My potrzebujemy kultury, a kultura potrzebuje nas

My potrzebujemy kultury, a kultura potrzebuje nas

Jako ludzie posiadamy różnego rodzaju potrzeby. Oprócz tych fizycznych, koniecznych do codziennego funkcjonowania, są to także potrzeby wyższe, kulturowe. To właśnie kultura jest niezbędnym elementem naszego życia
i uwrażliwia nas na piękno otaczającego świata. Podobnie, gdyby nie my – nie byłoby jej, zwłaszcza w obecnej sytuacji.

Zbierajmy i pomagajmy

W obecnej sytuacji nasza pomoc jest niezwykle ważna dla przetrwania kultury. Okres pandemii przyczynił się między innymi do utworzenia ruchu wsparcia dla jej twórców, zwanego Polish Art NOW! Akcja pozwala na zakup dzieł polskich i zagranicznych artystów za pośrednictwem Internetu. W Internecie organizowane są również zbiórki, z których fundusze przeznaczone są na rozwój oraz działalność organizacji. To świetna inicjatywa, która może przynieść wiele dobrego nie tylko potrzebującym twórcom i twórczyniom kultury, ale i nam samym – tym, którzy za wydarzeniami kulturalnymi tęsknimy też coraz bardziej. Akcja może inspirować kolejne środowiska do zbierania funduszy na rzecz polskiej kultury, która przechodzi od kilku miesięcy kryzys z powodu pandemii. Z całą pewnością minie jeszcze długi czas, zanim powrócimy do imprez masowych i występów na żywo… jednak w ten sposób już teraz możemy dołożyć cegiełkę do rozwoju kultury, a tym samym – do organizacji ulubionych wydarzeń w przyszłości. Pamiętając o tym, że bez kultury nie ma nas, a bez nas nie ma kultury, jesteśmy w stanie zdziałać naprawdę wiele.

Zmiany, zmiany...

Aktualna sytuacja w kraju i na świecie spowodowała, że nasze obcowanie z kulturą uległo pewnej zmianie. Nie możemy już z taką łatwością jak wcześniej udać się do teatru w piątkowy wieczór czy obejrzeć wystawy w muzeum, obok którego akurat przechodziliśmy. Odwołano występy i koncerty, zamknięto wszelkie instytucje kultury, jakie mogliśmy odwiedzać, jednym słowem – działalność kulturalna została zamrożona. Mimo wszystko, mamy do niej codzienny dostęp w sieci. Nic nie zastąpi bezpośredniego kontaktu z aktorem w sali teatralnej ani możliwości obserwacji dzieła podczas wernisażu – jednak w tym momencie musimy cieszyć się tym, że życie kulturalne w Internecie wciąż istnieje.

Wiele interpretacji, jeden znaczący wpływ

Kultura potrzebuje nas, tak samo jak my potrzebujemy jej. To ludzie są jej twórcami, ale właśnie ona sprawia, że tymi ludźmi pozostajemy. A czym tak właściwie ta kultura jest? Dla każdego może ona oznaczać coś innego, jest to bowiem pojęcie szeroko rozumiane i omawiane w nauce. Mówi się, że to ogół dorobku ludzkości – duchowego, materialnego, niematerialnego, symbolicznego... Kultura jest wszystkim tym, co przekazuje się z pokolenia na pokolenie. Odnosi się ona do rozległego zakresu zjawisk – to wartości obowiązujące w określonych społecznościach, sposób, w jaki ktoś zachowuje się w obecności innych czy przy stole, jak również osiągnięcia, tradycje, tańce czy muzyka konkretnych regionów świata. Jeżeli natomiast mówimy o kulturze wysokiej, mamy na myśli literaturę, teatr, muzykę czy malarstwo. Jedno jest pewne – kultura ma znaczący wpływ na społeczeństwo i jest jego nieodłącznym elementem. Kształtuje ona bowiem osobowość człowieka, umożliwia mu rozwój, uczy życia z innymi. Jako ludzie mamy potrzebę otaczania się nią i czerpania z niej jak najwięcej. Uwrażliwia nas ona również na piękno świata, inspiruje i znacząco oddziałuje na wyobraźnię.

Kreujmy kulturę, bo ona kreuje... nas

Rozwój kulturalny jest łatwiejszy jeżeli mieszkamy w większym mieście – teatry, muzea, opery i biblioteki na każdym kroku nas do niego zachęcają – jednak w mniejszych miejscowościach kultura lokalna również ma się bardzo dobrze. Warto zaznaczyć, że do swojego rozwoju potrzebuje ona właśnie nas. Bez naszego uczestnictwa w wydarzeniach kulturalnych, po prostu nie miałyby one miejsca. Dlatego tak ważne jest zaszczepianie sympatii do kultury już od najmłodszych lat – tak, aby współtworzyć ją choć w minimalnym stopniu. Kultura daje nam poczucie przynależności do pewnej grupy, a przy tym jednoczy ludzi – może w znacznym stopniu ułatwiać nawiązywanie kontaktów oraz wymianę poglądów.

Kultura jak terapia

W obecnych czasach społeczeństwo potrzebuje kultury również dla odzyskania swojego zdrowia psychicznego. Kojące nuty klasycznej muzyki czy zapierający dech w piersiach spektakl teatralny, mogą być teraz dla niektórych przysłowiowym miodem na serce i odskocznią od stresującej codzienności. Nam – widzom, odbiorcom, miłośnikom sztuki – brakuje od jakiegoś czasu kontaktu z artystami, artystom z kolei brak jest rzeczywistego spotkania z nami. Mimo wszystko jednak wydarzenia kulturalne mają cały czas miejsce w sieci. Koncerty i spektakle online, media społecznościowe zamienione w galerie sztuki, wirtualne seriale realizowane przez aktorów teatralnych i filmowych – pomimo pandemii, artyści wciąż działają w ten sposób, abyśmy nie zapomnieli o kulturze. Z kolei organizacja UNESCO, chcąc umożliwić dostęp do niej Polakom, którzy nie korzystają na co dzień z Internetu, angażuje do działania między innymi lokalne radia. Wystarczy rozejrzeć się wokół, a na pewno dostrzeżemy okazję do obcowania z kulturą.

Niezależnie od sytuacji panującej na świecie, faktem jest, że człowiek zawsze będzie z kulturą blisko. Otacza nas ona z wszystkich stron, ale musimy pamiętać, że bez nas i naszego zaangażowania, sama nie przetrwa. Dbajmy o kulturę, wspierajmy ją w tym trudniejszym czasie, a ona z pewnością się nam za to odwdzięczy.