17 sposobów jak dorobić na studiach

17 sposobów jak dorobić na studiach

Utrwalony w polskiej rzeczywistości stereotyp biednego studenta coraz bardziej się dezaktualizuje. Student jest atrakcyjnym materiałem na pracownika i istnieje aktualnie mnóstwo możliwości na zarobienie dodatkowych pieniędzy w trackie studiów.

1. Korepetycje

Udzielanie korepetycji przez studentów jest powszechnym zjawiskiem. Trudno o lepszego korepetytora, od kogoś kto nadal doskonale pamięta niższe szczeble edukacji, jednocześnie specjalizując się już w jakiejś określonej dziedzinie. Uprzywilejowani się w tym względzie studenci politechnik, ponieważ przedmioty ścisłe przysparzają uczniom najwięcej problemów i korepetytorzy są rozchwytywani. Jednak bez problemu można znaleźć chętnych do nauki biologii, historii, geografii czy języka polskiego. Studenci filologii języków obcych, są szczególnie oblegani, największe jest oczywiście zapotrzebowanie na język angielski, ponieważ jest obecnie najważniejszym narzędziem komunikacji międzynarodowej. Indywidualne nauczanie w zakresie języków obcych dotyczy nie tylko dzieci, ale i dorosłych w każdym wieku. Ogromnym plusem epidemii koronawirusa, jest większy dostęp narzędzi do pracy zdalnej, przez co aktualnie większość korepetycji nie wymaga od korepetytora dojazdu do ucznia i znacząco zwiększa zasięg oferty, bo nic nie stoi na przeszkodzie, aby udzielać korepetycji online dziecku z innego województwa. Duży plus tej pracy, to elastyczność godzin pracy, dzięki czemu może ją wykonywać student studiów dziennych.

2. Call Center

Praca „na telefonie” jest świetną opcją dla osób potrzebujących elastycznych godzin pracy. Nie wymaga kwalifikacji, bo każdy pracownik przechodzi odpowiednie szkolenie, ale to praca z klientem, więc zdecydowanie przydadzą się zdolności negocjacyjne, cierpliwość i kultura osobista. Pensja zależy od ilości przepracowanych godzin, co jest dobrym rozwiązaniem biorąc pod uwagę, że studenci mają nieregularną ilość wolnych godzin – w czasie sesji egzaminacyjnych mogą pracować po prostu mniej nie musząc tego negocjować z pracodawcą. Praca tego rodzaju bardzo rozwija w kwestiach kontaktów międzyludzkich.

3. Inwentaryzacje w sklepach

Zliczanie towaru to szybki pomysł na zastrzyk gotówki dla studentów studiów dziennych. Praca nie jest trudna, ani obciążająca, chociaż niedogodnością może być to, że odbywa się w późnych godzinach po zamknięciu sklepu. Najczęściej stawka za taką jednorazową akcję spisu towaru to zarobek rzędu 100 zł na rękę

4. Korektor, copywriter, tłumacz

Taka praca zdalna to szczególna gratka dla studentów studiów humanistycznych, ale nie tylko, bo korekcja tekstów specjalistycznych z różnych dziedzin wymaga często od korektora posiadania wiedzy z tego zakresu. Chociaż najczęściej to po prostu uważne przeglądanie tekstu w celu wyłapania wszelkich niedociągnięć językowych. Praca copywritera a więc pisanie zleconych tekstów, które podbijają widzialność stron internetowych w wyszukiwarce, może być bardzo przyjemną pracą dorywczą o ile posiadamy umiejętności zgrabnego formułowania tekstu. Wreszcie tłumaczenia. Tu brylują oczywiście studenci filologii różnych języków, jednak niekoniecznie. Do tłumaczeń np. etykiet kosmetyków, czy artykułów spożywczych nie jest potrzebna perfekcyjna znajomość języka.

