Sposoby na brak czasu wolnego

Sposoby na brak czasu wolnego

Statystyczny Polak w dni powszednie nie ma dla siebie ani chwili czasu wolnego, a zdarza się, że brakuje mu go i w weekend. Żyjemy w ciągłym biegu, zapominając o sobie samym w wirze codziennych obowiązków. Co zrobić, aby każdego dnia znaleźć choć krótki moment na odpoczynek i ulubione czynności, niezwiązane z pracą zawodową czy zajmowaniem się domem?

Planowanie i organizacja czasu

Codziennie przed spaniem warto usiąść przy kalendarzu lub czystej kartce papieru i rozpisać zadania na kolejny dzień. Dlaczego? Często właśnie brak planu sprawia, że nie mamy dla siebie wolnej chwili. Poświęcamy zbyt dużo czasu rzeczom, które są mniej istotne, przez co brakuje nam go na te ważniejsze. To z kolei sprawia, że rozciągamy je na cały dzień i wieczorem nie mamy już ani chwili na odpoczynek. Planowanie nie jest dla każdego, jednak sukcesywne odhaczanie czynności, które mamy już za sobą, bardzo motywuje. Im szybciej je skończymy, tym szybciej będziemy mogli odpocząć! Warto zorganizować je tak, aby wieczorem zostały nam dwie lub trzy godziny na całkowity relaks, w postaci ulubionego serialu, spaceru czy wyjścia z przyjaciółmi. Czas wolny znajdzie w swoim życiu każdy – wystarczy odpowiednio zorganizować sobie dzień! Pomocny może okazać się również plan rozwoju osobistego. Pozwala on nie tylko pracować nad sobą, ale i nauczyć się zarządzania czasem.

Technologie, które pomogą zyskać czas

Jeśli na co dzień brakuje nam wolnego czasu, możemy pomóc sobie nowoczesnymi technologiami. Jeżeli aplikacja mobilna banku pozwala nam załatwiać sprawy, z którymi wcześniej udawaliśmy się do oddziału – zacznijmy z niej korzystać. Zapłacenie rachunków przez Internet zajmuje zaledwie kilka minut! Zakupy online to również ogromna oszczędność czasu – wchodzimy na stronę internetową, kupujemy to, co jest nam potrzebne i czekamy na przesyłkę do paczkomatu bądź wizytę kuriera. Idąc do centrum handlowego, niejednokrotnie spędzamy tam cały dzień, po czym… wychodzimy z pustą torbą. Zmarnowany czas już nie wróci, a my następnego dnia wracamy do galerii i sytuacja się powtarza. Korzystanie w prawidłowy sposób z nowoczesnych technologii, które oferuje nam dzisiejszy świat, może naprawdę pomóc nam odzyskać czas wolny dla siebie i bliskich!

Jeżeli nie posiadasz odpowiedniego sprzętu, który pomógłby Ci załatwiać bieżące sprawy przez Internet, warto założyć zbiórkę. Wokół jest wielu ludzi, z których pomocą szybko zgromadzisz środki na ten cel!

Odłożenie telefonu

Bardzo często mówimy, że brakuje nam w życiu czasu wolnego, jednak okazuje się, że codziennie spędzamy nawet kilka godzin na przeglądaniu mediów społecznościowych i monotonnym przewijaniu ekranu. Ten czas to właśnie nasz czas wolny, tylko niewłaściwie spożytkowany. Telefon każdego dnia zabiera nam go mnóstwo, a minuty spędzone na korzystaniu z Internetu biegną w ekspresowym tempie. Gdyby tak spróbować odłożyć smartfona i spędzić tę chwilę w inny sposób? Można wykorzystać ją znacznie lepiej i produktywniej! Smartfony, telewizja, memy, filmiki – wszystko to marnowanie czasu, chyba że to zaledwie niewielka część naszego dnia, która zwyczajnie poprawia nam humor i pozwala się zrelaksować. Ważne, aby znać umiar – w innym wypadku cały czas wolny, który można byłoby przeznaczyć na spotkanie z bliskimi, wyjście do kina czy jogging, przepada w mgnieniu oka.

mężczyzna przeglądający telefon komórkowy

Czas w komunikacji miejskiej

Jeżeli w pracy spędzamy większą część dnia, a po powrocie do domu zmęczeni kładziemy się spać, chwilę dla siebie znajdźmy podczas drogi powrotnej. O ile tylko wracamy z pracy komunikacją miejską, już mamy w ciągu dnia idealny moment, aby wyjąć z torby książkę i oddać się przyjemnej lekturze! Taką drogę do domu zazwyczaj spędzamy przeglądając w telefonie Facebooka lub Instagrama. Warto to zmienić – nasze powroty z pracy staną się znacznie przyjemniejsze, a my automatycznie odnajdziemy chwilę na coś, co lubimy robić. Jest to możliwe również w samochodzie – wystarczy, że zamienimy tradycyjną książkę na e-booka lub audiobooka, ulubiony podcast, kurs języka… Możliwości jest wiele – a ten przykład pokazuje, że większość z nas codziennie czas wolny ma, lecz nie potrafi do końca dobrze go wykorzystać.

