Sport przed komputerem, czy to ma sens?

Sport przed komputerem, czy to ma sens?

Sytuacja związana z pandemią koronawirusa spowodowała, że nasze sportowe życie przeniosło się do domów. Ci z nas, którzy nie wyobrażali sobie dnia bez siłowni, musieli zmienić swoje nawyki i przekształcić domowe pomieszczenia w sale treningowe. Ostatni rok pokazał nam jednak, że jeżeli odpowiednio się zmotywujemy, możemy ćwiczyć w domu z równie dobrym skutkiem.

Transmisje live z siłowni

Z miesiąca na miesiąc, coraz więcej siłowni zmuszonych do zamknięcia, zaczęło organizować transmisje live z treningów. Trenerzy i instruktorzy fitness, regularnie zapraszają do wspólnego ruchu wszystkich, którzy przed pandemią przychodzili na organizowane przez nich zajęcia. Dzięki opcji nadawania na żywo i możliwości wejścia w interakcję ze sobą nawzajem, zarówno uczestnicy, jak i prowadzący, mogą poczuć się jak podczas wspólnego treningu na sali fitness. Sesje ćwiczeń nagrywane są w tych samych salach, w których odbywały przed zamknięciem siłowni, godziny transmisji również pokrywają się z dawnymi godzinami zajęć. Wszystko po to, abyśmy choć przez chwilę mogli przenieść się myślami do dawnych nawyków, codziennej sportowej rutyny i ulubionych zajęć.

Podczas gdy treningi możliwe są wyłącznie za pośrednictwem Internetu, możesz wesprzeć swoją ulubioną placówkę sportową, na przykład poprzez organizację zbiórki! Z pomocą innych klubowiczów, z powodzeniem zgromadzisz pewną kwotę, która pozwoli siłowni przetrwać trudniejszy czas.

Trenerskie transmisje live

Podobnie jak w przypadku pracowników siłowni, trenerki i trenerzy prowadzą treningi online także bezpośrednio ze swoich domów. Może to dodatkowo zmotywować nas do ćwiczeń przed ekranem razem z ulubionym prowadzącym. Jeżeli on poświęca swój czas w domu, aby zorganizować trening całkowicie bezpłatnie, szkoda byłoby nie skorzystać. Trenerzy mają możliwość odpowiadania na pytania trenujących, na bieżąco podczas wykonywania ćwiczeń. To z kolei pozwala poczuć się jak na prawdziwym treningu personalnym. Mimo że trenera nie ma bezpośrednio obok nas, wciąż jest on w stanie odpowiednio zmotywować nas do pracy nad sobą.

Kursy tańca i zumba online

Czy lekcje tańca lub zajęcia z zumby w domowym zaciszu mogą być równie udane, co te na sali? Oczywiście! Niezależnie od miejsca, w którym tańczymy, ulubione rytmy latino w mgnieniu oka przeniosą nas do ciepłych krajów. Z takiego założenia wyszli instruktorzy zumby oraz tańca, którzy, podobnie jak trenerzy, rozpoczęli rok temu prowadzenie zajęć online. Transmisje live na facebookowych grupach gromadzą setki chętnych osób! Chwilowo nie mamy możliwości wspólnej zabawy podczas grupowego tańca, jednak mimo to, związana z nim niezwykła energia wciąż pozostaje ta sama. Część klubów fitness i szkół tańca pobiera za lekcje symboliczne kwoty, które przed przyjęciem do grup trzeba przelać na konto bankowe – w ramach dotychczasowych „wejściówek”. Jednak bezpłatne kursy online również znajdziemy bez trudu.

Filmiki dostępne na kanałach YouTube

W codziennej aktywności i uprawianiu sportu w czasie pandemii również serwis YouTube. Trenerzy z całego świata regularnie publikują na swoich kanałach filmy z ćwiczeniami. Niezliczona ilość nagrań pozwala stworzyć swój własny trening, dobrany idealnie do swoich indywidualnych potrzeb. Niezależnie od tego, czy mamy w danym dniu ochotę na ćwiczenia ramion, brzucha, nóg czy całego ciała. Serwis pełen jest zarówno filmików dla zaawansowanych sportowców, jak i dla osób całkowicie początkujących, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z aktywnością fizyczną. Joga, pilates, trening cardio, tabata, trening obwodowy… do wyboru, do koloru! Jedno jest pewne – każdy jest w stanie znaleźć coś dla siebie i dla swojej kondycji.

Wyzwania sportowe na Instagramie

Dietetycy i trenerzy posiadający konta w serwisie Instagram, postanowili zachęcić swoich obserwatorów do ruchu, poprzez organizację tzw. wyzwań. Osoby decydujące się na udział w wyzwaniu, każdego dnia rano otrzymują zadania do wykonania. Często polegają one na nagraniu filmiku z domowych ćwiczeń i wstawieniu go na swój profil. Zadania codziennie się zmieniają, zwykle przechodząc od najłatwiejszych do coraz bardziej skomplikowanych. Wieczorami uczestnicy wyzwania piszą raport z dnia, we własnym poście lub w komentarzu na profilu organizatora. Dzięki temu motywują się nawzajem i mogą obserwować postępy innych osób.

Ruch przed komputerem ma sens!

Sport online to świetna alternatywa dla grupowych zajęć czy treningów na siłowni. Przy odrobinie chęci i motywacji ćwicząc w domu, jesteśmy w stanie osiągać niesamowite rezultaty. Okres pandemii pokazał, że jeżeli tylko chcemy, potrafimy odpowiednio się zmotywować. Jeżeli więc wydaje się nam, że sport przed ekranem nie ma sensu – nic bardziej mylnego. Ma on naprawdę wiele zalet. Nie musimy opuszczać domu, oszczędzamy pieniądze wydane na karnety oraz czas przeznaczony na dojazd na siłownię, a mimo to, wciąż jesteśmy aktywni i dbamy o swoją kondycję. Niezależnie jednak od tego, czy ćwiczymy w domu, czy uczęszczamy na siłownię, najważniejsze, że ruch jest częścią naszego życia.

Regularna aktywność fizyczna to podstawa dbania o zdrowie. Niektórzy sportowcy preferują wyłącznie ćwiczenia na siłowni, jednak z powodu pandemii, musimy radzić sobie w inny sposób. Mimo wszystko, ćwicząc w domach, możemy wspierać nasze ulubione sportowe placówki poprzez organizację zbiórek. Dzięki pomocy naszej i pozostałych klubowiczów siłownie przetrwają trudniejszy okres, a my niebawem na pewno powrócimy na sale treningowe. Niech okres pandemii obudzi w nas ducha sportowca, którego po otwarciu siłowni pokażemy na grupowych zajęciach!