5. Kolportaż materiałów drukowanych

A więc po prostu roznoszenie ulotek. Jest to świetna opcja dla osób zestresowanych i przemęczonych nauką, które potrzebują zająć się czymś niewymagającym zaangażowania umysłowego. Praca jest prosta i nie wymaga absolutnie żadnych kwalifikacji. Sporym minusem mogą być kapryśne warunki pogodowe oraz częsta niechęć ze strony osób, którym próbuje się wręczyć ulotkę.

6. Weekendowe eventy

Weekendy to czas różnego rodzaju imprez masowych. Jest to kapitalna okazja dla studentów studiów dziennych, którzy najczęściej weekendy mają wolne. Praca taka może mieć bardzo wiele odsłon – od rozstawiania sprzętów, organizowania stoisk, przez ich obsługę, pilnowanie porządku, aż po sprzątanie po zakończeniu imprezy. Jest to najczęściej całkiem niezły zarobek przy stosunkowo niewielkim nakładzie pracy. Warto się zapoznawać z ogłoszeniami o nadchodzących imprezach branżowych, które często pojawiają się na tablicach ogłoszeń w budynkach uczelni. Udział w takiej imprezie w charakterze pomocy technicznej, może być świetnym przyczółkiem, do nawiązania kontaktów biznesowych. Mogą one zaowocować w przyszłości.

7. Promocje

Często powiązane z weekendowymi eventami akcje promocyjne. Jest to praca w której dobra prezencja ma duże znaczenie i jest najczęściej dedykowana kobietom. Hostessa ma zachęcić do kupna danego towaru, więc szeroki uśmiech w trakcie jego prezentacji jest szczególnie ceniony. Osoby dobrze odnajdujące się w tego rodzaju zleceniach i doświadczone zarabiają nawet 1000 zł dniówki, jednak przeciętnie to ok 100-200 zł na rękę.

8. Babysitting

Opieka nad dziećmi to nie jest łatwy chleb, ale jeśli ktoś się w tym odnajduje, może to być całkiem przyjemna praca dorywcza. W przypadku studentów dziennych raczej nie wchodzi w grę opcja regularnej niani, a raczej doraźnej pomocy przy dzieciach jeśli okoliczności tego wymagają, na przykład rodzice gdzieś wychodzą wieczorami. Szczególnie chętnie są w tej pracy zatrudniane studentki studiów pedagogicznych, chociaż niekoniecznie. Praca ta wiąże się oczywiście z bardzo dużą odpowiedzialnością i nie każdy ma do niej predyspozycje.

9. Rękodzieło

Produkty rękodzielnicze zyskują na popularności w szokującym tempie, Polska jest w tym trendzie nadal trochę opóźniona, ale widać, że u nas również rękodzieło zaczyna być odpowiednio cenione. Powstaje coraz większa ilość serwisów internetowych, które gromadzą i wspierają rękodzielników umożliwiając sprzedaż swoich towarów. W zależności od tego co zamierzamy wytwarzać, może się okazać, że konieczne jest zainwestowanie jakieś kwoty na początek – zakup materiałów, narzędzi, warsztaty doszkalające i tym podobne. Jeśli to za duża rzecz na studencką kieszeń, znakomitym pomysłem będzie założenie na ten cel zbiórki internetowej typu startup. Warto o tym pomyśleć, tym bardziej, że taka dobrze rozkręcona inicjatywa będzie mogła zaowocować również po ukończeniu studiów.

10.  Zajęcia dla dzieci

Bardzo szybko rozwijająca się dziedzina edukacji wczesnoszkolnej, na którą jest przeogromne zapotrzebowanie. Aby zostać animatorem, czy prowadzić zajęcia tematyczne z różnych dziedzin nauki, nie trzeba posiadać wykształcenia pedagogicznego. Dużo ważniejsze są predyspozycje osobowe, bo nie każdy się do takiej pracy nadaje. Pojawia się coraz więcej firm oferujących różnorodne atrakcje dla dzieci, można się „zaczepić” w takiej firmie, lub spróbować samodzielnie stworzyć ofertę edukacyjną i zaproponować zajęcia przedszkolom czy szkołom podstawowym.

