Odwaga dzieci - czego możemy się od nich uczyć

Odwaga dzieci - czego możemy się od nich uczyć

Ludzie szukają swojego miejsca na ziemi, próbują co chwile czegoś nowego, doświadczają życia coraz bardziej intensywnie. Czymkolwiek w życiu chcemy się zająć, jakiekolwiek podjąć działania potrzebujemy choć odrobiny odwagi. Żeby zacząć, żeby kontynuować, żeby się rozwijać, …. Wychodzenie ze swojej strefy komfortu nie jest łatwe, jednak im częściej to robimy, tym wydaje się to prostszą czynnością. Doskonałymi nauczycielami w tej dziedzinie wydają się być dzieci. To właśnie one ze swoją naturalnością, ufnością i właśnie niezachwianą odwagą powinny być dla nas przykładem.

Po prostu spróbuj!

Nie planuj, nie analizuj, nie wahaj się! Ile razy złapaliśmy się na tych czynnościach niezależnie od tego czy dotyczyły obowiązków zawodowych, czy tych z życia prywatnego. Czasami warto zaryzykować bez tego. Oszczędzić sobie analizowania tego co mogłoby się stać. Dziecko nie zastanawia się nad tym czy wskoczyć w kałuże, podnieść robaczka, czy po prostu biec przed siebie. Czasami warto zaspokoić własną ciekawość tak po prostu.

skaczące dziecko w kałuży

Pokaż kotku co masz w środku

Dosłownie. Pełne spektrum emocji, jakie dziecko ma na twarzy każdego dnia jest ogromne i jednocześnie bardzo szczere. Dorastając, uczymy się kontrolować swoje zachowanie. Zapewne słusznie w niektórych przypadkach. Jeśli jednak osiągniemy sukces, możemy podskoczyć z radości, jeśli spotka nas coś przykrego, płacz będzie czymś naturalnym. To, w jaki sposób okazujemy emocje, definiuje nas i pozwala na właściwy odbiór naszej osoby

Bądź sobą

Czy zastanawiałeś się jak ubrane chodziłyby nasze dzieci, gdybyśmy dali im zupełną swobodę w doborze garderoby? Widok bezcenny. Ograniczenia w życiu wprowadzamy sobie sami. Uprzedzenia w stosunku do innych osób również. Pamiętasz jakie plany miałeś wobec siebie jako dziecko? Nie bój się ich realizować. Rób to co sprawia Ci autentyczną przyjemność. Spotykaj się z osobami, w których towarzystwie czujesz się komfortowo.

dziewczynka balansuje na chodniku

Odważ się prosić o pomoc

Proszenie o pomoc uważane jest za oznakę słabości lub porażki. Dzieci nie odbierają tego w ten sposób, prosząc średnio o coś pięć razy na minutę. Pamiętaj, że ludzie sukcesu mają całe grono osób, które im pomaga i dzięki temu odnoszą sukces. Zamiast czekać aż sytuacja będzie beznadziejna, proś o pomoc w każdej sytuacji, gdy jej potrzebujesz.

“Wyobraźnia jest ważniejsza od wiedzy”

Nie bój się jej, nie ograniczaj! Nawet jeśli ktoś Ci powie, że Twoje pomysły są szalone, irracjonalne, niemożliwe do spełnienia. Wiele pomysłów, bez których w dzisiejszym świecie nie moglibyśmy się obejść, było tak traktowanych. Przekraczaj granice swojej wyobraźni i odważnie mów o swoich pomysłach.

To, czego możemy uczyć się od dzieci, to wyrażanie siebie, to bezpośredniość w relacjach, to ciągła chęć do eksperymentowania, to odwaga w różnych formach.