5 powodów dla których warto pomagać?

5 powodów dla których warto pomagać?

Dla wielu pomaganie innym to coś tak naturalnego, jak oddychanie, czy sen. Dobre uczynki przychodzą im z łatwością, nie muszą dwa razy myśleć, by przytrzymać komuś drzwi lub podać szklankę wody. Badania pokazują, że udzielanie pomocy przynosi nam całkiem sporo korzyści. Czy jeżeli czerpiemy z tego benefity, nadal możemy mówić o bezinteresowności tych czynów?  

Pomagać można na różne sposoby. Nieprawdą jest, że wszystko zależy od zasobów portfela. Wiele osób, które nie dysponują środkami finansowymi udziela się charytatywnie, np. organizując eventy pomocowe. Robiąc zakupy starszej sąsiadce, pocieszając dziecko z rozbitym kolanem, czy zakładając zbiórkę na zakup karmy dla schroniska też inicjujesz dobre uczynki.

 

Zmniejszanie stresu

Osoby, które bezinteresownie angażują się w pomoc innym cieszą się lepszym samopoczuciem. Pomaganie uruchamia w mózgu układ nagrody, co powoduje produkcje dopaminy oraz endorfiny - hormonu szczęścia. Udzielanie wsparcia wyzwala pozytywne emocje i niweluje negatywne skutki stresu, takie jak wysokie ciśnienie krwi. Jak dowodzą badania, osoby, które systematycznie udzielają pomocy innym cieszą się lepszą kondycją psychiczną i lepiej radzą sobie w nerwowych sytuacjach.

Mniejsza samotność

Osoby, żyjące w pojedynkę są bardziej narażone na niektóre dolegliwości, takie jak wysokie ciśnienie krwi, otępienie czy atak serca. Decydując się pomóc komuś, automatycznie inicjujemy kontakt z drugą osobą. Wystarczy przeprowadzić niewidomą osobę na drugą stronę ulicy lub ustąpić miejsce w autobusie. Angażując się w bardziej wymagające formy pomocy, często otrzymujemy mobilizację do wyjścia z domu i nawiązywania relacji z innymi osobami. Człowiek jest z natury zwierzęciem stadnym, dlatego do prawidłowego funkcjonowania potrzebuje kontaktu z ludźmi. Mogąc liczyć na wsparcie życzliwych osób staje się szczęśliwszy. Pomaganie innym natomiast przyczynia się do tego, że w życiu pojawia się więcej pozytywnych ludzi. Innymi słowy, zdarza się więcej okazji do budowania dobrych relacji. Można powiedzieć, że im lepiej postępujemy, tym piękniejszy staje się świat.

śmiejące się kobiety na ławce

Bycie potrzebnym

Udzielanie pomocy daje poczucie bycia ważnym. Dbanie o innych i wspieranie ich pomaga znaleźć sens w życiu. Widząc, że nasza pomoc jest efektywna czujemy, że nasze czyny mają moc sprawczą i że rzeczywiście mają wpływ na drugiego człowieka. Jest to dodatkowym motywatorem do działania i pomagania. Widząc rezultaty udzielonej pomocy - czujemy satysfakcję, wzrasta nasza samoocena i nabieramy chęci do dalszego wspierania innych. Jedna pomoc generuje kolejną - rozpoczyna to reakcję łańcuchową.

Rozwój wrażliwości

Osoby, które decydują się na wspieranie innych inwestują też w swoją emocjonalność. Stają się czulsze na potrzeby drugiej osoby, rozwijają w sobie empatię. Dowiadują się też nowych rzeczy o sobie. Słuchając innych, uczą się mówić o własnych emocjach i problemach. Bardzo często nie umiemy tego robić, bo boimy się, że zostanie to odebrane jako słabość. W rzeczywistości jest odwrotnie - umiejetność wyrażania uczuć i proszenia o pomoc to ogromna siła.

Tworzenie lepszego świata

Każda pomoc może do nas wrócić. Jeżeli komuś pomożemy, a później sami będziemy potrzebować pomocy, też ją otrzymamy. Dzięki temu poznajemy nowych ludzi, a być może nawet przyjaciół. Pomaganie jest zaraźliwe i dzięki temu świat staje się lepszym miejscem do życia. Miejscem, gdzie ludzkie potrzeby maja znaczenie dla innych, liczy się człowiek, a nie tylko pieniądze, sukces i czubek własnego nosa. W takim świecie, w którym częściej zwracamy uwagę na potrzeby innych, a nie tylko na swoje, łatwiej być szczęśliwym.

Pomagając innym otrzymujemy bardzo wiele w zamian. Jeżeli mamy tego świadomość, ciężko mówić o 100-procentowej bezinteresowności. W praktyce jednak rzadko kto wie o tak dużej liczbie korzyści. Nawet jeżeli ktoś jest ich świadomy, mało prawdopodobne, aby było to głównym motorem jego działania. Pomagajmy zatem ile tylko możemy i jednocześnie czerpmy z tego, bo w rezultacie mnożymy samo dobro.

Świat nie jest łatwym miejscem. Wszyscy mają swoje problemy, każdy boryka się z trudnościami. Czasem są one zbyt duże i nie jesteśmy w stanie sami sobie z nimi poradzić. Ale przecież jesteśmy w tym wszystkim razem! I razem możemy zdziałać o wiele więcej. Jest mnóstwo osób potrzebujących pomocy. Jakim cudem pojedyncza pomoc może cokolwiek zmienić? Otóż od czegoś trzeba zacząć. Jedna złotówka wpłacona na zbiórkę funduszy przez sto osób to już całkiem niezła kwota.