Jak pokonać strach przed proszeniem o pomoc?

Jak pokonać strach przed proszeniem o pomoc?

Wielu z nas lubi dzielić się dobrem z innymi – wywołuje to w nas uczucie satysfakcji i ogromną radość z niesienia pomocy drugiej osobie. Z kolei proszenie o pomoc dla siebie przychodzi nam już z dużo większym trudem. Obawiamy się oceny, odmowy, krytyki... Dlaczego tak się dzieje i co możemy zrobić, aby przestać bać się prosić o wsparcie?

Dlaczego boimy się prosić o pomoc?

Powodów, dla których unikamy proszenia innych o wsparcie jest naprawdę wiele. Jednym z nich jest lęk przed krytyką, niezrozumieniem czy wyśmianiem przez innych. Boimy się również, że ktoś uzna nas za słabych, a otrzymując od kogoś pomoc – zwłaszcza jeżeli jest to pomoc finansowa – obawiamy się, że zaciągamy pewnego rodzaju dług wdzięczności, którego nie będziemy w stanie „spłacić”. Zdarza się również, że prosząc o pomoc, sami czujemy, że jesteśmy słabi i powinniśmy poradzić sobie sami. Odmowę prośby traktujemy czasem jak odrzucenie całej naszej osoby. Ostatecznie więc z niej rezygnujemy i postanawiamy działać na własną rękę, co często zajmuje znacznie więcej czasu, a niekiedy jest nawet całkowicie niemożliwe. Proszenie o pomoc nie jest niczym złym i ważne, abyśmy zdawali sobie z tego sprawę. Jeżeli życie stawia nas w trudnej sytuacji, mamy pełne prawo prosić o wsparcie – bez poczucia winy. To nie akt desperacji czy przejaw słabości – wręcz odwrotnie!

dziewczynki pocieszające koleżankę

Po prostu: odważ się!

Kiedy znajdujemy się w trudniejszej sytuacji finansowej, często myślimy o założeniu zbiórki na portalu crowdfundingowym – dzięki nim spełnianie marzeń jest bowiem znacznie łatwiejsze. Niestety, rezygnujemy z pomysłu tylko dlatego, że boimy się oceny innych. Czas pozbyć się z głowy wszelkich obaw i zacząć prosić o wsparcie, jeżeli tylko go potrzebujemy. Organizacja zbiórki w sieci to dobry krok w przypadku, w którym zwrócenie się o pomoc twarzą w twarz zbyt mocno Cię stresuje. Może być Ci łatwiej z myślą, że dane osoby nie znają Cię osobiście – być może lęk przed oceną lub odmową będzie wtedy mniejszy. Samo proszenie o pomoc jest oznaką odwagi, nie słabości – mimo że często myślimy, iż jest zupełnie odwrotnie. Jeżeli po uruchomieniu zbiórki internetowej zobaczysz, że Twoja prośba o wsparcie spotkała się z pozytywnym odbiorem, być może w przyszłości zrobisz kolejny krok!

Pomyśl o własnej reakcji na prośby o pomoc

Prosząc o pomoc, obawiamy się negatywnego odbioru. Jednak wystarczy spojrzeć na to z drugiej strony – kiedy ktoś inny prosi o wsparcie nas samych, zazwyczaj reagujemy z entuzjazmem i chcemy okazać mu je najlepiej, jak tylko potrafimy. W taki sam sposób pomyśl więc o osobach, które miałyby pomóc Tobie – one także z pewnością ucieszą się, jeśli będą mogły wywołać uśmiech na Twojej twarzy! Nie tylko dziękowanie za pomoc powinno być czymś normalnym – proszenie o nią również. Spróbuj postawić się na miejscu osoby, która w ostatnim czasie zapytała o wsparcie Ciebie – od razu zobaczysz, że takie prośby nie muszą spotykać się z odmową! To normalne, że często wolimy dawać niż prosić – nie mamy wówczas żadnego „zobowiązania” wobec drugiej osoby, które ciąży nam na sercu. Jednak prosić też powinniśmy bez najmniejszych obaw – każdy z nas czasami potrzebuje pomocy.

