Na co zwrócić uwagę, wybierając serwis crowdfundingowy?

Na co zwrócić uwagę, wybierając serwis crowdfundingowy?

Zanim podejmiemy decyzję, gdzie założyć zbiórkę na wymarzony cel, warto sprawdzić wszystkie możliwości – serwisów zbiórkowych jest w Polsce naprawdę sporo. Na jakie kwestie powinniśmy zwrócić szczególną uwagę, poszukując idealnego portalu?

Opinie użytkowników

Podejmując różne życiowe wybory, często sugerujemy się opiniami innych osób na dany temat. Warto wziąć je pod uwagę również podczas poszukiwań odpowiedniego serwisu crowdfundingowego. Opinie użytkowników mogą znacząco ułatwić nam wybór pomiędzy kilkoma propozycjami portali. Wzmacniają one nasze zaufanie do danego serwisu zbiórkowego i dostarczają odpowiedzi na ewentualne pytania, rozwiewając wszelkie wątpliwości przed założeniem zbiórki.

Intuicyjna obsługa portalu

Kwestią, która może być brana pod uwagę podczas poszukiwań portalu do crowdfundingu, jest łatwość obsługi. Często rezygnujemy z korzystania ze strony, z powodu jej niewygodnego układu i zbyt dużej ilości niepotrzebnych treści czy zakładek. Serwis zbiórkowy, z którego korzysta się z przyjemnością, powinien być prosty w obsłudze i umożliwiać łatwe oraz szybkie założenie potrzebnej zbiórki. Jeżeli już na początkowym etapie przez długi czas głowisz się nad tym, jak założyć konto, to znak, że portal może być zbyt skomplikowany. Rejestracja na portalu crowdfundingowym zajmuje zazwyczaj bardzo niewiele czasu i obejmuje kilka prostych kroków, takich jak dodanie adresu e-mail, ustalenie hasła do konta czy uzupełnienie podstawowych danych osobowych. Warto więc zwrócić uwagę na to, czy poruszanie się po stronie jest szybkie i bezproblemowe, czy raczej sprawia trudności.

dziewczyna spogląda w ekran telefonu komórkowego

Ukryte koszty i prowizje

Podczas poszukiwań serwisu, na którym chcemy zorganizować zbiórkę pieniędzy, warto zwrócić szczególną uwagę na opłaty związane z jej założeniem. Na niektórych portalach od pomyślnie zakończonych zbiórek pobierana jest prowizja, dlatego tak ważne jest dokładne czytanie regulaminów – prowizje mogą się różnić. Przy szczegółowym researchu jak najbardziej jest możliwe znalezienie serwisu wolnego od prowizji – jest on dla organizatorów najlepszym rozwiązaniem, gdyż nie muszą się oni bać ukrytych kosztów. Staranne sprawdzanie portali zbiórkowych – w tym tekstu napisanego drobnym druczkiem – przed dokonaniem wyboru, pozwoli uniknąć przykrych niespodzianek.

Bezpieczeństwo danych

Wybierając portal crowdfundingowy do utworzenia zbiórki, powinniśmy brać pod uwagę również to, czy nasze dane są bezpieczne. Zakładając zrzutkę w sprawdzonym źródle, możemy być całkowicie spokojni – oficjalne portale dbają o wysokie standardy bezpieczeństwa. Dane osobiste osób zakładających zbiórki są dobrze chronione, a połączenia – szyfrowane. Sprawdzone strony do crowdfundingu to gwarancja stuprocentowego bezpieczeństwa – nie powinniśmy się więc obawiać utraty lub kradzieży danych. Ważny jest jednak szczegółowy research, zanim podejmiemy decyzję, w którym serwisie zbiórkowym uruchomimy naszą zbiórkę.

Tematyka serwisu

Polskie serwisy crowdfundingowe dzielą się w zależności od tematyki uruchamianych na nich zbiórek. Na portalach uniwersalnych można zakładać zbiórki niemal na każdy cel. Do wyboru jest kilka kategorii, np. Kultura i sport, Zdrowie, Zwierzęta i ekologia lub Projekty - ten podział ułatwia odpowiednie dopasowanie problemu organizowanej zbiórki. Portale dobroczynne skupiają się z kolei przede wszystkim na zbiórkach charytatywnych, które pomagają zebrać fundusze na różnego rodzaju zabiegi czy leczenie. Fundusze zgromadzone na portalach wspierających kulturę zazwyczaj przeznaczone są na wsparcie artystów, organizację wydarzeń, rozwój ośrodków kultury. Środki zebrane na serwisach dotyczących inicjatyw społecznych i obywatelskich – na rozwój miast, gmin, ośrodków i szkół oraz projekty dla mieszkańców. Istnieją także portale wspomagające rozwój nauki – zakładane są tam zbiórki mające wspierać obiecujące projekty badawcze. Dzięki tak szerokiemu wyborowi stron do crowdfundingu, możemy znaleźć ten idealny. Odpowiednie dopasowanie tematyki portalu do problemu naszej zbiórki, ułatwi nam zebranie potrzebnej kwoty.

dziewczyna siedząca na łóżku z laptopem

Model obowiązującego projektu

Portale do crowdfundingu różnią się między sobą także obowiązującym modelem projektu. Może to być model „Wszystko albo nic” lub „Bierzesz ile zbierzesz”. Pierwszy z nich oznacza, że podczas trwania zbiórki powinniśmy zebrać całą kwotę – jeśli się to nie uda, środki wpłacone przed Wspierających wracają do nich. W drugim modelu, inaczej nazywanym też flexible funding, zgromadzone fundusze mogą zostać wypłacone przez organizatora zbiórki po jej zakończeniu, nawet jeżeli nie udało się zebrać planowanej sumy. To znacznie bardziej elastyczne rozwiązanie – nawet jeżeli na konto zbiórki wpłynęła połowa kwoty, jesteśmy właśnie o połowę bliżej spełnienia naszego marzenia. Wybierając serwis zbiórkowy na podstawie modelu, możemy kierować się opiniami innych użytkowników, ale przede wszystkim – wziąć pod uwagę nasze osobiste potrzeby.

Pomoc w pozyskaniu funduszy

Niektóre portale zbiórkowe oferują swoim użytkownikom pewne wsparcie w pozyskaniu potrzebnych środków. Taka pomoc jest naprawdę istotna, nie tylko na etapie tworzenia opisu zbiórki, lecz także w trakcie jej rozpowszechniania. Serwis, który oferuje organizatorom zbiórek konsultacje, pomocne materiały i angażuje się w działania promocyjne, bardzo ułatwia drogę do spełnienia marzenia. Ważne jest również to, czy dany portal crowdfundingowy jest widoczny w mediach społecznościowych – może to wpłynąć pozytywnie na zainteresowanie samą zbiórką. Dlaczego? Bardzo często w postach na fanpage’ach serwisów zbiórkowych udostępniane są aktualne zbiórki, wraz z kilkoma słowami na ich temat oraz zaproszeniem do pomocy. Dzięki takim wpisom, obserwujący stronę na Facebooku czy Instagramie, łatwiej zauważą naszą zbiórkę.

Wybór odpowiedniego serwisu crowdfundingowego do utworzenia zbiórki w Internecie nie jest takim trudnym zadaniem. Dobrze jednak brać pod uwagę wszystkie wymienione wyżej punkty i przeprowadzić wcześniej dokładny research. Sukces zorganizowanej akcji zależy zarówno od naszych osobistych działań, jak również od specyfiki portalu – dlatego warto dobrze się rozejrzeć!