11.  Kelner, barman

Jedne z częściej podejmowanych przez studentów stałych profesji – zmianowy tryb pracy umożliwia dostosowanie jej do planu zajęć i zapotrzebowania. Często wieczorny/nocny zakres godzinowy sprawia, że mogą się jej podejmować również studenci studiów dziennych. Ze względu na duże rotacje pracowników są to stanowiska na które jest ciągłe zapotrzebowanie, więc nie ma większych problemów, aby taką pracę dostać. Jest ona często nieźle płatna (plus napiwki) należy jednak pamiętać, że jest ona wymagająca i często wiąże się ze stresem.

12.  Sklepy internetowe

Prężnie rozwijająca się w pandemii działka handlu, zapotrzebowanie na pracowników rośnie. Jest to zajęcie wymarzone dla osób celujących w pracę zdalną, potrzebujących elastyczności i chcących pracować w wybranym przez siebie czasie. Praca polega na wystawianiu przedmiotów, kontakcie z klientem, formułowaniu ofert na allegro czy olx. Nieskomplikowana i możliwa do połączenia ze studiami dziennymi jak i zaocznymi.

13.  Kina

Restrykcje epidemiologiczne powoli zwalniają i również kina ruszą niedługo pełną parą. Typowo praca wieczorowa, przyjemna i niewymagająca, szczególna gratka dla miłośników kinematografii. Mimo, że ludzie przychodzą zwykle do kina w dobrych nastrojach, trzeba przygotować się na różnych klientów, zdecydowanie w tej pracy również przyda się cierpliwość.

14.  Kurier

Dostawy to kolejna branża, która w trakcie pandemii rozkwita. Zapotrzebowanie na kurierów i dostawców jest ogromne, jest to opcja zarówno dla osób zmotoryzowanych, jak i dla wielbicieli rowerów. Stawki godzinowe są całkiem przyzwoite, a w zależności od branży, w której zamierza się wykonywać dostawy, można negocjować bardzo elastyczne godziny pracy.

15.  Wyprowadzanie psów, robienie zakupów

Nie jest to bardzo duży zarobek, ale może być fajny, stały przypływ gotówki za nieskomplikowane zadanie. Jeżeli lubisz spacerować i kochasz zwierzęta, zorientuj się czy w Twojej okolicy nie ma osób potrzebujących pomocy przy wyprowadzaniu psów, na przykład ze względu na pracę czy stan zdrowia. Podobnie rzecz się ma w kwestii robienia zakupów. Starsze osoby bardzo często mieszkają w starych kamienicach bez wind i chętnie zapłacą kilka-kilkanaście złotych za pomoc w robieniu zakupów.

16.  Ochrona

Pilnowanie czegoś, to idealna praca dla osób chcących w spokoju poczytać książkę. Nieograniczona ilość wolnego czasu, który znakomicie można zagospodarować przygotowywaniem się do zajęć. Praca ta wymaga stałej gotowości na interwencję i wchodzenia w nieprzyjemne interakcje z osobami potencjalnie niebezpiecznymi, z tego powodu jest zwykle dedykowana mężczyznom.

17.  Stypendia

Studencie – jeśli chcesz poświęcić się studiom i nie rozpraszać dodatkową pracą, poszukaj informacji o dodatkowych stypendiach. Oferta ta jest coraz szersza, specjalne stypendia funduje Ministerstwo Edukacji Narodowej, ale również można zdobyć różnego rodzaju dofinansowania unijne. Uczelnie chętnie wspierają najlepszych studentów, więc warto zorientować się w tej sprawie już na początku studiów.

Jakiejkolwiek pracy podejmujemy się w trakcie studiów – nie tylko dowiadujemy się jak dorobić, zyskujemy doświadczenie, uczymy się nawiązywać kontakty i rozwiązywać problemy - to świetne przygotowanie do dalszej kariery. Jeśli mamy pomysł na własny biznes, ale brakuje nam niezbędnego kapitału na start, lub jeśli po prostu jeszcze nie zorientowaliśmy się co chcemy robić. Warto założyć zbiórkę internetową, aby podreperować budżet i dać sobie nowe możliwości.

1