Nie zakładaj negatywnego scenariusza

Gdy czujesz, że potrzebujesz czyjejś pomocy – niezależnie od tego, czy jest to opinia, pomoc w realizacji jakiegoś zadania, czy wsparcie finansowe – nie zakładaj z góry, że Twoja prośba zostanie źle odebrana. Zamiast rezygnacji i samodzielnego działania, które często nie przynosi zamierzonego efektu, spróbuj powiedzieć „dość” negatywnym scenariuszom i pomyśleć, że ktoś na pewno okaże swoje serce i zechce pomóc. Może się okazać, że dzięki zmianie myślenia spełnisz swoje największe marzenie lub znajdziesz wyjście z trudnej sytuacji, w której nie poradziłbyś sobie sam. Pamiętaj, aby swoje prośby układać w odpowiedni sposób – kulturalne, uargumentowane pytanie o pomoc odbierane jest inaczej niż nachalne namawianie do zrobienia czegoś. Jeżeli poprosimy o wsparcie w odpowiedni sposób, najczęściej je otrzymamy – trzeba tylko się odważyć!

mężczyzna podsadza chłopca podczas zabawy

Porozmawiaj z psychologiem

Jeśli pomimo wielu prób, proszenie o pomoc wciąż sprawia Ci dużą trudność i wiąże się ze strachem przed oceną, krytyką bądź zaciągnięciem długu wdzięczności, dobrym krokiem może być rozmowa z psychologiem. Podczas spotkań omówicie powody, dla których prośby o wsparcie wywołują w Tobie takie obawy i wspólnie zaczniecie szukać przyczyny. Taka rozmowa powinna pomóc Ci się otworzyć i spojrzeć na temat z innej, zupełnie nowej perspektywy – prosząc o pomoc nie będziesz już czuł się zależny od drugiej osoby, lecz potraktujesz to jako wspólne działanie. Niestety, często bez omówienia problemu ze specjalistą, możemy jeszcze przez długi czas unikać proszenia o pomoc, mimo dużej potrzeby. Rozmowa z psychologiem może całkowicie zmienić nasz sposób myślenia i obudzić nas w odwagę, której wcześniej nam brakowało.

Dlaczego warto prosić o pomoc?

Proszenie o pomoc uczy nas świadomego określania własnych potrzeb. Prosząc o wsparcie, otwieramy się na pomoc innych, mamy także świadomość tego, że nie zawsze wszystko jesteśmy w stanie zrobić samodzielnie. Jeżeli potrafimy się z tym pogodzić, jest to oznaka dojrzałości. O pomoc warto prosić również z jednego prostego powodu – dzięki wsparciu ludzi o wielkich sercach, możliwe jest spełnianie marzeń, których sami moglibyśmy nigdy nie zrealizować. Często w potrzebie poznajemy także prawdziwych przyjaciół na długie lata. Jeżeli ktoś postanowi okazać nam pomoc w trudnej sytuacji, mamy pewność, że jest to osoba, na którą można liczyć. Prośba o pomoc może nierzadko odmienić całe życie i bywa jedyną szansą na poprawę sytuacji.

Proszenie o pomoc często bywa trudne, jednak jeżeli odrzucimy obawy i postanowimy otworzyć się na wsparcie innych, możemy znacząco odmienić naszą codzienność. Pomoc w wykonywaniu codziennych czynności, zebraniu środków na ważne leczenie czy remont zniszczonego domu, dobra rada, opinia… naprawdę warto o nią prosić. Nawet, jeżeli wydaje nam się, że nikt nie zechce nam pomóc, z pewnością wielu ludzi zrobi wszystko, aby to wsparcie nam okazać. Nie bójmy się prosić, mówić o swoich problemach i marzeniach, odważmy się zakładać zbiórki internetowe! Nasze wewnętrzne blokady często chcą nas powstrzymywać, jednak jeżeli nie pozwolimy im nad nami panować, nasze życie może być naprawdę niezwykłe.