7 sposobów na wsparcie uzdolnionych dzieci

7 sposobów na wsparcie uzdolnionych dzieci

Każdy z nas posiada unikatowy zestaw cech charakteru. Część z nich jest wrodzona, a część wyuczona. To one determinują nasze zachowanie i reakcje w określonych sytuacjach. Rodzimy się z pewnymi predyspozycjami, które w toku rozwoju kształtujemy. Zgodnie z teorią słynnego amerykańskiego psychologa George’a Gallupa, „talent to zdolność do robienia czegoś:

  • spontanicznie
  • łatwo
  • z przyjemnością
  • z poczuciem, że dodaje nam to energii”

Bardzo ważne jest, aby w odpowiednim momencie zauważyć, które cechy są u dziecka dominujące i nadać im odpowiedni kierunek. Na tym etapie kluczową rolę odgrywa rodzic, którego zadaniem powinno być rozpoznanie tych cech.

1. Obserwuj

Jest kilka sposobów na wsparcie uzdolnionych dzieci. Podstawą jest obserwacja. Zwróć uwagę, co dziecko lubi robić, które z zadań sprawiają mu radość i przychodzą mu z łatwością. Rozmawiaj z nauczycielami, którzy mogą zauważyć predyspozycje dziecka uaktywniające się podczas zajęć grupowych. W sytuacjach naturalnych dziecko automatycznie angażując się pokazuje obszar swoich zainteresowań.

2. Pozwól na ciekawość

Ogromnym wsparciem dla uzdolnionych dzieci jest Twoja otwartość. Pozwól mu zadawać pytania. Nawet jeżeli będzie ich sporo, nie stopuj go. Daj mu szansę na próbowanie nowych rzeczy. Jeżeli Twoje dziecko bardzo często zmienia obiekt zainteresowań, nie zniechęcaj się. To naturalny proces. Ono również musi odkryć, które zajęcia sprawiają mu przyjemność, a którymi szybko się nudzi.  Ciekawość jest świetnym narzędziem w rozwoju kreatywności dziecka.

3. Pobudzaj mózg

Badania pokazują, że jeden talent może stymulować inny. Dzieci uzdolnione matematycznie bardzo często przejawiają też uzdolnienia muzyczne. Wspierając rozwój jednej umiejętności, pobudzasz cały ośrodek w mózgu dziecka do dalszej pracy.

4. Zadbaj o balans

Wspierając uzdolnione dzieci, należy pamiętać o równowadze. Obciążenie zbyt dużą ilością zajęć na pewno nie wpłynie na nie pozytywnie. Młody organizm jest bardzo chłonny i szybko uczy się nowych rzeczy. Potrzebuje jednak dużo więcej odpoczynku, niż dorosła osoba. Nie obciążaj też dziecka zbyt dużą presją. Jeśli Twoje oczekiwania będą zbyt wysokie, łatwo możesz je zniechęcić. Daj mu pewną swobodę w wyborze zajęć i pozwól na próbowanie różnych opcji.  Niestety często zdarza się, że rodzice wspierając talent swojej pociechy, tak naprawdę realizują swoje ambicje, w istocie ignorując jego prawdziwe pragnienia.

Zadbaj również o to, aby dziecko znalazło czas na zabawę. Pozwól mu na chwilę dla siebie, spotkanie z rówieśnikami, jazdę na rowerze, czy wspinanie się na drzewa. Wspieranie jego talentu nie musi oznaczać pozbawiania go normalnego dzieciństwa.

5. Ucz pokonywać strach

Jeżeli widzisz potencjał u swojej pociechy w konkretnej dziedzinie, jednak maluch stanowczo odmawia udziału w zajęciach, nie musisz rezygnować. Osiąganie wielkich rzeczy, często wiążę się z przełamywaniem swojego strachu przed nieznanym. Dużą rolę pełni tu rodzic, który ma za zadanie wspierać dziecko w jego obawach, uczyć odwagi. Strach ma wielkie oczy i po przełamaniu tej bariery dziecko odkrywa frajdę z działania. Nim to nastąpi, niezbędna jest osoba, która pomoże mu wykonać ten pierwszy krok. Kolejny będzie dużo łatwiejszy i może okazać się, że drobne  wsparcie uzdolnionego dziecka bardzo szybko przyniesie widoczne efekty. Dobrym pomysłem jest zapisanie malucha na zajęcia próbne lub półkolonie. Dadzą mu one szansę na zapoznanie się z otoczeniem i  zmianę nastawienia.

6. Chwal

Pamiętaj, że niesamowicie ważne jest, abyś zauważał nawet drobne postępy swojego dziecka. Chwal je, bo to cenna informacja zwrotna dla niego i motywator do działania. Rodzic jest głównym odbiorcą działań dziecka. Twoja obecność i pozytywna reakcja jest więc kluczowa. Ciesz się z małych i dużych sukcesów. Postaraj się nie oceniać, lecz komentować działania swojego malucha. Zamiast mówić: „pięknie to namalowałeś!”, spróbuj powiedzieć konkretniej: „Świetnie dopasowałeś kolory i trzymałeś się konturów. Widzę, że sprawia Ci to dużo radości”.

7. Inwestuj w talent

Możesz na różne sposoby wspierać talenty swojego dziecka, jednak czasem warto też skorzystać z pomocy specjalistów. Jeżeli Twój maluch przejawia uzdolnienia sportowe, a wiele przyjemności sprawia mu gra w piłkę nożną, postaw na jego rozwój w tym kierunku. Możesz organizować rodzinne mecze na domowym boisku i zapisać go do drużyny szkolnej. Jeśli chcesz, by nauka była bardziej profesjonalna, zawsze istnieją też pozalekcyjne, często płatne rozwiązania. Dotyczy to prawie każdej dziedziny, którą chciałbyś rozwijać u swojego dziecka.

Jeżeli brakuje Ci środków na płatne wsparcie talentu dziecka, możesz postarać się o stypendium, dla najzdolniejszych, lub skorzystać z różnych dofinansowań w Twojej gminie.  Jednym z rozwiązań jest też uruchomienie zbiórki na portalu crowdfundingowym. Jest sporo osób chcących wesprzeć młodych z potencjałem.

Istnieje naprawdę mnóstwo rozwiązań, by wspierać utalentowane dzieci. Często nie wiążą się one z dużym nakładem finansowym. Najważniejsze okazują się zaangażowanie i wsparcie rodziców. Jeśli odpowiednio ukierunkujesz swoją pociechę i wykażesz się cierpliwością, na pewno wkrótce zobaczysz efekty. Jest to spore wyzwanie dla każdego rodzica, podobnie jak dla dziecka. W tym przypadku ciężka praca na pewno się opłaci.