrafi najlepiej. Szeroki wachlarz umiejętności, jaki wolontariusze wnoszą do fundacji czy stowarzyszenia, wpływa na efektywność działań. Jeżeli dana organizacja potrzebuje opiekunów lub animatorów dla dzieci, może zwrócić się do osób z takim właśnie doświadczeniem. Jeśli z kolei potrzebne jest wsparcie medyków – może ona skontaktować się z miejscowym szpitalem i zapytać o chętnych do pomocy. Z pewnością chociaż jedna osoba zechce poświęcić na wolontariat kilka godzin tygodniowo. Często jest on doceniany w miejscu pracy – działalność pro-bono w CV pracownika może się więc okazać dużym plusem.

wolontariusze podczas eventu

Wolontariusze koordynują przebieg większości ważnych akcji

W przypadku wielu ważnych projektów i wydarzeń, organizacje non-profit mogą liczyć na swoich wolontariuszy bez obaw o jakąkolwiek „porażkę”. Działacze ci wyjątkowo dobrze koordynują przebieg wszelkiego rodzaju akcji, angażują się w ich organizację i kontrolują każdy najdrobniejszy szczegół. Gdyby nie dziesiątki wolontariuszy zachęcających do darowizn, efekty wielu tego typu eventów nie byłyby tak zadowalające. Wolontariusze pomagają w logistyce, przyciągają do organizacji kolejne osoby i zwiększają ilość wpłat. Jeżeli fundacja prowadzi ważną zbiórkę, działacze z wolontariatu nigdy nie pozostawiają jej bez echa. Nie tylko pomagają oni w jej wypromowaniu, ale i zakładają własne zbiórki. Dzięki temu zasięg akcji jest znacznie większy, a tym samym – rośnie liczba nowych Wspierających. Działania wolontariuszy owocują większą zebraną kwotą, a odbiorcy postrzegają organizację w pozytywny sposób.

Wolontariusze pomagają oszczędzać i zwiększać darowizny

Dzięki zaangażowaniu wolontariuszy, organizacja non-profit ma szansę zaoszczędzić tysiące złotych! Jak to możliwe? Samo zatrudnienie pracowników na ich miejsce generowałoby bardzo duże koszty. Pensja, składki na ubezpieczenie, premie, podwyżki… – działając z wolontariuszami, organizacja nie musi się nimi martwić. Działają oni bowiem całkowicie bezinteresownie – chcą pomagać i nie oczekują za swoje działania wynagrodzenia. Co więcej, wolontariusze często zgłaszają się do pomocy m.in. w Boże Narodzenie czy Wielkanoc. Dla pracownika byłby to jeden z płatnych dni wolnych. Organizacje angażujące wolontariuszy m.in. w pomoc w pracach budowlanych, mogą śmiało zrezygnować z zatrudnienia ekipy pomocników. Sytuacja wygląda podobnie w przypadku wolontariuszy w domach dziecka czy domach spokojnej starości. Wolontariusze pozwalają organizacji nie tylko zaoszczędzić, ale i przyczyniają się do zwiększenia ilości darowizn. Wkładając całe swoje serce w organizowane akcje, potrafią zachęcić niejedną osobę do stania się Darczyńcą. Oni sami również niejednokrotnie wspierają finansowo organizacje, dla których działają. To pokazuje, jak ważne jest docenianie działalności wolontariuszy. Z pozoru zwyczajne podziękowania za pracę i poświęcony czas, są jednak naprawdę ważne.

wolontariusz podczas eventu

Wolontariusze odgrywają w każdej organizacji non-profit niezwykle ważną rolę. Nie tylko pomagają jej rozwijać się i docierać do nowych Darczyńców, ale mają też wpływ na poprawę życia beneficjentów fundacji. Inwestowanie w ich rekrutację, pozyskiwanie i utrzymanie, przynosi masę korzyści – w pewnym momencie przekonuje się o tym każda organizacja!