dziewczyna czekająca na tramwaj

Kontrola snu

Poranek w ciepłym, wygodnym łóżku to pokusa niemal każdego z nas. Zdarza się, że narzekamy na brak czasu, który moglibyśmy poświęcić na rozwój pasji czy spotkania ze znajomymi, a każdego dnia wylegujemy się w łóżku do późna i wstajemy w ostatniej chwili. Nic w tym złego, jeżeli jest to zamierzony odpoczynek raz na jakiś czas – na taki też zasługujemy. Jeśli jednak nasze poranki wyglądają tak codziennie, nic dziwnego, że brakuje nam czasu na wykonywanie ulubionych czynności – trwonimy je w łóżku! Czas ucieka nam przez palce, a przecież jest tyle wspaniałych rzeczy, które można robić, zamiast dosypiać bez końca. Dla bardziej odważnych, dobrym krokiem mogą okazać się wczesne pobudki. Nie jest to opcja dla każdego, jednak jako ranne ptaszki możemy cieszyć się czasem wolnym jeszcze zanim inni otworzą oczy. Początkowo to duże wyzwanie, jednak z czasem przynosi coraz większą radość i pozwala robić coraz więcej rzeczy dla siebie!

Im więcej, tym lepiej?

Każdy z nas choć raz w życiu na pewno zauważył, że im więcej miał do zrobienia, tym lepiej organizował swój czas. Coś w tym jest – jeżeli czekają na nas dwa lub trzy zadania, bywa, że zajmują nam one cały dzień, gdyż uważamy, że nie trzeba się spieszyć. Jeżeli natomiast lista zadań jest dużo większa, potrafimy się zmobilizować i wykonać je wszystkie w odpowiednim czasie, a po wszystkim niejednokrotnie zostaje nam wolny wieczór! Mając więcej do zrobienia, układamy sobie swoją osobistą rutynę, a jeśli już się do niej przyzwyczaimy, będziemy potrafili znaleźć w niej także czas wolny na odpoczynek, wyjścia i rozwój. Dobrym pomysłem do walki z brakiem czasu jest dodanie do codziennych zajęć… kolejnego zajęcia. Jeżeli lekcje tańca lub kurs językowy chodzą za nami od dawna, jednak zawsze rezygnujemy z nich z powodu braku czasu – zapiszmy się na nie teraz, bez tworzenia wymówek. Czas wolny znajdzie się wówczas automatycznie – po rejestracji będziemy zmuszeni udać się na zajęcia, a wówczas okaże się, że mogliśmy cieszyć się nimi już dawno!

Koniec z odkładaniem „na potem”

Niektórzy idą przez życie, wyznając zasadę „co masz zrobić dziś, zrób jutro - a co masz zrobić jutro, zrób pojutrze”. Wydawać by się mogło, że dzięki takiemu podejściu, znajdujemy w ciągu dnia chwilę na swoje sprawy, gdyż te priorytetowe przeskakują na dzień kolejny. Niestety, okazuje się, że zazwyczaj ten zyskany czas po prostu marnujemy – leżąc z telefonem, przeskakując pilotem z kanału na kanał czy po prostu „nic nie robiąc”. Najlepiej od razu załatwić to, co jest w danym momencie ważne, aby po zrobieniu danej rzeczy móc w spokoju odpoczywać, dodatkowo z satysfakcją.

Analiza codziennych zajęć

Ostatnią, choć właściwie podstawową rzeczą, którą powinniśmy zrobić czując, że brakuje nam wolnej chwili, jest analiza naszych codziennych zajęć. Możemy mówić znajomym – oraz samemu sobie – że nie mamy czasu, a w rzeczywistości nieświadomie spędzać kolejną godzinę na odświeżaniu Facebooka lub oglądaniu zdjęć śmiesznych kotów. Tak, takie chwile zdarzają się każdemu z nas! Warto pomyśleć i przeanalizować co dokładnie zajmuje nam codziennie czas po pracy i jakie czynności moglibyśmy wyeliminować, żeby zyskać go więcej na prawdziwy relaks czy pogłębianie relacji z bliskimi. Taki osobisty „rachunek sumienia” może pomóc nam kontrolować rozpraszacze i umiejętniej zarządzać czasem. Może się okazać, że czasu wolnego już jest w naszej codzienności bardzo dużo!

Marnowanie czasu to problem każdego z nas – mniejszy lub większy, jednak istnieje. Dlatego właśnie warto zwrócić uwagę na to, jak wyglądają nasze dni i ile godzin ucieka nam nieświadomie przez palce. Czas wolny jest bardzo ważny – pozwala nie tylko odpocząć, ale i zadbać o relacje czy rozwijać pasje. Nie chodzi o to, aby był on maksymalnie produktywny – tzw. „nicnierobienie” jest całkowicie w porządku i powinniśmy uczyć się odpoczywać bez wyrzutów sumienia. Jeśli sami nie zadbamy o czas dla siebie, zawsze będzie go nam pozornie brakowało. A kiedy już nauczymy się zarządzać czasem i dbać o te chwile… pora na spotkania, wyjazdy i rozwój pasji! Jeżeli wymagają one dużego wkładu finansowego, możemy pomóc sobie organizując zbiórki, a jeśli potrzebne są do nich tylko chęci i motywacja – działajmy. Życie to nie tylko obowiązki i warto sobie o tym regularnie przypominać!